Wpis z mikrobloga

  • 3
Mam pytania do mirków poważnych bankierów.
Chciałbym zacząć oszczędzać w złocie. Czy opłaca sie to robić w obecnym momencie? Na razie kupowałbym małe ilości, powiedzmy ze 1g złota i 1 gram srebra miesięcznie. Czy przy takich ilosciach mogę liczyc ma jakiś zysk za np. pięć lat czy gra niewarta świeczki?
Gdzie moge prześledzić realne ceny zakupu i skupu złota? obecnie 1g kosztuje ok. 200zl, a przy skupie ok. 160zł, mozna gdzies sprawdzic jak to bylo wcześniej?
No i gdzie kupować? Mennica Polska czy inne miejsce?
#zloto #gielda #ekonomia
  • 18
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@nojak: tylko znaja sie na "polskich warunkach"? nie interesuja mnie zadne papierki i certyfikaty, tylko fizyczne złoto (sztabki lub monety)
i na jakim subreddicie siedza?
  • Odpowiedz
@Mowi: pod żadnym pozorem nie kupuj złota w ilości mniejszej niż 1oz. prowizja od wybicia tak małej ilości może wynosić nawet 20-25% jego wartości.
Polecam goldsavergdzie kupujesz złoto za ile chcesz a sztabkę 1oz przysyłają jak ubierasz odpowiednią ilość

PS: W srebro sie nie baw - to gówno.
  • Odpowiedz
@Mowi: 1. Tylko uncje
2. Dobrym wyborem są monety rozpoznawalne i dobrze zabezpieczone np: kanadyjski liść
3. Tylko fizyczne złoto
4. Srebro jest spoko, jak wiesz kiedy kupować. Jego wartość lubi mocno wachlować.
5. Kupuj tam gdzie tanio i bezpiecznie - mennicę są ok, ale zazwyczaj drożej. Pamiętaj, że te narodowe zbierają dane osobowe! :P
Sporo informacji na ten temat znajdziesz tu -> http://independenttrader.pl/
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@nojak: polskie warunki czyli np. miejsca gdzie mozna kupowac i sprzedawac

@karpadoor: wlasnie nie chce nic na papierze, wole 1g fizyczny niz uncje kiedys tam
  • Odpowiedz
@nojak: chodziło mi bardziej gdzie kupować/sprzedawać

@karpadoor: z tego co patrzyłem to różnice przy zakupie 1 uncji a 1 grama to ok. 14% na korzyść uncji. Nie jest to tak tragicznie. Gdybym kupował złoto za kilkadziesiąt tysięcy to już robi to różnice, ale przy takich małych kwotach miesięcznych to mogę to pominąć.

@mihaubiauek: tak jak wyżej. Czemu polecasz monety? Czyżby były bardziej płynne od sztabek? Poza
  • Odpowiedz
@Mowi mennica polska to nie jest najlepszy wybór. Polecam mennice skarbowa z wielu powodów, najważniejszy dla Ciebie? Cena :) czym mniejsza ilość złota kupujesz tym większy spread. Dlatego proponuję kupować rzadziej, ale jednorazowo większą ilość. Ale pomyśl nad srebrem. Srebro jest tańsze, za wspomniane 200zl możesz kupić 2 uncję. W mojej opinii srebro ma znacznie większy potencjał wzrosty niż złoto. To może być alternatywą ;)
Podsumowując inwestycja w kruszce przy obecnych
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@uzamkniete: dzieki za odpowiedz :) chyba tak zrobie, ze bede zbieral i raz na pol roku dokonam zakupu. Sprawdzalem notowania srebra i ceny w mennicach, przy obecnej cenie moneta 1/2oz kosztuje tyle co cala uncja. Podatek i marza za wybicie sa zabojcze :/ ew. na srebro poczekam na jakas okazje
  • Odpowiedz
@Mowi jeśli chodzi o srebro kupuj tylko jednouncjowe monety bulionowe. Ja ma samym początku mojej przygody z surowcami kupowałem kilka gramów (zwykle 5) złota i kilka uncji srebra. I tak sie uzbieralo ;)
  • Odpowiedz
@Mowi: w chwili kirdy kupujesz to już jesteś stratny. Jak kurs skoczy to za dwa lata będziesz na zero. Jak się kupuje złoto inwestycyjne to nie kupuje się w gramach. Lepiej już odkładać gotówkę.
Każdy Ci powie że kupowanie 1g to głupota.

@Mowi: tam masz fizyczne złoto. Tylko od ciebie zależy kiedy uzbierasz sztabkę. Poczytaj o tym. Kupują na bieżąco a nie ma kosztów wybicia takich jak w
  • Odpowiedz