Wpis z mikrobloga

Wlałem tydzień temu 10l soku z kartonu, wrzuciłem drożdże, pożywkę (wg przepisu na cydr z kartona) i tak tydzień w fermentatorze sobie leży, nic się nie dzieje, zero piany, bąbelki przez rurkę nie idą, lekko jest woda w jedną stronę przechylona tylko. Czekać jeszcze czy coś z tego będzie, czy do wylania?
#cydr #piwowarstwo
  • 9
@barto125: obowiązkowo zmierz blg. Strasznie długo czekałeś, max. po 2-3 dniach powinno wystartować, jak się nie rusza, to trzeba interweniować.
Może masz gdzieś "dziurki" i powietrze wychodzi Ci innymi drogami niż przez korek? Albo za wysoką temp. dałeś i zabiłeś?

Weź trochę pożywki i drożdży i jazda (lepiej ciut więcej pożywki niż drożdży). Trzymaj się opisanej na opakowaniu temperatury i zostaw to na te ~30 minut. Zawsze pierwszą wlewasz pożywkę, zatykasz,
@barto125: wynik pomiarów świadczy więc o tym, że pracują, ale zachowaj cierpliwość, bo cydr właściwie powinien odfermentować do 0, a nawet na minus ( ͡° ͜ʖ ͡°) pomijając już fakt, że leżakować w balonie powinien ładnych parę miesięcy
p.s. wybrałeś sobie najgorszego mentora
@barto125: mam złe wspomnienia z takim sypaniem. Jeden jedyny raz zrobiłem sposobem tego gościa (bo po prostu zapomniałem i z rozpędu wsypałem). I to był jedyny raz, kiedy musiałem cydr ratować, bo nie chciał wystartować.
0-3 blg sugeruje, że jest ok, ale to znaczy, że jednak butla nie jest tak szczelna jak sądzisz.
Czuć w ogóle drożdżami?
@barto125: jeżeli nie czuć octem, to wszystko w porządku, tak powinno być. Poczekaj jeszcze, aż blg spadnie do 0 albo na minus i najlepiej albo przelej znad osadu do innego baniaka i zostaw na cichej do wyklarowania (jak długo chcesz) albo zlewaj od razu mętny do butelek, wyklaruje się w butelkach.
Dosładzasz i gazujesz już w butelkach.

Na przyszłość, IMO lepiej używać drożdży do win niż tych cydrowych - winne są