Wpis z mikrobloga

Chcę utworzyć na dysku partycję systemową z formatem plików FAT12 (nie pytajcie po co). Jak? Na Ubuntu gparted wywala mi błąd (że niby próbuję stworzyć ten format plików na zbyt dużej partycji - 431 MB) a Windowsowskie programy w ogóle nie dają rady. Guglałem, ale niestety nic ciekawego nie znalazłem. Czy jest ktoś kto zna rozwiązanie na mój problem? ;)

#kiciochpyta #komputery #formatowanie #fat12 #pomocy
  • 18
  • Odpowiedz
partycja nie może mieć więcej niż 16 MB?


@daimos:

FAT12 pozwala na zaadresowanie 4078 (212 - 18) jednostek alokacji, co ogranicza też do tej liczby maksymalną liczbę plików na dysku. Wielkość jednostki alokacji waha się od 512 B do 4 kB i jest określana przez program formatujący w zależności od wielkości partycji.
  • Odpowiedz
@szkkam: @iniekcja: @acetone:

utworzyłem partycję ~ 16 MB (15,66 MiB). Dysk podłączyłem do laptopa z Ubuntu. Wydałem polecenie:

mkdosfs -F 12 /dev/sdb6
a w odpowiedzi otrzymałem

mkdosfs 3.0.7 (data)
. Gparted nie rozpoznaje FAT12 a o Windowsie już nie wspominam. Teraz już nie wiem czy zrobiłem tego FATA12 czy nie. Robię coś źle?
  • Odpowiedz
Wykonałem polecenie

mkdosfs -n test /dev/sdb6
celem nadania "labela" mojej partycji. Znowu otrzymałem dziwną odpowiedź (taką samą jak wyżej), ale po wejściu do GParted zobaczyłem informację, że nadanie nazwy etykiety powiodło się. Czy to oznacza, że partycja jest w FAT12?
  • Odpowiedz
Gdyby ktoś miał ten sam problem - opiszę co zrobiłem.

1. Podłączam dysk twardy pod Windowsa, odpalam MiniTool Partition Wizard, tworzę nową partycję (surową, bez systemu plików jak NTFS, FAT, itp) o rozmiarze 16 MB

2. Podłączam ten sam dysk pod Linuxa, odpalam terminal i wklepuję

sudo mkdosfs -F 12 /dev/nazwaurzadzenia
3. Podłączam dysk pod Windowsa i MTPW sprawdzam rodzaj systemu plików ;)

4. ???

5. PROFIT!! ;)
  • Odpowiedz