Wpis z mikrobloga

@hopin8krzys: Jakieś konkretniejsze zapiski, którymi obecnie możemy się posiłkować. Na przestrzeni ilu lat są zapisywanie informacje odnośnie nieba. Mam nadzieje, że rozumiesz mniej więcej o co mi chodzi.
@Vegan: Rozumiem. Konkretnych źródeł nie znam żadnych. Wiem, że z takich pewników to będzie powstanie mgławicy kraba i opisy wybuchu w chińskich dziełach. No i planety oraz ich księżyce widoczne z Ziemi gołym okiem opisywane w Grecji, Rzymie. Ale to dosyć ogólne, jeśli chodzi o konkretną informację, którą jesteśmy w stanie dopasować do teraźniejszości i która nam jakoś pomogła, to chyba powstanie mgławicy kraba jest najstarszą
@Vegan: Najstarsze zapiski (traktowane jako dokumenty) pochodzą z Chin. Regularne notatki od ~IV wieku p.n.e., a najstarsza wspominka jest z zaćmienia Słońca z 2136 roku p.n.e. (patrz załącznik niżej, z książki Patric Moore's Data Book of Astronomy).

Pojedyncze informacje o kometach i zaćmieniach są porozrzucane po różnych kulturach. Chińczycy prowadzili w miarę regularne obserwacje i notatki z m.in. obecności plam słonecznych, więc chyba to będzie odpowiedzią na Twoje pytanie.
Pobierz Al_Ganonim - @Vegan: Najstarsze zapiski (traktowane jako dokumenty) pochodzą z Chin. ...
źródło: comment_YbfFVKqKgNuwXkP3l1gUG5IQTW2rqJKs.jpg