Wpis z mikrobloga

Jak nauczyć się angielskiego?

Matura pisemna ładnie zdana, ustna średnio. Na wszelakich testach w szkołach i uczelniach wychodził poziom b1/b2. Oczywiście nijak to się ma do tego na ile ten język znam.

Główny problem jest taki (jak pewnie u większości z podobnym problemem), że zrozumieć zrozumiem, ale żeby odpowiedzieć albo coś napisać... No tu zaczynają się schody.
Drugi problem to braki w podstawach: luki w miesiącach, liczbach, potrawach itd. Akurat tu chyba sobie poradzę stosując fiszki, chyba, że ktoś ma lepszą metodę.

Jakie książki polecacie? Jak najbardziej kolorowa, z durnymi obrazkami, żeby było dużo ćwiczeń. I co najważniejsze: dużo wyjaśnień. Lubię analizować i wiedzieć co się skąd wzięło, dlatego wyjaśnienie że tak musi być bo tak po prostu jest, mi nie wystarcza. Zdaje sobie jednak sprawę, że przy niektórych zasadach tego nie ominę.

Może po prostu czytać książki po angielsku? Jak tak to jakie? Dla dzieci? I jaką metodę sobie wybrać? Czytać całościowo i rozumieć tylko tyle co się wie, czy tłumaczyć każde zdanie osobno?

Filmy? Po polsku z ang napisami, po ang z ang napisami?

Jeżeli chodzi o programy na pc, to jakoś nie jestem przekonana do tej metody nauki, chyba że ktoś zna naprawdę godny polecenia program.

Szkoły języka odpadają, bo mnie po prostu nie stać.

Wiem, że rozmowa z inną osobą byłaby najlepsza, ale odłożę sobie ją na późniejszy etap nauki, bo tak jak pisałam, za dużo dziur w podstawach.

Co wam najbardziej pomogło?

#pytanie #angielski
  • 19
  • Odpowiedz
Drugi problem to braki w podstawach: luki w miesiącach, liczbach,


@CandyCloud: w potrawach to jeszcze rozumiem, ale w liczbach i miesiącach?

U mnie z angielskim było tak: nie przykładałem większej wagi do nauki w szkole średniej i na studiach, czyli mój poziom był lekko mówiąc średni. Pierwsza praca jako stażysta jeszcze na studiach, całość komunikacji po angielsku, produkowanie niezliczonych ton dokumentacji po angielsku i po 3 miesiącach nadrobiło się wszystko samo,
  • Odpowiedz
@CandyCloud: Oglądaj kreskówki albo seriale, na początku z napisami polskimi i skupiać się na tym co mówią, potem angielskimi a na koniec bez napisów. Nawet nie zauważysz jak szybko wszystko zaczniesz łapać. A jak się czujesz na siłach to od razu leć po angielsku bez napisów. Ewentualnie jacyś zagraniczni youtuberzy, też pomaga.
  • Odpowiedz
@CandyCloud: Zależy od determinacji. Jeśli bardzo chcesz, to po prostu używaj angielskiego tak dużo, jak to możliwe.
- Czytaj angielskie strony, tłumacząc sobie czego nie rozumiesz.
- Filmy teoretycznie najlepiej bez napisów, ale sam wiem, jak z tym jest. Jak zaczynają gadać niewyraźnie, to jest słabo. Dobrze sprawdzają się tu seriale, bo przyzwyczajasz się do głosów i lepiej rozumiesz.
- Książki tak samo jak ze stronami.
- Znajdź ludzi do gadania,
  • Odpowiedz
@cult_of_luna: Wstyd się przyznać ale tak jest, np w tym momencie nie powiedziałabym Ci jak jest po ang. listopad. Akurat to jest do ogarnięcia, tak myślę. Ale skąd brać wiedzę, których nazw sklepów się uczyć? Jakie nazwy chorób mi się przydadzą?

W mojej pracy nie jest wymagany ang (na kasie), chcę to zrobić dla siebie, nie oszukujmy się, ale brak znajomości ang w wieku 20paru lat jest wstydem, biorąc pod uwagę
  • Odpowiedz
@CandyCloud: no to zacząłbym (obok tego co kolega wyżej pisał) od przerobienia książek z poziomu liceum. Ze słownikiem pod ręką. Co do pisanych rzeczy to jeszcze w zależności od hobby możesz poudzielać się na międzynarodowych forach. Zawsze to i czytanie i pisanie + podszkolisz słownictwo (oprócz ogólnego) z zakresu który Cię najbardziej interesuje.

Co do luk to w sumie racja, u mnie słownictwo bardzo telekomunikacyjne/IT, a jak jako use-case (yyy scenariusz)
  • Odpowiedz
@CandyCloud: jesli chodzi o ksiazki, dobrym rozwiazaniem sa tzw. "graded readers", czyli uproszczone ksiazki, mozna nauczyc sie slowek i struktur, bo sa tam jasno tlumaczone http://www.bookcity.pl/kategoria/lektury_uproszczone_readers

Postaraj sie ogladac filmy i seriale z napisami, najpierw po polsku a pozniej w miare przyswajania jezyka po angielsku.

Polecam tez strone BBC Learn English, duzo materialow audio i tekstow "zywych" a nie rodem z podrecznika. Podobnie z magazynem English Matters, mozna dostac np. w
  • Odpowiedz
Jakie nazwy chorób mi się przydadzą?


@CandyCloud: Kiedyś tłumaczyłem napisy do jednego serialu i chyba już do końca życia będę pamiętał, że hepatitis to (wirusowe) zapalenie wątroby. Rozumiesz? Muszę z tą wiedzą żyć!

Także czytaj i oglądaj w sumie cokolwiek, wiedza sama wejdzie do głowy.
  • Odpowiedz
@CandyCloud: Po prostu zacznij używać języka. Zastąp wykop Redditem, polski yt amerykańskim. Wchodź na jakieś czaty i miejsca do ćwiczenia języka, w internecie jest tego sporo bo teraz cały świat uczy się angielskiego. I nie martw się w razie czego, bo postęp nie idzie równo, dużo czasu minie zanim się przełamiesz, ale gdy już to zrrobisz to będziesz znała język świetnie.

Ewentualnie możesz napruć się prawie do nieprzytomności na anglojęzycznej imprezie
  • Odpowiedz
@CandyCloud: Jak chcesz poprawić mowę w a angielskim to polecam metodę której autorem jest A.J Hoge znajdziesz trochę informacji na necie. Korzystam od kilku miesięcy i sobie chwalę. Odnośnie czytania książek i inny artykułów to korzystam z lingq.com. Importuję tam artykuły a system podkreśla słowa których nie znam i które się uczę, w ten sposób robię bazę słów. Im więcej razy zobaczę słowo którego się uczę w różnych artykułach i kontekstach
  • Odpowiedz
@CandyCloud: Mogę Ci polecić Duolingo (o ile nie będzie za proste, ale na pewno pomoże w utrwalaniu podstaw i ćwiczeniu szybkiego układania zdań) i parę kursów na Memrise, jest to dużo przyjemniejsza (i skuteczniejsza) metoda nauki niż np. przepisywanie słówek i powtarzanie ich z kartki. :)

1. Duolingo do utrwalenia/powtórzenia podstaw i poćwiczenia układania zdań; ogromnym plusem jest tam szeroka baza poprawnych odpowiedzi (zaraz po starcie trybu polski--> angielski sama nawet
  • Odpowiedz
Dziękuję wszystkim za pomoc (nie będę wołać każdego z osobna). W weekend usiądę sobie na spokojnie i poprzeglądam/przemyślę wasze propozycje i wybiorę coś, co wydaje się, że najbardziej mi odpowiada :)
  • Odpowiedz