Wpis z mikrobloga

Może ktoś miał do czynienia, a ja akurat niebardzo (nie przeglądam ciągle zmieniających się ofert) więc stąd prośba o poradę: potrzebuj zakupić SSD w miarę dobrej cenie/jakość. Dysk miałby być dyskiem systemowym oraz do niektórych programów.
Zakładam rozmiar 256GB, z uwagi na to iż mój system operacyjny świeżo po instalacji zajmuje 40GB a jest potrzebne troche miejsca na inne rzeczy i rozrost systemu.
Wiem, że SSD mają ograniczoną liczbę zapisów i odczytu, tu pytanie do użytkowników czy 1mln godzin to dużo czy mało? mój komputer pracuje codziennie kilka godzin, zakładam możliwość dość intensywnej pracy.
Są technologie SLC TLC i MLC, MLC będzie konsumencka SLC najmniej pytanie czy jest sens inwestować w SLC.
Konieczność backupu oczywiście wchodzi w grę i prawdopodobnie dokupię sobie drugi mały hdd aby robić sobie kopię. Jak takie combo bedzie pracować (RAID 1 (mirror) SSD+HDD 7200).
Po trzecie, pytanie czy może lepiej pozostać przy swojej obecnej konfiguracji i kupić dysk SAS 15K 300GB - niestety pada mi łożysko.
Dysk będzie pracować w bay 3.5 cala w komputerze stacjonarnym o dość nietypowej konfiguracji z Win 7 64bit. Niespecjalnie interesuje mnie czy rozruch będzie trwał 30 czy 40 sekund - do 2 minut jest akceptowalne bo i tak będzie musiał wystartować dużo kontrolerów i żadne testy tego nie obejmują.

Z góry dziękuję za pomoc, mogę odpowiedzieć później bo jadę do pracy w terenie.
#komputery #ssd #pc #it
  • 21
  • Odpowiedz
@gwynebleid: @Oinizrum: trzymanie danych w chmurze nie wchodzi w grę, muszą leżeć na dysku. I tak mam jeszcze 3 dyski poza tym o którym mówię jeśi chodzi o dane.
Aha, dodatkowa sprawa to jest konieczność posiadania SATA II a nie III.
  • Odpowiedz
@Oinizrum: teoretycznie tak, ale w przypadku mojego komputera może być poblem z niektórymi funkcjami komputera i stąd jeśli jest taka możliwość to wolałbym SATA II. Mogę zainstalować spokojnie SATA III z formware od producenta ale to kosztuje o wiele więcej $$$. Takie są uroki komputerów specjalistycznych.
Muszę ewentualnie poszukać czy ktoś już testował maszynę z danym ssd/hdd i wtedy wiem czy będzie działać czy nie.
  • Odpowiedz
@Oinizrum: jeżeli producent pisze, że mogą występować problemy z funkcjami komputera i że należy kupować dyski tylko tego producenta ze swoim firmware, to znaczy, że tak może być. Np. funkcja uśpienia może nie działać, albo hibernacja.
Jak masz zwykły sprzęt to takie rzeczy nie wyskakują ale przy takich konfiguracjach drobnostki mają znaczenie.
SSD są z sata II.
EDIT: jest dość sporo raportów z info, że dany dysk działa dobrze lub
  • Odpowiedz
@Oinizrum: nie znam daty wypuszczenia, poprostu wszedłem na sklep, sortowanie i coś znalazło. Ale jak wyżej dopisałem, pomaga zwykle upgrade firmware dysku i płyty i będzie działać.
  • Odpowiedz
@Johnus: Po prostu SSD bardzo szybko się rozwijają i dlatego pytam. Jak porównasz dysk z tej samej półki cenowej wypuszczony 3-4 lata wcześniej niż obecny to różnica jest kolosalna pod każdym względem.

No ale skoro piszą że nie ma problemów, to bierz jeden z tych na Sata III.

Generalnie obecne MLC wytrzymują ponad 1PB zapisanych danych, także powinno ci wystarczyć. :P
Zależnie od budżetu weź Cruciala MX200 albo Samsunga Pro,
  • Odpowiedz
@Oinizrum: dzięki. Przypomniałem sobie i tak kilka zasad, nie da się sensownie sprzężyć SSD + HDD bo przecież zapis odbywa się na parametrach wolniejszego dysku czyli całe zalety SSD pójdą w cholere haha
  • Odpowiedz
@Oinizrum: myślałem, że jest jakaś opcja kontrolera, który pozwalałby pracować z ssd jako normalnie i buforował rzeczy do wolniejszego zapisu na hdd, ale nie ma takiego chyba, że w jakiejś półce dyskowej.
  • Odpowiedz
@Johnus: Pod windowsem to chyba ReadyBoost? A RAID odpada, musiałaby to być jakaś specjalna implementacja.
Generalnie lepiej zrobić jakąś ciągłą synchronizację
  • Odpowiedz
@wu7c7i: @Johnus: tak czy owak kicha, jest oficjalna nota, że ten system nie obsługuje AHCI dla dysków twardych i tylko dyski kupowane od producenta mają wgrany soft umożliwiający pracę na SATA II. W internecie jest troche informacji o działających SSD, ale może chodzić o właśnie te od producenta.
  • Odpowiedz
@Johnus: a jaki masz komputer? Workstation z Della czy Lenovo z kontrolerem raid? dyski podpięte do kontrolera czy w płytę główną? raid1 z dysku ssd i HDD wg mnie bez sensu. lepiej 2 ssd albo sam ssd z odpaloną synchronizacją danych na hdd
  • Odpowiedz