Wpis z mikrobloga

#eu4 #europauniversalis #polandstronk #pinkblob
Końcówka XVI wieku to zdobycie kilku cennych prowincji na terenie ŚCR (przez co zawiązała się koalicja, która na szczęście nie uderzyła i rozpadła się dzięki ocieplaniu stosunków przez moich dyplomatów - bezcenne okazały się wypady na ekskluzywne pierogi z Niemieckimi abasadorami ( ͡° ͜ʖ ͡°). To też Szwecja, której udział w wypowiadanych przeze mnie wojnach Hanzie i Moskwie cierpliwie znosiłem, aż w końcu nadszedł kres mej cierpliwości i uderzyłem z całą mocą moją, Francji, później Czech i moich wasali po tym, jak podpisałem pokój z Hanzą. Potem pokój, planowałem wojenkę z Nowogrodem, ale... nadszedł 1600. Szansa by obalić sejm, jedziemy z #!$%@?! 8 lat bicia najpierw magnatów, potem różnorakich buntowników na południu, wschodzie, północy i zachodzie. Zasoby ludzie zniszczone, skarb ogołocony, zaciągnięta pożyczka za pożyczką by rekrutować wojsko i najemników. Manpower z około 100k spadł mi do 0. Ale w 198 staliśmy się monarchią absolutną! Commonwealth stronk!

Jeszcze nie miałem żadnej wojny z kebabami, ale jak na nich patrzę to będzie ciężko wypchać ich z Europy. Chcę sobie wyczyścić wschód, dobić Szwecję i albo zabiorę się za Austrię/jakieś księstewko HRE albo w końcu wołam bagiety i lecim na kebaba. Może knedliki też się dorzucą, niestety Niżny Nowogrod jest kiepskim sojusznikiem więc najpierw wypadałoby ich zwasalizować militarnie coby później wiązali Krym. Myślę nad dobraniem przymierza z Kastylią, też powinna być pomocna. Wenecja niestety cała okupowana przez kebaby niedawno była, ale jak wchłonę Danię i Finlandię (wasali) to może ich też dokleję do mojego sojuszu i w końcu ruszę przesuwać przedmurze chrześcijaństwa.

Francja to bracia praktycznie od początku rozgrywki więc pozdrawiam @NadiaFrance
Pobierz
źródło: comment_CHtOh5R5FXg9ch9bA0nFjQTq4cEiCgnk.jpg
  • 8
@Bury_Zenek: Szwedzi mnie wkur** bo czy to sojusz z Moskwą, czy z Hanzą, z Austriąchyba też mieli i na zasadzie wywoływania sojusznika strasznie często mi bruździli, zwłaszcza że zwykle miałem padakę, a nie flotę. Zwykle pykali ich Francuzi, ale jak podpisałem pokój z Hanzą w wojnie przeciwko Hanzie (jeśli dobrze pamiętam), to stwierdziłem, że pocisnę Szwedów. Wziąłem im sporo ziem, które zagrabili Danii i oddałem je w pokoju Duńczykom, niech się
@Bury_Zenek: W sumie masz rację, niech się chłopaki jeszcze nacieszą swoimi krajami. Mnie po prostu cholernie korci, żeby moja granica była jeszcze większa( ͡° ͜ʖ ͡°) Co do granic - byłyby ładniejsze jakbym przestał się kumplować z pepikami i ich pocisnął, ale cholera. Są całkiem w porządku, niby w HRE, ale jednak Słowianie i ziomki to ich zostawię w spokoju. Poza tym to przydatny sojusznik na walki
@Kobaltowy z kupcami zawsze na zasadzie prób i błędów. Rzucaj ich co miesiąc gdzie indziej i patrz na przychód z handlu. Tylko pilnuje żeby w tym czasie nic się nie działo w państwie (bonusy itd) bo Ci to zaburzy.
@Kobaltowy: Przenieś centrum handlu na Bałtyk (do Gdańska) i daj kupców do Krakowa i Nowogrodu co by przekierowali cały handel na Bałtyk. W Kijowie kupca nie trzeba, bo towary lecą albo do Krakowa albo Nowogrodu. Plus zbuduj trochę floty handlowej na Bałtyk i koś kasę.