Wpis z mikrobloga

#rybypolskichwod

Sieja (Coregonus lavaretus)

Okres ochronny: od 1 pazdziernika do 31 grudnia
Wymiar ochronny: 35 cm
Limit dobowy: 2 szt. łącznie wym. gatunków: troć jeziorowa, troć wędrowna, łosoś, sandacz, szczupak, sieja, boleń

Opis:
Ciało śledziowate, zależnie od lokalnej rasy mniej lub bardziej wysmukłe. Głowa mała, o spiczastym, często nawet wyciągniętym w kształcie nosa pysku. Łuski większe niż u łososiowatych, linia boczna pełna. Wąsko wycięty otwór gębowy sięga do przedniej krawędzi oka; w zależności od rasy ma on położenie końcowe bądź dolne. Na pierwszym łuku skrzelowym 25-39 (najczęściej 30-34) długich, gęsto osadzonych wyrostków filtracyjnych. Grzbiet niebieskawozielony do ciemnozielonego. Boki i brzuch białe lub srebrzyście lśniące. W jeziorach ubogich w pokarm występują karłowate formy osiągające długość 10-20 cm, średnia długość wynosi 30-50 cm, maksymalnie około 60 cm.

Odżywianie:
W jeziorach odżywiają się głównie skorupiakami, przemieszczającymi się ku powierzchni wody larwami owadów i ich poczwarkami. Także wylęgiem ryb i ich ikrą. W płytkich jeziorach i rzekach zjadają również organizmy denne.

Rozród:
Forma wędrowna (np.: w Bałtyku), wchodzi na tarło do zalewów i dolnego biegu rzek. Pora tarła, zależnie od typu wód, bardzo różna, najczęściej jednak od września do grudnia. Również populacje zamieszkujące jeziora podejmować mogą wędrówki tarłowe do wpadających do nich rzek. Z drugiej strony sieja z Jeziora Bodeńskiego trze się około połowy grudnia w strefie wolnej wody na dużych głębokościach. Z syberyjskich rzek znane są osiadłe, karłowate formy tego gatunku.

Metody połowu:
Jak ją łowić? Właściwie każdą metodą wędkarską! Na spinning, spławik, mormyszkę i sztuczną muchę.
Do nęcenia może służyć jakakolwiek gotowa zanęta najlepiej czarna, trochę białych robaków, jokersa i dużo ochotki z brokatem. Można dodać suchej karmy dla zwierząt. Robimy kule wielkości męskiej pięści dość spoiste z uwagi na głębokość i zanęcamy otwór w lodzie. Łatwiej zanętę posłać na dno przy pomocy specjalnych zanętników.

Sieja rekord Polski: 48 cm – 2004 r. (Wędkarski Świat)

Kulinaria:
Sieja, należąca do ryb łososiowatych jest rybą o delikatnym mięsie. Ma swój charakterystyczny smak i zapach za co jest wysoko ceniona przez smakoszy. Nie bez znaczenia jest też niewielka siei ościstość.
W Polsce sieja najchętniej bywa jadana w postaci wędzonej bo właśnie wędzenie najlepiej podkreśla wszystkie walory smakowe tej ryby.
Można już kupić sieję pochodzącą z hodowli. Jeśli kupuję sztuki mniejsze, często smażę je na patelni, albo przeznaczam na mielenie. Pulpety lub kotlety z siei są doskonałe.
http://durszlak.pl/przepis/zapiekanka-ze-szpinakiem-i-wedzona-ryba?c=tag&t=ryba-sieja-z-piekarnika

PS. w pierwszym komentarzu zdjęcie ryby

#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa
p.....2 - #rybypolskichwod

Sieja (Coregonus lavaretus)

Okres ochronny: od 1 paz...

źródło: comment_E6SsyJlOCoRMaGaCmtEcXR4qlV7X9Uhi.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz