Wpis z mikrobloga

Założenie państwa opiekuńczego:
- płacisz wysokie podatki
- w zamian za to dostajesz wysokiej jakości usługi publiczne

Założenie państwa liberalnego:
- płacisz niskie podatki
- gdy czegoś (lekarza, szkoły, drogi) potrzebujesz, to wtedy płacisz

Państwo opiekuńcze w praktyce:
- płacisz wysokie podatki
- dostajesz niskiej jakości usługi publiczne (lekarzy do których nie możesz się dobrać, edukację wyjęta z formaliny i zatkane drogi)
- ...i tak zapłacisz za nie jeszcze raz

http://www.wykop.pl/link/3293371/platne-drogi-ekspresowe-dla-osobowek-nowy-projekt-pisu-w-oplatach-za-drogi/

Co wolisz?

#ekonomia #4kuce #libertarianizm #akap #dobrazmiana
  • 63
  • Odpowiedz
Obawiam się że polskie wykształcenie za granicą może być uznawane za brak jakiegokolwiek wykształcenia.


@bygsyti: Nawet to smieszne polskie to i tak milion razy lepsze niz zadne.

Z całą jednak pewnością brak tej wiedzy nie zrzuca takiej osoby do pracy w kopalni (za miskę
  • Odpowiedz
Ale my nie dyskutujemy o sensownosci ale o tym ze niedofinansowanie mialoby byc efektem bezdusznosci ekonomistow z czym nie moge sie zgodzic


@Xianist: Moja teza brzmiała deczko inaczej. Nie obwiniałem bezdusznych ekonomistów, a doktrynę neoliberalną, która dość dobrze zadomowiła się w naszym myśleniu o ekonomii i państwie.
  • Odpowiedz
Nawet to smieszne polskie to i tak milion razy lepsze niz zadne.


@M4ks: To Twoje zdanie.

alez dokladnie tam ja zsyla. Kopalania to metafora, moze zbierac szparagi przez 14 godzin za miske ryzu czy cokolwiek innego. Nigdy jej placa nie pozwoli na cokolwiek wiecej niz
  • Odpowiedz
W momencie znikniecia podatkow/placy minimalnej/regulacji - praktycznie kazdy pracujecy obecnie za minimum spada do owej miski ryzu. Bo do wyboru ma to albo smierc.


@M4ks: jak tutaj dyskutować z czymś takim xD
  • Odpowiedz
Tak nie jest. Szczególnie nie za granicą.


@bygsyti: A konkretnie? Znam niewiele panstw gdzie praca jest praktycznie nieopodatkowana i dziwnym trafem wszyscy jakos emigruja do takiego UK z cholernie wysokim socjalem i podatkami a nie do Somalii gdize moga robic biznesy na swoich warunkach... dlaczego?

Wolę skupić się na tym co tu i
  • Odpowiedz
jak tutaj dyskutować z czymś takim xD


@MaIutkiCzlowiek: alez bardzo prosto - wytlumacz, dlaczego tak wiele ludzi zarabia akurat minimalna pensje. Wsrod tylu branz, doswiadczen, wyksztalcen, wieku, placi etc - ta sama, co do zlotowki pensja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dlaczego rozklad normalny zalamuje sie AKURAT przy tej wartosci.
  • Odpowiedz
Ba, historia z okresu 1500-1800 potwierdza, ze bylo zdecydowanie blizej mojej wersji niz twojej


@M4ks: gros przytoczonego okresu ma o wiele więcej wspólnego z etatyzmem, niż z kapitalizmem.
  • Odpowiedz
@M4ks:

A konkretnie? Znam niewiele panstw gdzie praca jest praktycznie nieopodatkowana i dziwnym trafem wszyscy jakos emigruja do takiego UK z cholernie wysokim socjalem i podatkami a nie do Somalii gdize moga robic biznesy na swoich warunkach... dlaczego?


Proszę, abyś przeczytał mój główny wpis i moje wypowiedzi. Ja nie miałem tu zamiaru bawić się w wykłócanie się o wyższości czy niższości UK nad Somalią (bo to byłaby dość długa debata zahaczająca o kwestie gospodarcze, etyczne, polityczne czy nawet etniczne). Napisałem jedynie że państwo opiekuńcze w wersji pisowskiej wydaje się być co najmniej równie kosztowne co państwo tak drapieżnie kapitalistyczne że nawet za drogi trzeba osobno
  • Odpowiedz
ą. Napisałem jedynie że państwo opiekuńcze w wersji pisowskiej wydaje się być co najmniej równie kosztowne co państwo tak drapieżnie kapitalistyczne że nawet za drogi trzeba osobno płacić.


@bygsyti: Ok, napisales truizm, ze lepiej byc mlodym piekny bogatym i zdrowym niz chorym brzydkim biednym i starym. Nie sposob sie nie zgodzic.
  • Odpowiedz
Ok, napisales truizm, ze lepiej byc mlodym piekny bogatym i zdrowym niz chorym brzydkim biednym i starym. Nie sposob sie nie zgodzic.


@M4ks: Jeśli przyznanie Ci racji ma sprawić że przestaniesz mnie męczyć, to w porządku: napisałem truizm że lepiej być pod rządami partii normalniejszej od pis.
  • Odpowiedz
@M4ks: Ale co jest bzdurą? To że pis obiecywało "opiekuńczość", a koniec końców dojeżdża ludzi identycznie jak dziki kapitalizm w najczarniejszych snach socjalistów?
  • Odpowiedz
@fenr7r: Libertarianizm wychodzi z założenia że nikt nie ma prawa przymuszać mnie do tego żebym łożył na cudze leczenie. Odpowiedź taka jest jednak niepełna w sensie praktycznym. Zatem, gwoli uzupełnienia:

1. Ludzie chorzy także korzystają z ubezpieczeń. Nie mówię że ubezpieczenia dla nich (szczególnie obejmujące leczenie ich schorzeń) są równie tanie co ubezpieczenia dla ludzi normalnych, ale nie ma jakiejś zasady mówiącej że człowiek chory jest odcięty od ubezpieczeń.

2. Znaczna ilość chorób drogich i przewlekłych jest leczona w ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Uprzedając pytanie "jak to?". Nowotwory i tym podobne nieszczęścia były i będą. Ubezpieczyciele ubezpieczają na ich okoliczność badając częstość/prawdopodobieństwo ich występowania (na tym stoi cały aktuariat). Tematem który jest obok jest to że ubezpieczyciel w ramach umowy z klientem może zobowiązać go do na przykład badań okresowych (bo taniej tego raka czy cukrzycę wykryć i leczyć wcześniej niż
  • Odpowiedz
@bygsyti: Pre-existing condition denials were on the rise

The investigators wrote this in a memo about their findings:

A year-by-year analysis shows a significant increase in the number of coverage denials each year. The insurance companies denied coverage to 172,400 people in 2007 and 221,400 people in 2008. By 2009, the number of individuals denied coverage rose to 257,100. Between 2007 and 2009, the number of people denied coverage for
  • Odpowiedz