Wpis z mikrobloga

mam drożdżowe pytanie,
kupuje właśnie 3 zestawy surowców na AIPA-20L, American Cascade Pale Ale - 25L, West Coast IPA-20L.
Do każdego z nich pasują te same drożdże czyli, US WEST COAST M44 Mangrove Jack's, Danstar Nottingham, Fermentis US-05.
I teraz pytanie, które drożdze byście polecali? i czy na każdą warkę kupować osobną saszetkę drożdży, czy np kupić dwie i podzielić po 2/3 saszetki na warkę czy na jednej saszetce zrobię 3 warki? Jakbym dawał 1/3 saszetki na warkę a w kolejnych 1/3 saszetki + zebrał całą gęstwę i zapodał na kolejną warkę to da rade tak sfermentować?
#piwowarstwo
  • 12
@krzynek: bez namnażania nie dziel paczki sucharów. Kup jedne i do kolejnej warki daj gęstwę z poprzedniej. Co do wyboru ja bym wybrał us-05 bo zrobiłem na nich sporo warek i mniej więcej wiem jak się zachowują. Są neutralne w odpowiednich temp. rzadko robią syf. Czasem potrafią nie opaść całkowicie na dno. Osobiście polecam usy
@krzynek: Ja z kolei polecam Danstary, każde piwo na nich wychodziło mi rewelacyjne, bez problemu żarły cukry (głęboko schodziły), całkowicie neturalne jeżeli chodzi o aromat i smak.
Pierwsze zrobiłbym apa i na gęstwie ipa.
@makapakaninja: @pixtri: dzięki za rady, czyli uwadniam całą saszetkę i zadaje całość na pierwszą warkę na American Cascade Pale Ale i potem całą zebraną gęstwę przekładam w kolejną warkę AIPA i potem w jeszcze kolejną IPA( ͡° ͜ʖ ͡°)
Do tej pory robiłem tak że 1 saszetka drożdży = 1 warka, ale się internetów naczytałem że ludzie na jednej saszetce kilka warek robią i to nie
@krzynek: @LowcaAndroidow: Zawsze się zastanawiam czy lepiej do kolejnych warek używać pierwszej gęstwy (1-->2, 1-->3), czy korzystać z kolejnych pokoleń (1 -->2, 2-->3). Pierwsze rozwiązanie to mniej mutacji, ale starsze drożdże. Drugie rozwiązanie - niektórzy twierdzą, że kolejne pokolenia są silniejsze.
@kranu: właśnie w tym temacie jestem zielony stąd też moje dzisiejsze pytanie, tak samo zastanawiało mnie że na pierwsza fermentacje całą saszetkę dajemy a na kolejną już tylko 3 łyżki z tej ilości. Mogę zrobić eksperyment i dać z 2-->3 tylko czy jak dam na 2 warkę trzy łyżki gęstwy to będę miał co zbierać po fermentacji na 3 warkę
@krzynek: Po pierwsze łyżka gęstwy to dosyć dużo, więcej niż saszetka bo często ma konsystencję kremu. I te 3 łyżki gęstwy gdy dostaną świeżą natlenioną brzeczkę to znowu się rozmnożą do całego słoika więc, że nie będziesz miał z czego zbierać to się nie bój. Moja rada: przy używaniu gęstwy dobrze schłódź brzeczkę bo drożdże w takiej postaci szybko i mocno startują - nieraz mi narobiły syfu, tzn. zbędnych estrów.