Wpis z mikrobloga

Założenie państwa opiekuńczego:
- płacisz wysokie podatki
- w zamian za to dostajesz wysokiej jakości usługi publiczne

Założenie państwa liberalnego:
- płacisz niskie podatki
- gdy czegoś (lekarza, szkoły, drogi) potrzebujesz, to wtedy płacisz

Państwo opiekuńcze w praktyce:
- płacisz wysokie podatki
- dostajesz niskiej jakości usługi publiczne (lekarzy do których nie możesz się dobrać, edukację wyjęta z formaliny i zatkane drogi)
- ...i tak zapłacisz za nie jeszcze raz

http://www.wykop.pl/link/3293371/platne-drogi-ekspresowe-dla-osobowek-nowy-projekt-pisu-w-oplatach-za-drogi/

Co wolisz?

#ekonomia #4kuce #libertarianizm #akap #dobrazmiana
  • 63
  • Odpowiedz
W wieku 12 lat idziesz zapieprzac do kopalni za miske ryzu.


@M4ks: Tak gdzieś jest? Według mojej najlepszej wiedzy nawet osoba bez wykształcenia może dać sobie radę w wolnym społeczeństwie... Przykład: sebek który jedzie do UK pracować. Nie mówię że UK nie ma przywilejów socjalnych itp. Wskazuję jedynie że nawet osoba bez wykształcenia może co najmniej godnie żyć.

Jeśli jeszcze sebek jest pracowity, oszczędny i, last but not least, uczciwy,
  • Odpowiedz
@BongoBong:

że nie możemy sobie na to pozwolić, że przez to obciążenia będą wysokie, że koszty pracy rosną


nie ekonomistów a przedsiębiorców, którzy lobbuja na na rzecz niskich kosztów pracy.

Ze strony ekonomistów z czymś takim się nie spotkałem. Dofinansowanie służby zdrowia powinno być wyższe, a ich finansowanie powinno odbyć się kosztem przywilejów i innych rzeczy, które dławią finanse publiczne.
  • Odpowiedz
raczej nie ekonomistów a przedsiębiorczów, którzy lobbuja na na rzecz niskich kosztów pracy.


@Xianist: Ekonomistów i przedsiębiorców.

Nie bronię przywilejów emerytalnych. Niestety kolejnym rządom brak odwagi, żeby uporządkować pewne kwestie.
  • Odpowiedz
sebek który jedzie do UK pracować


@bygsyti: ahhahahaha, o jak kisne, ahahahahha. UK panstwo takie wolnosciowe, w ogole podatkow nie ma xD Ani publicznej sluzby zdrowia, nic, po prostu prawacki raj!
Zapominasz, jak wiekszosc kucow, ze to dobre zycie w UK to istnieje tylko i wylacznie dlatego, ze PANSTWO ZABRANIA placic mniej.

Wskazuję jedynie że nawet osoba bez wykształcenia może co najmniej
  • Odpowiedz
ahhahahaha, o jak kisne, ahahahahha. UK panstwo takie wolnosciowe, w ogole podatkow nie ma xD Ani publicznej sluzby zdrowia, nic, po prostu prawacki raj!


@M4ks: Nie zrozumiałeś, mimo że zaznaczyłem. Chodzi o to że sam brak wykształcenia nie skazuje na nędzę (odniosłem się do Twojego "W wieku 12 lat idziesz zapieprzac do kopalni za miske ryzu.")

Zapominasz, jak wiekszosc kucow, ze to dobre zycie w UK to istnieje tylko i wylacznie dlatego, ze PANSTWO ZABRANIA placic
  • Odpowiedz
@BongoBong:

Nadal się nie zgadzam, gdyż co innego podnosić koszty pracy, kiedy bezrobocie rośnie po kryzysie z 9,5% do prawie 14%, a co innego gdy bezrobocie jest rekordowo niskie na wskutek mniejszej liczy osób wchodzących na rynek pracy i większej liczby ofert pracy

http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1647245,Rekordowo-niskie-bezrobocie-w-Polsce-To-najlepszy-wynik-od-8-lat

Jeżeli podnosić składki to teraz, ale przy skali socjalu i braku innych reform nikt raczej się tego nie podejmie.
Xianist - @BongoBong: 

Nadal się nie zgadzam, gdyż co innego podnosić koszty pracy...

źródło: comment_NeGP3kRtTTonxXm9IQYpR1qB1adhnCEV.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Chodzi o to że sam brak wykształcenia nie skazuje na nędzę (odniosłem się do Twojego "W wieku 12 lat idziesz zapieprzac do kopalni za miske ryzu.")


@bygsyti: zapomniales oczywiscie, o braku JAKIEGOKOLWIEK wykszstalcenia. Zakladasz, ze ludzie potrafia czytac, pisac i wiedza cokolwiek o swiecie. A tego wszystkiego trzeba sie nauczyc, nawet od rodzicow.

może sobie co najmniej dać
  • Odpowiedz
@Xianist: Zakładasz, że poprzednie rządy (jak rozumiem PO) miały w ogóle chęć podnoszenia składek. Dla mnie to założenie mocno niepewne. Były jeszcze wcześniejsze rządy.

Co do sedna pewnie z grubsza się zgadzamy.
  • Odpowiedz
@bygsyti:
Państwo liberalne w praktyce:
-Twoje ubezpieczenie w PRYWATNEJ, podkreślam PRYWATNEJ ubezpieczalni wprawdzie pokrywa #!$%@? ręki przez rekina, śmierć podczas dehermetyzacji samolotu i utonięcie w beczce wódki na równinie syberyjskiej, ale już przy raku mózgu maksymalny stopień dopłaty do leczenia to 15%, więc umierasz bo koszty samej operacji w PRYWATNYM szpitalu to 2 000 000 złotych, a ty jesteś tylko kucem piszącym farmazony w internecie i twoich rodziców nie stać
  • Odpowiedz
zapomniales oczywiscie, o braku JAKIEGOKOLWIEK wykszstalcenia.


@M4ks: Obawiam się że polskie wykształcenie za granicą może być uznawane za brak jakiegokolwiek wykształcenia.

Zakladasz, ze ludzie potrafia czytac, pisac i wiedza cokolwiek o
  • Odpowiedz
@BarekMelka: Wiem o tym. Ale to żadna tajemnica, że ich propozycje mogą znaleźć większy posłuch od projektów takiego na przykład Forum Obywatelskiego Rozwoju (i wiesz dobrze dlaczego)...
  • Odpowiedz
Nie zakladam po prostu dostrzegam inne sensowniejsze przyczyny biz bezdusznych ekonomistow


@Xianist: Ale kierunki rozwoju, wprowadzane zmiany zależą od opcji, percepcji i poglądów rządzących. To nie jest tak, że podniesienie składki zdrowotnej w czasach prosperity nie budzi żadnych kontrowersji. Budzi i uważam, że osoby przeciwne jej podnoszeniu robią naszemu społeczeństwu krzywdę. Wydaje mi się, że u rządzących głosy sprzeciwu budzą respekt, godzą się argumentacją przeciwników.
  • Odpowiedz
@mykeil: Nie chodziło mi tu o robienie wielkiej bitwy kucy z niekucami. Tylko wskazałem że w ostatecznym rozrachunku drogi nie tylko nie są "darmowe" (bo płacimy za nie ciężkie pieniądze w podatkach), ale mogą być jeszcze dodatkowo płatne normalnie (czyli jak w dzikim kapitalizmie).

Zapomniałbym... malo tego że mam płacić kilkukrotnie za niskiej jakości usługę, to mam jeszcze być wdzięcznym jak żul któremu ktoś dał papierosa:

Nie, wskazales jedynie, ze
  • Odpowiedz
@bygsyti: Niestety nie ma państwa idealnego, ale każdy z Nas chciałbym zapewne decydować o sobie samym i mieć wolną wolę nieograniczonę przez ustawy. Państwo liberalne może Nam to umożliwić, ale pamiętajmy, że nawet największe potęgi chwalące demokrację i wolność bardzo często ogrnianicząją wolność jednej jednostki dla dobra drugiej.
  • Odpowiedz
@bygsyti: Jeżeli chodzi o drogi ekspresowe to może na początku zacznijmy od autostrad, które to nie mają więcej niż dwa pasy. Nie widzimy sensu w pobieraniu opłat za takieg drogi, a co dopiero za "ekspresówki". Znikoma jakość niektórych odcników, ciągłe modernizacje albo poprawki tylko i wyłącznie zniechęcają do tego pomysłu.
  • Odpowiedz