Wpis z mikrobloga

Ze względu na to, że pojawiła się propozycja zamieszczania ciekawostek z danej dziedziny czy gałęzi nauki, podjęłam wyzwanie. Jestem technologiem drewna, ale bardziej w kierunku chemicznym, niż mechanicznym.

No więc Mirki: ciekawostka związana z drewnem! Studiuję, a no w sumie studiowałam, bo w piątek obrona, technologię drewna. Pewnie niewielu z was zdaje sobie z tego sprawę i pewnie często widzieliście na metkach ubrań napisy 100% wiskoza. I wtedy każdy sobie myślał: kolejny plastik. Nic bardziej mylnego! Wiskoza jest tak naprawdę celulozą (tym wycieracie sobie nos, dupę i z tego nosicie ubrania, bo bawełna to czysta celuloza), czyli składnikiem drewna w około 45-60% zależnie od gatunku. Ale wracając do wiskozy. Jak to jest zrobione? Otóż wiskoza powstaje w wyniku chemicznej obróbki celulozy. Normalnie do produkcji Waszych bawełnianych koszulek używa się włókien bawełny, czyli roślin o tej samej nazwie.

A wiskozę natomiast otrzymuje się np. ze zrębków, trocin drewna lub innych odpadów drzewnych zawierających celulozę, nadających się do procesu wiskozowania. To znaczy, że Twoja koszulka wiskozowa jest z drewna! A jak? No już wyjaśniam.

Drewno doprowadza się do bardzo drobnej frakcji i rozpuszcza w NaOH i dodaje dwusiarczek węgla. Otrzymuje się ksantogenian celulozy. Jest to tzw. płyn przędzalniczy. Następnie ten płyn przetłacza się przez drobne otworki i utworzone nici zanurza się w kwasie siarkowym. W tym kwasie następuje ponowne połączenie się cząstek celulozy (koagulacja) w postaci włókien. Następnie włókna te oczyszcza się z chemikaliów i mamy włókna wiskozowe. Struktura chemiczna celulozy nie uległa zmianie, a jedynie jej struktura fizyczna, co nadaje jej inne właściwości.

Tkaniny z wiskozy są opisywane jako „lejące się”, dobrze absorbujące pot. Nie gniotą się tak bardzo po wyjęciu z pralki , jak ubrania z naturalnej bawełny. Charakterystyczną cechą po wyjęciu z pralki, po której rozpoznasz, że Twój ciuch jest z wiskozy, jest to, że jest bardzo sztywny w porównaniu do bawełnianych materiałów. Więc Mirki, wiskoza jest spoko, to jest zużywanie odpadów. Wiem, że zaraz się rzucą ekolodzy, że do produkcji jest użyta ciężka chemia. Ok, tylko że ta chemia jest odzyskiwana, więc nie ma strat.

Jeśli spodobał się wpis, to w mogę opisać jeszcze jakie produkty z drewna się otrzymuje (dokładnie z celulozy- to naturalny polimer), o których nie mieliście pojęcia, że są z drewna!

#nocnemirkociekawostki #ciekawostki #drewno #technologiadrewna
  • 46
  • Odpowiedz
ha ha xD to raczej jakiś leśnik jest


@cocieboli: Nie - w 6 odcinku jest info że studiował technologię drewna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
(od 6:15 - dla osób używających Białkov-playera)

QBA__ - > ha ha xD to raczej jakiś leśnik jest

@cocieboli: Nie - w 6 odcinku jest ...
  • Odpowiedz