Wpis z mikrobloga

Zobaczcie ile prawdy jest w tym, że "Żeby zmienić państwo, wystarczy zmienić pojęcia". Wystarczy wmówić ludziom, że to co robiła PO to liberalizm i już jak wychodzi jakiś wolnościowiec i wypowiada to słowo będzie miał przeciwko sobie całe tłumy (np. niektórych starszych słuchaczy Radia Maryja, którzy uważają liberalizm za zepsucie czy jakoś tak). Albo wystarczy żeby ludzie kojarzyli socjalizm/komunizm z okupacją rosyjską i już jak ktoś powie, że UE to socjalizm to krzywo na niego patrzą (bo rozumieją to jako okupację wroga a nie pogląd polityczny - tak mi się czasem wydaje). Rzeczywiście szerzenie teorii wolnościowych należałoby chyba zacząć od naprawy pojęć.


#liberalizm #libertarianizm #korwin #polityka
  • 20
@tomekb1999: Socjalizm to akurat jest okupacja wroga wiec skijarzenie sluszne. Socjalistyczne republiki radzieckie, narodowy socjalizm. Większość politycznych nieszczęść Europy i krzywd zwykłym ludziom ma korzenie w socjalizmie. Czasem tylko dla niepoznaki zmieniają sobie nazwy. Socjaldemokracja ostatnio byla w modzie. To bardzo ciekawe ponieważ filozofia wolnosciowa nigdy w historii Europy nie sprowadzila mordów, wojen, terroru na narody.
@AKAPony: może źle się wyraziłem, pewne pojęcia jak np. "liberalizm", "komunizm" itd. mają, moim zdaniem, dosyć często inne znaczenie dla osób wypowiadających je i inne znaczenie dla osób, które takiej wypowiedzi słuchają. Przez to źle się rozumiemy i całe "nawracanie" kończy się zanim się w ogóle zacznie...
@mistrz_tekkena: pewnie w jakimś sensie tak, ale wydaje mi się, że ludzie to kojarzą głównie z rosyjską okupacją Polski i jak słyszą np. że UE to socjalizm to się krzywią bo przecież jedzenie nie na kartki, nikt czołgami nie jeździ itd.
@tomekb1999: W ZSRS tez nie zawsze byly kartki i nie zawsze jezdzily czolgi. Duzy byl zachwyt nad tym ustrojem na poczatku w zachodniej Europie. Tylko koniec jest zawsze oplakany. Na miejscu lewicy porzucilbym pojecia z wyrazem socjal. To budzi u większości osób wstręt i obawy.
@mistrz_tekkena: no właśnie, ale ludzie pamiętają, że w Polsce były. W ogóle to chyba mało kto mniej więcej kojarzy o co w tym chodzi, jakie były "ideały" socjalistów tylko zawsze każdy kojarzy z powojenną Polską (przyznam szczerze, że ja też tak miałem i dopiero od pewnego czasu jak zacząłem trochę więcej o tym słuchać, czytać to te pojęcia zmieniły dla mnie znacznie).
@tomekb1999: raczej jest to okładanie intelektualną pałką ignoranta co info bierze z tv ;) - podstawy: że jest tylko tu i teraz, just war, naród nie istnieje, wolny rynek =\= kapitalizm, racjonalizm/oświecenie, obiektywizm, NAP.

Takie koncepty wywracają ludziom w głowach.
@AKAPony: w każdym razie myślę, że powinno się na spokojnie. Bo jak się wprowadza za dużo emocji to wydaje mi się, że można wielu ludzi przez to odstraszyć (patrz np. Korwin)
@Kapitalis: patrz, że taka rotacja pojęć ciągle następuje np. kiedyś powiedzenie "murzyn" nie było niczym strasznym, a teraz już raczej mówi się "czarnoskóry". Albo z tym słynnym korwinowym "debilem" (kiedyś naprawdę to był stopień upośledzenia czy coś takiego tak,
@tomekb1999: Wydaję mi się, że nie masz racji, moim zdaniem ludzie mają autorytaryzm tak głęboko zakorzeniony, że nie zgadzają się tylko i wyłącznie co do tego co powinno być zakazane a co powinno zostać dozwolone, nie dopuszczają nawet do myśli, że każdy mógł by sobie "rzepkę skrobać" nie wadząc sobie na wzajem.
@tomekb1999:
Jako przykład podam moich dwóch przyjaciół. Młodzi, wykształceni mężczyźni pracujący na technicznych stanowiskach w prywatnych firmach. Pierwszemu ostatnio musiałem tłumaczyć dlaczego państwo nie ma prawa zmusić twórców Pokemon GO do usunięcia swoich wirtualnych punktów z cmentarzy, muzeów albo terenów prywatnych. Nie przyjmował do wiadomości, że to odpowiedzialność graczy żeby nie łamać prawa i dobrych obyczajów podczas gry. Drugi pracuje w budownictwie, jest za ograniczeniem socjalizmu, ale nie potrafi sobie budownictwa