Wpis z mikrobloga

Hej, to już trzeci wpis z workloga o budowie robota pająka. ()

Dziś wieczorem wziąłem się za lutowanie płytki. Póki co używam płytki uniwersalnej 50x70, ale jak wszystko będzie działać, to zaprojektuję płytkę pcb w eaglu i zamówię jej wyprodukowanie.
Na płytce musi być przede wszystkim gniazdo do wpięcia akumulatora, miejsce na konwerter napięć z 12V na 5V do arduino, miejsce na samo arduino (póki co będę używać nano, może później micro, albo sama atmego), wyprowadzenie pod moduł bluetooth (u mnie hc-06) i piny do wpięcia serw. Myślę, że w przyszłości dobrze by było dołożyć diody sygnalizujące prace serw, albo ekran oled z komunikatami, ale to poźniej. Tak samo jak dołączenie czujników podczerwieni do detekcji przeszkód.

Jeśli chodzi o samo lutowanie, to póki co wlutowałem jedynie piny pod arduino, hc-06, serwa, konwerter i gniazdo do akumulatora, jutro będę je łączył ze sobą kabelkami i sprawdzał czy działają wszystkie połączenia.

Do lutownia używam zwykłej lutownicy z stacja lutowniczą za 50zł.

Jakbyście mieli jakieś pytania, to chętnie odpowiem.
Więcej zdjęć tutaj (sorry za jakość, ale robione w nocy ( ͜͡ʖ ͡€) ): zdjęcia

Zachęcam do obserwowania tagu z kolejnymi wpisami: #pikeboty

#pikeboty #arduino #diy #majsterkowanie #lutowanie #elektronika
OldPike - Hej, to już trzeci wpis z workloga o budowie robota pająka. (。◕‿‿◕。)

Dzi...

źródło: comment_EyNT4LPi1kcsUh3CDfr9c8F6Z9z0A2wl.jpg

Pobierz
  • 32
@OldPike: Czemu używasz konwerter napięć, skoro Arduino można zasilać z 12V?

Pytam z ciekawości. Jestem dopiero początkujący, robię swój pierwszy mały projekt i akumulator żelowy 12V podłączałem bezpośrednio do Arduino. To nie jest całkiem poprawne? Arduino było trochę ciepłe ale nie gorące. A na oszczędzaniu energii mi nie zależy, bo więcej od samego Arduino biorą inne urządzenia, które podłączam pod ten akumulator (fotokomórka i lampa).
@OldPike: A skoro do serw stosujesz 5V, to czemu używasz akumulatorka 12V? Nie prościej użyć takiego z mniejszym napięciem? Jaki stosujesz konwerter napięć i jaki akumulatorek używasz?

Wybacz, że tak wypytuję, ale robię sobie mały projekt fotokomórki i mi trochę brakuję wiedzy. I tak zerkam na to, co inni sami robią.
@radekrad: Taki akurat miałem, także wygodnie mi było z niego skorzystać, poza tym ma sporą pojemność 3000mAh. Konwerter napięć i akumulatorek z chin - mogę CI zrobić zdjęcia jak chcesz.

Nie ma problemu, że wypytujesz, po to jest ten worklog
@radekrad: Na Arduino masz zainstalowany regulator/stabilizator napięcia na 5V, a OP używa przetwornicy.
Różnica polega na tym, że o ile regulatory są proste w zastosowaniu, to nie są zbyt efektywne (w przeciwieństwie do przetwornic). Przykładowo (używając regulatora) masz 12V na wejściu, a chcesz 5V i pociągnąć 500mA, czyli do "zbicia" jest 7V razy 0.5A co się równa 3.5W wydzielone w postaci ciepła na stabilizatorze (andrzej-to-jebnie.jpg). Regulatorów powinno się używać wyłącznie do
@OldPike: 12V i 3Ah? To rzeczywiście mocny. Czy to przypadkiem z tej serii: http://www.ebay.com/itm/401065495516 ? Zamówiłem go jakiś czas temu - powinien do mnie w ciągu kilku dni dojść. Jestem ciekawy, jaka jest rzeczywista pojemność. Myślę, że nawet połowa deklarowanej wystarczy do moich zastosowań. Jeśli masz link do swojego akumulatorka i swojego konwertera to podeślij proszę. Może rzeczywiście bym go gdzieś użył. Bo w swoim projekcie mam trzy rodzaje urządzeń:
-
@radekrad: spoko, linki Ci niedługo podeśle. Co do reszty to brzmi spoko - chociaż ja z baterii AA zrezygnowałem kiedyś na rzecz zwykłych małych akumulatorków Li-pol bo nie wychodziły wiele drożej, a można je było używać wiele razy, no i zajmowały również mało miejsca. Chociaż fakt ze sama ładowarka do nich mnie drogo wyniosła
@conel: A jeśli mój układ wykorzystuje około 100mA (samo Arduino Uno to chyba do 50mA, do tego mam układ radiowy (16mA słuchanie, sporadyczne 100mA nadawanie), tranzystor, buzzer, jakiś mały wyświetlacz), to powinno się zastosować przetwornicę? Moje urządzenie ma około 0.5W i do tego kolejne 0.7W ciepła na stabilizatorze. To źle? Poleciłbyś ewentualnie jakąś przetwornicę do tego? Czy brać jakieś tańsze "step down" z ebaya?