Wpis z mikrobloga

@MichalStopka_pl

Jako czytelnik bloga chcę zadać Ci kilka bezczelnych pytań!

1. Ile masz lat doświadczenia jako inwestor indywidualny?
2. Jaką masz średnią roczną stopę zwrotu? Jak to wygląda w porównaniu do indeksów? Jesteś lepszy od Sorosa?
3. Ile inwestycji zrobiłeś przez ten czas, ile było zyskownych, na ilu straciłeś.
4. Jak długo trzymasz akcje?
5. Najlepsze inwestycje/najgorsze inwestycie
5. GPW, giełdy zagraniczne? Gdzie inwestujesz.

Niezależnie od odpowiedzi pozostaję czytelnikiem. Twoje artykuły pobudzają do myślenia.

#gielda #inwestycje
  • 23
1. 1999-2007, 2012-2016
2. Stopa zwrotu zależy w dużym stopniu od tego co dzieje się z polską giełdą generalnie. Z próżnego i salomon nie naleje. Za ostatni rok jest to kilknaście procent na portfelu, wcześniej jak giełda rosła było to znacznie lepiej np. 2013.
Tak pobijam indeksy (z tym, ze indeksy ostatnio spadły mi urosło więc zobaczymy co będzie w kolejnych latach)
Nie wiem jakie wyniki ma Soros
3. Zajmuję kilka/kilkanaście pozycji
2013 trzycyfrowe, 2014, 2015 dwucyfrowe. Z tym, że to nie jest dobry wskaźnik bo np. w 2014 kupiłem np. Rainbow które sprzedałem dopiero teraz niedawno. Więc trzymałem pozycja otwarta w 2014 a zamknięta 2016. A to co stało się np. w 2015 to nie ma znaczenia bo liczy się moment zamknięcia pozycji
@MichalStopka_pl: Podajesz na swoim blogu w jakie spółki wchodzisz i kiedy sprzedajesz, czy jest to może jakaś tajemnica? Parę razy zajrzałem dawniej na niego ale były to akurat informacje makroekonomiczne ... aż tak bardzo nie dociekałem.
@MichalStopka_pl: Wyolbrzymiasz możliwości i zasięg blogerów :) ... szczególnie w przypadku spółek z dużą kapitalizacją bo z reguły są to spółki z GPW a nie z New Connect ... poza tym często są to wirtualne portfele, ale przynajmniej widać na ile ich inwestycyjna edukacja ma przełożenie na praktykę i zawsze się ciekawie sprawdza takie posty z podsumowaniami i z reguły mają one najwięcej komentarzy ... przykładowe blogi które to stosują to
Poza tym nigdzie nie jest powiedziane, że należy ślepo podążać za ich typowaniami, ale zawsze jakąś perełkę do watchlisty, a być może i portfela da się dodać


@spekula: Może i rzeczywiśćie warto by się zastnowić nad czymś takim ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MichalStopka_pl: Ja na przykład zbyt długo nie zagościłem na Twoim blogu właśnie ze względu na to, że czegoś takiego tam szukałem, gdyż jesteś polecany w linkach na blogach inwestycyjnych, ale jednak u Ciebie znalazłem głównie analizy makroekonomiczne, więc pozostałem przy blogach, które takie analizy spółek i portfeli prezentują ;). True story!