Wpis z mikrobloga

@Wafellini: Ciężko mi powiedzieć, bo doświadczenie mam niewielkie, ale z tego co czytałem to, żeby stwierdzić czy piwo fermentuje czy nie, najlepiej sprawdzić to balingometrem. Jak za dwa dni BLG nie zejdzie to wtedy możesz zacząć się martwić.
@zygmunt90: no balingometr mierzy gestosc z tego co ja wyczytalem xD A to SP to tak jak BLG tylko ze inne, cos jak kilometry i mile xD

No i mi juz chyba nie zejdzie bardziej bo juz sie raczej nie da, musialoby to byc mniejsza gestosc od wody, bo woda ma 1000, ale moje cudo do mierzenia SP pokazuje ze mam 0% potencjalnego alkoholu XD Czyli nie ma tam juz cukru
@zygmunt90 wg. Internetow i bardziej doświadczonych znajomych powinno być mocno nagazowane tak więc skorzystałem z kalkulatora na brewness i wg instrukcji #!$%@? 250g glukozy krystalicznej w roztworze który na oko miał 12 blg. Dużo osób radzi by dodawany cukier bezpośrednio przed butelkowaniem do przefrementowanej brzeczki miał blg na poziomie blg brzeczki przedniej by nie zmienić wartości
@Gluszek92:
przez pewien czas używałem tego
http://hbd.org/cgi-bin/#!$%@?/#!$%@?/carbonation.html?18407773#tag
ale trochę zawyżał mi wyniki ;). Potem stwierdziłem, że wolę piwa słabiej nagazowane niż przegazowane i starałem się nei przekraczać 150gr na 25l, a zazwyczaj dawałem około 120-130gr. Czasem okazywało się to za mało, ale w większości przypadków było w sam raz.

@zygmunt90:
hm, ja po kilkudziesięciu warkach przestałem mierzyć gęstość w trakcie - jedynie przy rozlewie pobierałem próbkę i sprawdzałem odfermentowanie. Aczkolwiek
@BrowarPERUN: Ja chciałem pominąć cichą. Cierpliwość nie jest moją mocną stroną. Minęło 8 dni burzliwej, ale dalej bulga. Co więcej BLG 5 więc poczekam, aż zejdzie (o ile zejdzie) do 3-4 i przeleje na cichą na kilka dni.
Pytanie:
czy na cichą mogę przelać do fermentora z kranikiem i z niego już rozlewać?
@zygmunt90:
kilka dni cichej jest bez sensu. To już lepiej przedłużyć burzliwą.
Generalnie, jeśli nie zależy Ci na klarowności, nie chmielisz na zimno oraz nie odzyskujesz drożdży, to można przedłużyć burzliwą do 20-25dni i rozlać. Cicha nie jest konieczna, a niektórzy wręcz namawiają do rezygnacji i w sumie przychylam się do tego stanowiska - jak nie masz specjalnego powodu aby robić cichą, to warto z przedłużyć burzliwą.

Nie polecam trzymać piwa
@BrowarPERUN: na tej stronie pokazuje mi że powinienem dać 242g cukru :P

Styl: dunkelweizen
Poziom CO2 : 4.0
Objętość: 20L
Temp butelkowania: 21C

to ten też źle pokazuje, czy ja coś źle robię? Dodam tylko, że piwko wyszło elegancko nagazowane zero granatów otwiera się bez problemu, żadnych wyrzutów.