Wpis z mikrobloga

Chińskie powiedzenie, a w zasadzie przekleństwo/klątwa - "Obyś żył w ciekawych czasach" idealnie pasuje do tego co dzieje się aktualnie wokół nas. Wojna na Ukrainie (czy ktoś o niej jeszcze pamięta?), Brexit, zamachy we Francji, ISIS, pucz w Turcji.
Jednak okazuje się, że to chińskie przekleństwo wcale nie jest chińskie... :

Innym powiedzonkiem, któremu często imputuje się chiński (a czasem żydowski) rodowód, jest przekleństwo: „obyś żył w ciekawych czasach”. Na przykład Andrzej Krakowiak komentuje dla „Rzeczpospolitej”:


Obyś żył w ciekawych czasach! To znane chińskie przekleństwo było w 2008 roku odmieniane na całym świecie przez wszystkie przypadki.

Niestety, mimo usilnych starań, nikt nie znalazł takiego tekstu wśród chińskich przysłów. Jedyne podobne porzekadło to: 寧為太平犬,不做亂世人 (lepiej być psem [za] pokoju, niż człowiekiem w [czasach] chaosu). Wikipedia stwierdza, że przekleństwo „obyś żył…” pochodzi z lat 30. XX wieku i ma zapewne angielski lub amerykański rodowód. Wstawka o Chińczykach pełni przy nim rolę memetycznego (dawniej powiedzielibyśmy „retorycznego”) wzmacniacza: podkreśla wyjątkowość źródła. Tak jak wiarygodność miejskich legend zwiększa podana na wstępie informacja o tym, że TO się przydarzyło „znajomemu znajomego”.

Geneza „chińskiego wzmacniacza” jest łatwa do prześledzenia. Od czasu pierwszych kontaktów Chińczycy cieszą się w kulturze Zachodu opinią ludzi mądrych. Tak się utarło dzięki jezuitom, a Poseł Czarnecki z pewnością zna fragment z bajki Ignacego Krasickiego, który kształcił się właśnie w szkołach tego zakonu: „Chińczyki mają rozum, choć daleko siedzą. I bajki wiedzą”**.

źródło: https://postazja.wordpress.com/2009/10/25/odc-4-przyslowia-sa-przeklenstwem-narodow/

#polityka #europa #ciekawostki
  • Odpowiedz