Wpis z mikrobloga

@myrmekochoria: piękna, dla mnie ogólnie szable to najpiękniejszy rodzaj broni białej ()

A walka szablami musiała wyglądać zaiste widowiskowo kiedy dwóch konkretnych #!$%@? walczyło, chciałbym pooglądać kiedyś...
  • Odpowiedz
@wankiel: Ja jednak optuje za krótkim mieczem i tarczą. Wszyscy zawsze myślą, że będą mieli na tyle wolnej przestrzeni, aby walczyć robić młynki itd.. Większość bitew jest toczona w bardzo nieprzyjemnym ścisku i formacji. Mit wielkiego wojownika powalającego setki ludzi jest wciąż silny, ale w większej mierze był to wysiłek drużynowy. Szabla bardzo ładna, zwłaszcza geometryczne zdobienia.
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: domniemam, że to po prostu twoje osobiste preferencje? Szabla ma ogromną wartość bojową, długą historię, zwłaszcza na wschodzie, a o jej skuteczności niech świadczą sukcesy wschodnich hord już chociażby w 13 wieku, w walce przeciwko rycerstwu europejskiemu. A warto zaznaczyć, że właściwie szczyt technologii w produkcji osiągnęliśmy my, stanowiąc chociażby później wzór dla kawalerii amerykańskiej, chociaż powodów optujących za wyparciem tradycyjnych mieczy na rzecz szabli mieliśmy wiele. No i muszę
  • Odpowiedz
@wankiel: Masz racje i jednocześnie bardzo przesadzasz. Szabla nie jest zbawcą ludzkości, a włócznia, która towarzyszy ludziom od zarania dziejów (polowanie i przetrwanie gatunku do dzisiaj tylko dzięki niej no i łuk oczywiście, ale to broń strzelecka/miotana) i jest o wiele lepszą i uniwersalną bronią (zasięg, formacja, można rzucać, ścianę włóczni, doskonała broń przeciw kawalerii, nigdy nie jesteś w zasięgu broni przeciwnika, a on jest prawie zawsze, atak na wykroku w
  • Odpowiedz
@myrmekochoria: ależ ja nigdzie nie stwierdziłem, że szabla to najlepsza broń, każdy rodzaj ma swoje wady i zalety i ciężko porównywać niektóre typy broni, nawet białej, ale z włócznią to wyskoczyłeś, zupełnie inna kategoria :D

ogólnie dyskusja bezcelowa, po prostu zachwyciłem się pięknem egzemplarza który wrzuciłeś, i stwierdziłem że walka wygląda widowiskowo, nie ma to nic do rzeczy anie ze skutecznością na polu walki ani z dominacją jednego typu broni nad
  • Odpowiedz