Wpis z mikrobloga

#linux #wideo #video #programy
Dlaczego w praktycznie każdym odtwarzaczu wideo (na razie prócz VLC) trzeba ustawić kodowanie napisów na Windows CP1250 bo program sam tego nie wykryje?

VLC potrafi to wykryć. Dlaczego tego mechanizmu auto-wykrywania nie można zaimplementować do całej reszty? Jest to jakaś wiedza tajemna? :)
  • 13
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz:

W takich sytuacjach zastanawiam się czy ktokolwiek faktycznie korzysta z Linuksa?

Przecież tak podstawowe problemy w najpopularniejszym programie tego typu nie mogły zostać niezauważone i nie zgłoszone tysiące razy do deweloperów. A jednak, Linux istnieje już tak długo a nadal te pozornie błahe problemy nie zostały rozwiązane.

I żeby to był jedyny tego typu problem. :(
  • Odpowiedz
@look997: w zasadzie to masz trochę racji, ale to co opisujesz wynika z tego, że programy spodziewają się standardu czyli UTF-8 i dobrze, te czasy żonglowania kodowaniami powinny odejść w niebyt.
  • Odpowiedz
@OperatorHydrolokator: @jestem_w_szoku:
No właśnie, i dlatego powinna być ta detekcja bo np. praktycznie wszystkie napisy z napiprojekt.info są w kodowaniu windowsowym.
I jest to spory problem.

Być może powinniśmy się w takim razie zwrócić do napiprojekt.info. :)

Hmm. Program qNapi miał taką opcję konwertowania ale ona nie działa. Teraz sprawdziłem i działa konwertowanie przy pobieraniu.
  • Odpowiedz
@look997: kiedyś używałem konsolowego napi.py i konwertowałem sobie iconv-em (zgaduje kodowania a i są moduły pythonowe do takiej detekcji) plik od razu do utf-a w jednym skrypcie, ale szczerze, to dałem sobie spokój z polskimi napisami :)
  • Odpowiedz
@jestem_w_szoku: Źle mi się napisało. Chciałem napisać że kiedyś nie działało ale teraz już działa konwertowanie przy pobieraniu (trzeba oczywiście samemu sobie ustawić w opcjach qnapi).
  • Odpowiedz
  • 0
@jestem_w_szoku no właśnie. XXI wiek, a Windowsowy notatnik chyba nadal nie stosuje utfa nie? Klient mi czasem podsyła txt, csv czy inne coś - otwierasz a tam miszmasz, że niechcij.


Podczas zapisywania w notatniku można wybrać kodowanie.
  • Odpowiedz
@uosiu: Na domyślne też jest rozwiązanie:

Idea for saving it in UTF-8 by default, haven't found a different encoding way as default.

1. Right click -> New -> Text Document
2. Open it, and do NOT type anything into it.
3. Go to File -> Save As... and choose UTF-8 under Encoding, press Save and overwrite existing file. Close the file.
4. Rename New Text Document.txt to TXTUTF-8.txt
5. Copy TXTUTF-8.txt
  • Odpowiedz