Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do tego wpisu, komentarzy, jak i zatrważających wyników ankiety, chciałbym uzupełnić go o załączony materiał filmowy. Jestem przerażony tym, że prawie 40% ankietowanych włączyłoby w tej sytuacji kierunek. Przecież nie przecinacie pasa ruchu! Kierując się tym tokiem myślenia, to czy na każdym łuku drogi (niebędącym skrzyżowaniem) również włączacie kierunek? Włączając w tym przypadku kierunek gdzie chcieliście skręcić? W posesję za budynkiem?

Inna sprawa, że chcąc podążać dalej ul. Słonimską musielibyście skręcić w lewo, bo w tym miejscu Słonimska zmienia się w Piasta, ale to w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia!

Mam nadzieję, że ci głosujący za włączeniem kierunku nie posiadają jednak prawa jazdy, bo jeśli tak, to sytuacja jest przerażająca.

Wołam ludzi z poprzedniego wpisu, a co ( ͡° ͜ʖ ͡°) : @Matt23 @TurboBlejzer @100kW @Marellion @aanndrzej @Dzyszla @porucznik_franek @Dawtona @tmsz @cofko

#bialystok #prawojazdy
hyperlink - W nawiązaniu do tego wpisu, komentarzy, jak i zatrważających wyników anki...
  • 13
@Dzyszla: Proszę powiedz mi, widzisz linie przerywane w tym miejscu? Czy jadąc w ten sposób je przecinasz? Wiesz, że zdarzają się krzyżówki, które też są na lekkim łuku i z prawej też może być odnoga tej krzyżówki? Co wtedy jak chcesz przejechać prosto po łuku to też kierunek włączasz?
@hyperlink: według kodeksu drogowego kierunek włączamy tylko w dwóch przypadkach: zmiany pasa ruchu oraz zmiany kierunku jazdy. W tym przypadku zmieniasz kierunek jazdy, więc musisz to zasygnalizować.

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.
według kodeksu drogowego kierunek włączamy tylko w dwóch przypadkach: zmiany pasa ruchu oraz zmiany kierunku jazdy.


@wiatr101: Czyli tym tokiem myślenia tak czy tak na każdym łuku włączamy kierunkowskaz bo zmieniamy kierunek. W tym konkretnym przypadku kierunek mógłby być użyty tylko kiedy zamierzamy wjechać na posesję za budynkiem. Koniec, kropka. Tyle razy tamtędy jeździłem i jeszcze ani razu nie widziałem żeby ktokolwiek używał kierunku w tym miejscu jadąc po łuku.
@Dzyszla: Niestety, właśnie w tym przypadku przepisy nie są jednoznaczne. Teraz wziąłem pod uwagę jeszcze inną sytuację, co by było gdyby to nie był łuk drogi, ale skręt drogi pod kątem 90° - w tym przypadku włączenie kierunku byłoby obowiązkowe. To nie podlega dyskusji. Z tym, że w takim przypadku mamy do czynienia z jakby naturalnym biegiem drogi (nie jest wymagane zatrzymanie, czy znaczne wytracenie prędkości). Tak czy inaczej, faktem
@hyperlink: @hyperlink: nie na każdym łuku drogi sygnalizujesz zmianę kierunku, gdy nie masz innej możliwości jazdy to nie dajesz. W tym przypadku zbliżasz sie do skrzyżowania i masz zachować szczególną ostrożność i powinno się zasygnalizować innym uczestnikom ruchu co zamierzasz zrobić, nie dając kierunku to dla mnie oznacza, że chcesz jechać prosto. Przy innym ułożeniu skrzyżowania i znaku z drogą pierwszeństwa na wprost, nie dając kierunku może dojść do kolizji.
@wiatr101: taki przypadek do przemyślenia. Ty jedziesz czerwonym, jesteś na drodze z pierwszeństwem i chcesz jechać w lewo i oczywiście nie dajesz kierunku. Ja stoję zielonym, na drodze podporządkowanej i chcę jechać prosto. Widząc Ciebie, nie sygnalizujesz zmiany kierunku jazdy, więc mniemam, że jedziesz prosto i wyjeżdżam. Dochodzi do kolizji. Oczywiście wina moja, bo nie ustąpiłem pierwszeństwa Tobie. Jeśli przyjedzie Policja to prawdopodobnie dostaniesz też mandat za nie zasygnalizowanie zmiany kierunku
Pobierz wiatr101 - @wiatr101: taki przypadek do przemyślenia. Ty jedziesz czerwonym, jesteś n...
źródło: comment_0oqro6REEyeLz115Ol4YcTBIEqfMvoXV.jpg
@hyperlink: Witam. W poprzednim wpisie napisałem to co mi mówił instruktor. "Znacząco zmieniamy kierunek jazdy więc nie będzie błędem jeśli włączysz tu kierunkowskaz" - coś w tym stylu już nie pamiętam. Po prostu mówił, że na egzaminie lepiej dać tam kierunek i tyle.
@Matt23: jw.