Wpis z mikrobloga

#bitcoin #kryptowaluty #ethereum #gravierpisze

Obecne problemy BTC i rozwiązania zastosowane w Ethereum

- Tekst jest nieznacznie zmodyfikowaną wersją moich komentarzy na mikroblogu. Postanowiłem go opublikować pod autorskim tagiem dla lepszej widoczności. Nie miałem na początku zamiaru rozpisywać tak bardzo, ale złapała mnie wena :)

Prawdopodobnie poruszałem poniższe kwestie w przeszłości w różnych dyskusjach i innych tekstach, ale wydaje mi się, że warto zrzucić te argumenty w jedno miejsce

A więc najpierw problemy drążące BTC

1. Przepustowość transakcji
- Obecnie bitcoin jest w stanie przetworzyć teoretycznie max 7 transakcji na sekundę, a w praktyce jest to ok 2,3-2,5 transakcji na sekundę
- SegWit się opóźnia i nie wiadomo kiedy wejdzie - do wprowadzenia wymagane jest 95% poparcia mocy #!$%@?ącej co tworzy nowy wektor ataku na sieć - wystarczy zdobyć/przekupić jedną większą chińską kopalnię, a SegWit może zostać odroczony bezterminowo
- Bez SegWita, przyszły Lightning Network jest praktycznie niemożliwy
- Nie ma żadnych jasnych teminów wejścia w życie SegWit ani Lightning.
- Wprowadzenie SegWit bez 95% poparcia oznacza powstanie szansy ataków typu double spend na użytkowników którzy nie zaktualizują w porę swoich portfeli - zwyczajnie transakcja SegWit nie jest rozpoznawana przez stare wersje softu, więc możesz wydać te same monety transakcją SegWit, a potem transakcją starego typu. Dlatego praktycznie wszyscy minerzy muszą przestawić się na SegWit natychmiast w momencie jego wejścia

2. Ekonomiczna ignorancja developerów Core.
- Dopuszczenie od rosnących opłat bez jasnej perspektywy skalowania grozi adopcją innego Coina który oferuje większą przepustowość - patrz adopcja ETH przez Coinbase

3. Brak poprawnej komunikacji oraz podstawowego szacunku pomiędzy poszczególnymi developerami Core. Jedni jadą negocjować z minerami a inny nazywa ich dobrze postawionymi gnojkami. To nie jest środowisko w którym można tworzyć topowe oprogramowanie. No i jeszcze jest LukeJr który jest wariatem, i uważa że ludzkość powinna używać systemu "tonalnego" szesnastkowego nie wspominając o geocentrycznym modelu wszechświata... Ten facet to koszmar PR - strasznie szkodzi reputacji BTC

4. Cenzura reddit.com/r/bitcoin
- najpierw dyskusja o kliencie bitcoin XT była dopuszczona
- potem klienta XT (i później classic) uznano za "altcoiny" mimo, że luźna dyskusja o altach była wcześniej dopuszczona
- obecnie usuwa się wszystkie pozytywne posty na temat bitcoin classic bitcoin XT oraz ethereum
- ale to nie przeszkadza pozwalać wchodzić wszystkim postom negatywntym (np. hack DAO oraz krytyka forka) na stronę główną
W rezultacie cenzury ok 30% użytkowników przeniosło się na /r/btc.
Nie wspomnę tu już o kwestiach takich jak ataki DDoS na węzły bitcoin classic, na stronę Nodecounter.com pokazującą statystyki węzłów classic/XT oraz Doxing właściciela tejże strony.

BTC robi się drogi, a atmosfera w społeczności jest paskudna - co odpycha ludzi.

W Ethereum zastosowanych jest wiele zmian, które sprawiają, że nie można go zakwalifikować jako typowego "klona" bitcoina jakim jest np. LTC. Poniżej przedstawiam, jak poszczególne kwestie zostały zaadresowane w systemie stworzonym przez Vitalika

1. Kwestie przepustowości
- W bitcoinie kiedy dwa bloki zostają znalezione jednocześnie, jeden jest osieracany - cała jego zawartość jest odrzucana przez sieć
Obecny model Ethereum implementuje system bloków "wujków". Jeśli dwa bloki zostaną znalezione jednocześnie, jeden jest zaakceptowany natychmiast, a jeden zostaje wcielony z powrotem

do łańcucha (z pewnym opóźnieniem). Wcielenie wymaga dodatkowej rekompensaty dla minera który to robi więc wymagana jest pewna (niewielka) dodatkowa emisja monet na pokrycie tego kosztu. Ponieważ osieracanie nie jest problemem i nie powoduje strat u minerów, bloki zamiast co 10 minut są emitowane co 14 sekund. To samo w sobie pozwala rozwinąć przepustowość o rząd wielkości większą niż bitcoin - testowano bodaj 25 transakcji na sekundę i wszystko chodziło pięknie

- W dalszej kolejności wprowadzony zostanie Proof-of-stake - jedną zaletą jest to, że mining nie będzie się centralizował na terenie jednego kraju (zapomniałem o tym napisać w problemach BTC), drugą jest to, że walidatorzy nie mmuszą ścigać się o to który znajdzie blok jako pierwszy. W ethereum walidatorzy są grupowani i następuje ustalenie kolejności wytworzenia bloku - każdy walidator tworzy blok, po czym rozpoczyna się następna runda z nowym zestawem walidatorów.

W rezultacie czas bloku można skrócić jeszcze bardziej. Dalej PoS otwiera drogę do obniżenia inflacji (brak konieczności rekompensowania zużycia energii elektrycznej i sprzętu) oraz kolejnego usprawnienia czyli:

- Sharding. Ethereum zostanie rozbite na kilka łańcuchów. Technologia będzie blisko spokrewniona z łańcuchami bocznymi o których dosyć głośno było jakiś czas temu w kontekście BTC. Różnica jest taka że łańcuchy boczne to zazwyczaj odrębne projekty, z kolei shardy będą integralną częścią protokołu Ethereum. Dzięki temu pełny węzeł nie będzie musiał przechowywać wszystkiego, a tylko jeden łańcuch boczny - dzięki temu zapotrzebowanie na pamięć zmaleje, lub alternatywnie przepustowość wzrośnie kolejne kilka-kilkanaście razy. Każdy shard będzie miał własny zestaw walidatorów PoS - w przypadku miningu to jest mało realne bo każdy łańcuch musiałby mieć własne algo kopiące albo dzielić je z innymi łańcuchami, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo

- Kiedy możliwości skalowania w ten sposób zostaną wyczerpane, będą wprowadzone state-channels czyli Lightning network w wersji na ethereum

2. W kwestii ekonomii mogę jedynie odesłać do bloga ethereum - generalnie poruszane tam kwestie obejmują problemy ekonomiczne jakie stają przed systemem. Tego podejścia moim zdaniem brakuje w Core

3. Komunikacja i organizacja - devi ethereum to zespół pod silnym przywództwem - to pokazuje jak ważne jest posiadanie lidera w zespole. A dzięki temu, że całość jest Open-Source, nie ma problemu kiedy decyzje podejmowane przez zespół ze scentralizowanym przywództwem nie podoba się jakiejś części community - ETC nie jest pierwszym łańcuchem który powstał z tego powodu - metoda pozyskania funduszy poprzez presale nie podobała się niektórym osobom i na początku wystartowała też alternatywna wersja - nie pamiętam już nazwy ale się nie przyjęła. Rynek decyduje

4. Członkowie zespołu Ethereum są też modami na /r/ethereum. I nie prowadzą cenzury. Tyle w temacie. Właściwie w ogóle nie wiele moderują i zdają się przede wszystkim na mechanizmy społeczności upvoting i downvoting. Ich aktywność to przede wszystkim pisanie/przypinanie ogłoszeń. Dyskusja na temat ethereum classic jest tam w pełni dozwolona. Miła odmiana w stosunku do ocenzrowanego /r/bitcoin

Nadal mam w planach napisanie o rozwiązywaniu problemów w języku solidity, i Maszynie wirtualnej ethereum, ale twórcze natchnienie musi mnie złapać jeszcze raz :P
  • 11
@McGravier fajnie napisane. Ja mam jeden problem z ethereum. Nie do końca rozumiem po co właściwie ono jest. Bitcoin ma jasno zadeklarowany cel ma być waluta. Stąd wynika jego najważniejsza cecha brak możliwości manipulacji. I to ma zapewnić PoW i póki co od 2009 roku zapewnia bezbłędnie. A co takiego ma zapewnić platforma ethereum? Może nie interesowałem się zbyt mocno tym projektem ale z ogólnych informacji miałem wrażenie że ethereum ma zapewnić
@McGravier: Dużo tekstu i dużo w nim ataku na Bitcoina. Po przeczytaniu tego tekstu mam wrażenie że wyprzedałeś się jakiś czas temu całkowicie z BTC i wszetłeś w ETH, bo brak pełni obiektywizmu w tym tekście.

Co do obaw odnośnie przepustowości sieci i segwit to rzeczywiście martwi trochę brak segwit i kolejnych wdrążeń, z tym się zgadzam, jednocześnie wierząc że developerzy jednak wprowadzą te usprawnienia już niedługo.

Brak poprawnej komunikacji oraz
@mdom: co do solidity i problemów powiązanych to obserwój tag - postaram się coś skrobnąć w najbliższym czasie - sądzę że to będzie ciekawa lektura.

Ogólną ideą ethereum było rozszerzenie funkcjonalności bitcoina o programowalne elementy - smart kontrakty - dzięki nim możesz napisać dowolną zdecentralizowaną aplikację bez konieczności tworzenia własnego blockchainia i grzebania w kodzie BTC (co jest bardzo trudne - to bodaj kilkanaście tysięcy linii kodu c++)

@adrix, nie
BTC to waluta wolnościowa, demokratyczna z jasnymi zasadami, bez właściciela lub lidera. Ether to jest przeciwieństwo, czyli waluta centralnie sterowana i rozwijana zgodnie z wizją twórcy/przywódcy/dyktatora, w której możliwy jest interwencjonizm, nie ma tu jasnych zasad i główne założenia projektu potrafią się zmienić z dnia na dzień jak w kalejdoskopie.


@adrix: Jak można tak odwrócić kota ogonem? Bitcoin nie ma cech demokratycznych bo:
- ma lidera a wręcz dyktatora, gmaxa.
-
@o_40855: Być może jestem zacofany jeżeli chodzi o moją wiedzę na temat BTC, ale twoja wypowiedź wydaje mi się kreowaniem własnej rzeczywistości. Na jakiej podstawie stwierdzasz tego typu fakty, to są jakieś oficjalne informacje? To że dla 10% społeczności nie podoba się obecny stan rzeczy i nie jest w bitcoinie po ich myśli nie oznacza chyba że bitcoin to dyktatura?
@adrix: Czy to nadal byłoby 10%, gdyby theymos pozwalał na dyskusję, jaka możliwa jest w ethereum? Czy to nadal byłoby 10%, gdyby Blockstream nie zwodziło całymi miesiącami minerów i społeczność mitycznym SegWit?
Jeśli gmax ma czelność publicznie nazwać swojego SZEFA "dobrze postawionym gnojkiem", a tenże pokorniutko to przemilczy, to możemy mieć jakieś wątpliwości, kto tam faktycznie rządzi i jaki jest to styl rządów?
"a jeżeli by..", "jeżeli..", "Kto faktycznie.."

@o_40855: Ta cała dyskusja opiera się na dopowiedzeniach i domysłach, dla mnie to wszystko co przedstawiacie to kreowanie rzeczywistości.

Z mojej perspektywy deweloperzy core spisują się dobrze, jeżeli bitcoin działa, funkcjonuje, jest bezpieczny i stabilny oraz się rozwija w formie rosnącej popularności, to dla mnie najważniejsze rzeczy pod których kątem mogę ich realnie ocenić. Zeby nie było zbyt słodko to martwi mnie jedynie opóźnienie z
@McGravier: Połowa to lanie wody oparte na domysłach nie faktach.
A najlepsze jest to:"BTC robi się drogi, a atmosfera w społeczności jest paskudna - co odpycha ludzi."

Szkoda czytać co wypisujesz. Takie stwierdzenie wali Jasiu, co publikuje na wykopie - skąd wiesz co odpycha ludzi, skąd wiesz jaka jest atmosfera społeczności ( po pare forum poczytałeś ? ).

Glupie to jak 99% wpisów fachowców o BTC tutaj, począwszy od teoretyków analityków
@McGravier: Jak dla mnie istnienie dwóch konkurujących ze sobą praktycznie takich samych łańcuchów dyskredytuje ethereum i bardzo poważnie obniża szansę jego adopcji przez dużych i poważnych graczy ... skończy się na paru hazardowych dappach bo jak widać nic do tej pory nie udało się stworzyć nic sensownego - największym projektem obecnie jest Augur, który cały czas jest underdevelopment, a przecież minęło już tyle czasu i to dokładnie w tej tematyce o
@McGravier: Fajny artykuł, czekam na kolejne.
@adrix: Krytyka też bardzo ciekawa.
Łapcie po +
Co do BTC i SegWit, przykra sprawa, że to się tak przeciąga. Kwestią czasu jest stałe przepełnienie bloków, a wtedy trzeba będzie kombinować rozwiązanie na szybko. Ktoś próbował już szacować, kiedy do tego mogło by dojść?
@mihaubiauek: Bloki już są zapełnione - zamiast ilości transakcji rosną opłaty. Dawniej opłata na poziomie 1 grosza była wystarczająca, obecnie w zależności od różnych czynników często trzeba dawać 10-50 groszy, a w wypadku bardziej skomplikownaych transakcji nawet więcej. Na szczęście większość portfeli szacuje automatycznie i nie trzeba ustawiać samodzielnie