Wpis z mikrobloga

@Drail: ciekawie to wygląda, ale chyba trzeba mieć własny pomysł na stronę by z tego korzystać, tak? a jeżeli chciałbym mieć gotowy szblon (formę stron) i tylko powrzucać swoje fotki i teksty?
  • Odpowiedz
@jumper13: A nie łatwiej zobaczyć stronę, która Ci się podoba, pobrać jakiś darmowy szkielet z w miarę podobnym układem div-ów i powoli samemu go dostosować?

1. Nauczysz się czegoś nowego
2. Nie złamiesz praw autorskich (jeżeli robisz to dla siebie to #!$%@?, ale jak dla kogoś to możesz mieć problem, jak ktoś zgłosi roszczenia finansowe - minimum 1500 zł za ugodę)
  • Odpowiedz
@MrPickles: dlatego właśnie pytam o jakieś darmowe szablony, których autorowie bez spiny pozwalają używać, pisząc "szkielet" masz na myśłi jakiś szablon? bo ja właśnie myślę o czymś takim, pobrać jakiś szablon i po prostu go przerobić
  • Odpowiedz
@jumper13: Szkielet strony, czyli ma już jakiś wyznaczony układ klas na stronie - jednak nie ma tam żadnych graficznych elementów, tła.

Coś takiego jak TUTAJ
Jednak na tej stronie większość szablonów posiada fixed width - jeżeli chcesz je wykorzystać, to wypadałoby dodać do nich responsywność, albo znaleźć podobny posiadający już tę funkcję.

Wiele też zależy, do czego chcesz wykorzystać ten szablon - mnóstwo stron z "darmowymi szablonami" ma licencję pozwalającą
  • Odpowiedz
@jumper13: Jeżeli na stronie piszesz o swojej firmie, dajesz zakres usług itd - to tak, jest to dla celów komercyjnych, bo reklamuje Twoją (lub kogoś innego) firmę (a przynajmniej tak mi się wydaje).
  • Odpowiedz
@MrPickles: jako tako nie mam deadlinu, sąsiad poprosił mnie o pomoc, a ja nigdy z czymś takim nie pracowałem, zrobiłem parę stron, ale właśnie poprzez modyfikację gotowych szablonów i nawet bez publikacji. On chce umieścić jakieś info o swojej firmie, a ja się zastanawiam jaki szablon/wzór mogę zmodyfikować by się do niego nikt nie #!$%@?ł
  • Odpowiedz
@jumper13: Zatem może to być odpowiednia pora, by stworzyć coś autorskiego. Naprawdę dużo na tym zyskasz.

Dodatkowo, skoro już się tym zajmujesz, napisanie paru szkieletów ułatwi Ci pracę - bo przy kolejnych zleceniach wystarczy, że dodasz elementy graficzne i voila, strona gotowa nawet w 1 dzień.

Generalnie można też znaleźć mnóstwo stron, które mają licencję Creative Commons (kompletnie o tym zapomniałem), które można wykorzystać do dowolnych celów - zarówno komercyjnych
  • Odpowiedz
@MrPickles: jeszcze raz dzięki, że się zainteresowałeś tematem, miło uzyskać konkretną pomoc w tak szybkim czasie :)
Chyba zrobię tak jak mówisz, czyli zrobię coś autorskiego. Ale tutaj przede wszystkim nasuwa się pytanie JAK? Patrzę na stronę, która mi się podoba i kopiując podstawowe komendy tworzę własną? Szczerze powiedziawszy to nawet nie wiem jak się tego chwycić..
  • Odpowiedz
@jumper13 zależy co chcesz zrobić. Joomla ma masę gotowych modułów. Chcesz galerię, Slider to tylko instalujesz. Chcesz dodać zdjęcia to tylko klikasz i masz na stronie. Wz czystym html musisz ręcznie dodawać, tworzyć miniatury i itp. Wiadomo za na początku trzeba opanować podstawy. A potem tylko z górki. Ja np od 6 lat robię strony na joomli. I tak mi wygodnie, dla klientów też jest wygodnie.
  • Odpowiedz
@jumper13:

CMS nie jest złym rozwiązaniem, bo bardzo łatwo klientowi końcowemu samodzielnie dodawać lub edytować treści na stronie. Ale jeżeli nie ma być ona prawie w ogóle aktualizowana - czysty HTML5 + CSS3 wystarczy.

Ja robię tak, że przy projektowaniu strony robię sobie na kartce szkic, co ma być w którym miejscu, na przykład (ewentualnie klient podpowiada, za moją sugestią, jakie strony mu się podobają i "żeby zrobić coś na wzór tego").
Następnie dodaję te podstawowe elementy, od razu robię, by były responsywne. Potem stopniowo dodaję elementy i sprawdzam jak zachowują się przy zmniejszaniu szerokości okna przeglądarki (taka symulacja
  • Odpowiedz