Wpis z mikrobloga

Takie cudeńko w domu stało, przeszło sześćdziesięcioletni polski Start. Mechanicznie wydaje sie w miarę sprawny, choć chyba spóźnia na niektórych czasach, no i obiektywy brudne nieco. Kupie rolkę i się poeksperymentuje. #fotografiaanalogowa #fotografiatradycyjna #pokazaparat
s.....k - Takie cudeńko w domu stało, przeszło sześćdziesięcioletni polski Start. Mec...

źródło: comment_EbYh2vskFI0CR06vMcoVzVNuhakVv6r7.jpg

Pobierz
  • 18
@mrocznaszyszka: Mogę też porównać z Mamiyą, to go jeszcze bardziej pogrąży;) Ale że Czesi robili wyjątkowo dobry sprzęt jak na tą stronę żelaznej kurtyny, to prawda. Tylko centralne planowanie ich pogrążyło, bo przodownikowi pracy nie potrzeba takich luksusów i wystarczy mu Lubitel.
@Pajlot: Jakość zdjęć z tych sprzętów zawsze zaskakuje, jak ktoś przyzwyczajony do małego obrazka:) Do tego możliwość robienia odbitek bez powiększalnika, co było dużą zaletą w czasach pradawnych (większość zdjęć mojego ojca z czasów młodości robionych jakimś Kodakiem zachowało się w takiej postaci, inaczej by ich po prostu nie zrobił bo dużo piniądzów w czasach niedługo po wojnie trzeba było dać u fotografa za odbitki).
@karol-piotrowski: marzył mi się kiedyś Rolleiflex, ale budżet jaki był taki był. Z punktu widzenia użytkownika chyba tylko ciemna matówka dawała się we znaki. Aż zapragnąłem wyciągnąć Starta z szafy :)
@Pajlot: Mi się marzył kiedyś Kiev 88 (cebula-Hasselblad), ale jak się dowiedziałem, jakie pieniądze idą w doprowadzenie tego do przyzwoitego stanu (bo to przecież był jak na warunki bloku wschodniego pro sprzęt, więc sprzedawało się na rynku wtórnym w 99% zajechane do granic możliwości egzemplarze, a połowa to w ogóle od nowości była składana po pijaku i nigdy nie działała jak trzeba) i jaka jest zabawa z szukaniem akcesoriów to jakoś
@Pajlot: A teraz jak mam budżet, to nie mam kiedy fotografować, więc jakoś to się wszystko rozpływa;) Ale uczciwie rzecz biorąc, teraz Mamiye 67 w przyzwoitym stanie nie kosztują AŻ TAK dużo, żeby się użerać w serwisowanie kijewów czy innych pentakonów seksów, obklejanie taśmą izolacyjną żeby klatek nie prześwietlało i tym podobne przyjemności.
@karol-piotrowski: widzisz, a mi właśnie coś odbiło i pod wpływem chwili kilka miesięcy temu kupiłem Kieva 88 z czterema szkłami i zapasową kasetą. znam jego mankamenty i wiem, że kievoholicy to masichiści. Mimo tego zrobił na mnie dobre wrażenie. ma w sobie coś przaśnego.. Chociaż po podpięciu trzysetki budzi respekt, zwłaszcza wagą zestawu. O zdjęciach nie mogę się jeszcze wypowiedzieć, pierwsza rolka wciąż w trakcie.