Wpis z mikrobloga

Pełna treść wystąpienia Krzysztofa Bosaka, poświęconego polityce gospodarczej RN.

Zgadzam się z Ziemkiewiczem, że utrzymane w duchu starej endecji, Rybarskiego, Grabskiego czy Taylora. Dobrze, że Ruch Narodowy mówi gospodarczo głosem Bosaka, bo to zdrowy ordoliberał :)

Kilka cytatów:

Ruch narodowy to nie tylko oryginalna szkoła myślenia o polityce, ale także bogaty dorobek praktycznego podejścia do spraw ekonomicznych. Szukając klucza do polskich umysłów, musimy sięgać po to dziedzictwo. Profesor Edward Taylor, premier Władysław Grabski, profesor Roman Rybarski czy minister Jerzy Zdziechowski – to tylko niektórzy wybitni narodowcy, którzy potrafili łączyć pracę naukową na polu ekonomii, z praktyczną działalnością polityczną.


Za przykładem Szwajcarii postulujemy wprowadzenie do Konstytucji reguły ograniczającej wydatki, a także powołanie silnej i niezależnej od rządu rady, która będzie stała na straży zrównoważonej polityki budżetowej. Deficyt musi zostać skreślony z listy narzędzi, a państwo musi wreszcie zacząć się oddłużać.


O emeryturach:

Powtórzę więc jeszcze raz: cały ten patologiczny system należy wyrzucić do kosza. Proponujemy ustanowienie systemu emerytury obywatelskiej, wypłacanej z budżetu, w jednakowej wysokości, każdemu kto osiągnie wiek emerytalny. Niezależnie od jego historii i ilości odprowadzonych podatków. Jeśli ktoś chce, jako senior mieć wyższe dochody, to należy mu umożliwić samodzielne oszczędzanie lub wykupienie dobrowolnego, niepaństwowego ubezpieczenia. Rozwiązanie takie pozwoliłoby zlikwidować bizancjum Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Propozycja ta #!$%@? się zarówno liberalną prostotą, jak i jest wyrazem narodowego solidaryzmu


Kolejnym rozwiązaniem systemowym, związanym z wydatkami publicznymi, jest wprowadzenie obligatoryjnej 100-procentowej jawności wydatków rządu, samorządów oraz instytucji zależnych. Tylko szeroki dostęp do wiedzy o gospodarowaniu publicznym groszem jest w stanie uruchomić rzeczywistą kontrolę społeczną i zacząć zmieniać sposób pracy administracji


Postulujemy także redukcję listy zadań rządu i liczebności administracji. Rząd, który zajmuje się wszystkim, niczego nie robi dobrze. Obecnie problemy polityki społecznej, w dużej mierze możliwe do przejęcia przez zorganizowany naród lub przez samorządy, całkowicie zdominowały zagadnienia o strategicznym wymiarze.


Postulujemy zamiast CIT obłożenie dużych firm prostymi i niemożliwymi do uniknięcia podatkami, i to nie wyłącznie na czas kryzysu, ale na stałe. Ich udział w utrzymaniu państwa, musi być co najmniej proporcjonalny do ich udziału w rynku!


#polityka #ruchnarodowy #ekonomia #gospodarka #bosak #endecja
  • 27
  • Odpowiedz
Proponujemy ustanowienie systemu emerytury obywatelskiej, wypłacanej z budżetu, w jednakowej wysokości, każdemu kto osiągnie wiek emerytalny.


@SirBlake: już gdzieś to widziałem...

Postulujemy także redukcję listy zadań rządu i liczebności administracji.


@SirBlake: populizm

Kolejnym rozwiązaniem systemowym, związanym z wydatkami publicznymi, jest wprowadzenie obligatoryjnej 100-procentowej jawności wydatków rządu, samorządów oraz instytucji zależnych.


@SirBlake: będą wrzucali do sieci każdą fakturę i paragon?
  • Odpowiedz
Proponujemy ustanowienie systemu emerytury obywatelskiej, wypłacanej z budżetu, w jednakowej wysokości, każdemu kto osiągnie wiek emerytalny.


@SirBlake: Czyli ten co zarabia 10k będzie płacił składki od 10k, a dostanie emeryturę jak ten co płacił od 1k :)?
  • Odpowiedz
@SirBlake: Liniowa czy stała :)? Bo w systemie kanadyjskim z tego co wiem jest właśnie liniowa czyli sprowadza się dokładnie do tego co napisałem wyżej.
  • Odpowiedz
@SirBlake: Jesteś pewien? Bo w kanadyjskim jest % od wynagrodzenia z maksymalnym pułapem (czyli dokładnie tak jak teraz w Polsce, tyle, że wszyscy na koniec dostają równo).

PS po edycji nie dostanę powiadomienia, więc lepiej dać następny komentarz z zawołaniem :)
  • Odpowiedz
Postulujemy także redukcję listy zadań rządu i liczebności administracji.


@SirBlake: populizm


@Threepwood: Teoretycznie każdy postulat ograniczenia administracji jest populistyczny. Co do redukcji zadań rządu, to Bosak mówił o zasadzie pomocniczości i o tym, że część obecnych zadań rządu powinna zostać w samorządach.
  • Odpowiedz
@SirBlake: redukcja administracji nie ma sensu jeśli wcześniej nie będą likwidowane urzędy lub nie nastąpi zmiana prawa.

że część obecnych zadań rządu powinna zostać w samorządach.


@SirBlake: wydaje się, że to jest dobre rozwiązanie.
  • Odpowiedz
Bo w kanadyjskim jest % od wynagrodzenia z maksymalnym pułapem (czyli dokładnie tak jak teraz w Polsce, tyle, że wszyscy na koniec dostają równo).


@Yahoo_: jesteś pewien? Wydaje mi się, że I filar systemu kanadyjskiego jest nieskładkowy.
  • Odpowiedz
@fir3fly: @Yahoo_:

System kanadyjski, podobnie jak polski, składa się z trzech filarów. I filar to tzw. „emerytura obywatelska”. Prawo do niej przysługuje każdemu obywatelowi po 65 roku życia (nawet jeśli nie przepracował w życiu ani godziny!) i finansowana jest z bieżących wydatków budżetu państwa. Jedynym warunkiem jej uzyskania jest mieszkanie w Kanadzie przez co najmniej 10 lat, po ukończeniu 18 roku życia. Istnieje pewne zróżnicowanie. Otóż zasiłek jest tym wyższy,
  • Odpowiedz