Wpis z mikrobloga

Temat: Nawadnianie.
Pytanie: Jeżeli pompa głębinowa ma możliwość podnoszenia wody na 60 metrów w pionie a do lutra wody jest 15 m to jakie jest przełożenie pozostałych 45 m na poziom czyli po szlaufie? Gdzieś czytałem, że 1 m w pionie to 10 m w poziomie - to prawda?

#kiciochpyta #pytanie #ogrod
  • 4
@JarosG: To nie w rurę a do studni kręgowej - takiej studni starego typu. Potrzebuje do nawodnienia krzewów owocowych, gdzie od studni do końca działki jest ok. 90 m. Coś doradzisz?
@elWykopek bez problemów da rade. My kiedyś pompowalosmy wodę na tor węże strażackie miały ponad 1 kilometr. Pompa spalinowa za ok 2tys dawała bez problemu radę. Do tego pryskalismy jeszcze z 3 końcówek. Moja zwykła pompa glebinowa spokojnie 200m uciagnie. Pytanie jakiego potrzebujesz ciśnienie no wyjścia?
@elWykopek: Nie chodziło mi o średnicę rury studni, tylko przewodu/ węża jakim woda płynie. Jak dasz 32mm to spokojnie pociągnie i 200 metrów przy akceptowanie małym spadku przepływu. Wszystko zależy od tego jaki wydatek potrzebujesz na podlewaniu i jaką wydajność ma pompa. Wysokość podnoszenia w takim układzie obchodzi Cię znacznie mniej bo oznacza tylko pewien spadek ciśnienia, które i tak może być za wysokie na np zraszacze (pompy głębinowe dobijają hydrofor