Wpis z mikrobloga

Drogi Mirki

Miałem dziś długą dyskusję z własną rodziną apropo tego czy flaga z godłem na samochodzie to bandera.
Po długiej dyskusji zostały nam dwa punkty widzenia i impass.Główne dyskusje naszę są czy Bandera jest tylko Banderą kiedy jest na statku. Prosiłbym bardzo wykopowych ekspertów o pomoc z tematem i wyjaśnienie jaka jest prawidłowa wersja punktu widzenia na odpowiedz:

Czy flaga z godłem na samochodach to bandera:

1) Tak to jest bandera. Według wiki co znalazłem: "Współczesna polska bandera podnoszona na morskich statkach handlowych składa się z dwóch pasów materiału – białego u góry i czerwonego na dole oraz godła Polski znajdującego się na środku białego pasa (jak we "fladze państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej"). Do tego określone jest to w ustawie o godle i fladze http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-05-235-2000.

Uważamy że Bandera jest po prostu rzeczą i niezależnie od miejsca znajdowania się dalej jest bandera. Jako przykład logiczny dajemy Kotwice. Kotwice używa się głównie na statkach ale jeśli wezmiemy ją poza statek i powiesimy na samochód to dalej kotwica a nie kawałek metalu służący to cumowania.

2) Nie. To nie jest Bandera ponieważ Bandera jest wtedy kiedy dany kawalek materiału z godłem będzie na statku. Przykład tutaj który jest podawany że pokój na statku to kajuta i po prostu ma inną nazwę. Na lądzie to już zwykły pokój ale w okolicznościach morskich jest inna nazwa na ten sam przedmiot. Nie można też nazywać banderą flagi z godłem na samochodzie ponieważ samochód nie może płynąc pod banderą może to robić tylko statek polski.

No i Mirki kto ma racje? :)

#kiciochpyta #flaga #flagi #polska #bandera #pytaniedoeksperta