Wpis z mikrobloga

Żydzi, którzy przeżyli Holokaust musieli uciekać przed polskim antysemityzmem

Gross: ohydne oblicze Polaków pochodzi jeszcze z czasów nazistowskich. W tym przypadku historia nie jest żadną metaforą. Wręcz przeciwnie: korzenie postawy wschodniej Europy, która teraz pokazuje swoje ohydne oblicze, biorą się bezpośrednio z drugiej wojny światowej i z czasów tuż po jej zakończeniu

Więcej: http://www.wykop.pl/link/3356667/zydzi-ktorzy-przezyli-holokaust-musieli-uciekac-przed-polskim-antysemityzmem/

#historia #zydzi #gross #4konserwy #iiwojnaswiatowa #mirkoreklama




  • 5
@HaHard: Trafnie. Sporo na ten temat wypowiadają się (i rozumiem też że piszą) Leszek Żebrowski i (jeśli mnie pamięć nie myli) prof. Marek Jan Chodakiewicz też (i inni, ale nie zapoznawałem się). Mają bardzo merytoryczne podejście, opierają się na dokumentach, na badaniach, na źródłach. Generalnie wnioski kojarzę podobne do tego co Ty tutaj wypunktowałeś.
Leszek Żebrowski


@MattJedi: nie jest historykiem sensu stricte, ot jeden z wielu popularyzatorów. Prof Chodakiewicz od dawna pracuje w USA. No ale wypada też znać rodzimych fachowców ze stosunków polsko żydowskich: Jana Grabowskiego, Andrzeja Żbikowskiego itp. Poza tym wykop w swojej masie kojarzy zabarwionego PRLem i polityką Radia Maryja Jerzego Nowaka.

(i inni, ale nie zapoznawałem się)


@MattJedi: a to ciekawy konstrukt...A znacz prof Paczkowskiego? Sowę? Innych historyków i pracowników
@dertom: Nie zajmuję się historią, na krótsze lub dłuższe wykłady, wystąpienia, prelekcje, czy wypowiedzi L. Żebrowskiego i Chodakiewicza trafiłem przypadkiem. A co do tylko Leszka Żebrowskiego, to podchodzi do swojej pracy bardzo profesjonalnie, trzyma się metodologii badawczej jaka stosują historycy i ma pełne poparcie w swojej pracy u Chodakiewicza (Chodakiewicz nazywa też Żebrowskiego swoim studentem, chociaż nie wiem co dokładnie miał na myśli), więc w jego przypadku brak tytułu nie jest