Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #slowianie #slowianskapolska #zwyczaje

Dziś Noc Kupały!

Słowiańskie święto, przypadające w noc przesilenia, poświęcone bogu/bogini - tak tak, wtedy już nie przejmowano się płcią i nie określono jej temu bóstwu! - Kupale.
Kupała to słowiański odpowiednik bóstwa miłości i jak się domyślacie, Noc Kupały, była dość frywolną w swojej wymowie nocą... Puszczanie wianków na wodę w Noc Świętojańską stało się bardzo eufemistycznym wyobrażeniem utraty "niewinności" i puszczania sensu stricto xD

No ale Słowianie czcili tej nocy także żywioły wody i ognia, żegnali wiosnę i witali lato... no i wróżyli z tych nieszczęsnych wianków. Dziewczyny puszczały wianki, chłopaki je wyławiali i zaczynała się zabawa... ( ͡º ͜ʖ͡º) Młodzieńcy szli w las, szukać perunowego kwiatu (kwiatu paproci) i nikt nigdy go nie odnalazł, bo w szukaniu nie o ten kwiat przecież chodziło :P
Kto jaki kwiatek zerwał, to już pozostawało słodką tajemnicą i choć Słowianie dochowywali wierności, to w Noc Kupały wszystko było dozwolone. No i chwała Swarożycowi, to pewnie pomagało wytrwać w długich związkach!

Noc Kupały i związane z nią obrzędy miały zapewnić szczęście i pomyślność na kolejny rok, zdrowie i urodzaj. Kościół próbował walczyć z tą tradycją, ustanawiając Noc Świętojańską, ale nie dajcie się zwieść! Imprezujemy właśnie dzisiaj!

I Wy też bądźcie zdrowi, a kasa niech płynie do Was szerokim strumieniem! Biorę 1% czerwcowej wypłaty od każdego, aby i mnie żyło się lepiej!
j.....n - #ciekawostki #slowianie #slowianskapolska #zwyczaje

Dziś Noc Kupały!

...

źródło: comment_0tsKao9M6FpbadB0zDX3BM58VIvun9jN.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@alyaoo: heeej, wszystkiego najlepszego..!! właśnie spóźniłem się do pracy, bo niosłem ciasto dla Ciebie, taka niespodzianka od całego piętra - wszyscy się zrzucili na jajka i mąkę a ja upiekłem! Doceń proszę, bo ja nie piekę ciast :D
  • Odpowiedz
  • 0
@jesse__pinkman: jakies masz zrodla o tym kupale, czy tak se chrzanisz i piszesz fantastykę? Bo w kazdym powaznym opracowaniu stoi jak wół, że tak sie im wydaje, ze moze cos takiego moglo byc, ale nie do konca bo z punktu widzenia lingwistyki samo to slowo wskazuje na czynnosc a nie na rzecz/osobę. No, ale przecież #turboslowianie lubia pisac bajki dla dorosłych i przepisywac wzorce z innych kultur do naszej.

Nie musimy
  • Odpowiedz
@gjk_: Tak se chrzanię, mając na uwadze dotychczas poznane teorie - a chociażby stąd http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1462991,Noc-Kupaly-swieto-ognia-i-plodnosci
albo stąd http://www.obliczakultury.pl/publicystyka/obyczaje-swiata/2441-noc-kupaly-noc-swietojanska

Cała pogańska Europa ma swoje święto płodności, Midsummer, Mittsommerfest, Ligo, Beltaine... Nie musimy sięgać do mitologii Greckiej, znamy kultury ciekawsze niż Grecja i bardziej do nas pasujące, jak choćby tradycje celtyckie. To nie moje widzimisię ani bait, chciałem przybliżyć temat starych obrzędów i zainteresować choć jedną osobę, by poczytała odrobinę dla rozrywki.
  • Odpowiedz
@Limonene: Nic nie zrobisz, niektórzy traktują mirko dość poważnie i nie wyczuwają, że tak właściwie na tym polega to całe mirkowanie ;)
Ale kilka osób zainteresowałem, przypomniałem o ciekawej tradycji i z tego się cieszę. Reszta - na drzewo ;)
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: ale jak to jest z nocą kupały bo przesilenie letnie było wczoraj? bo był rok przestępny więc wypada wcześniejszego dnia czerwca
czy pierwszy dzień lata i przesilenie letnie nie wypada w ten sam dzień?
  • Odpowiedz
@Szalom: Rzeczywiście! Teoretycznie masz rację, ale dla porządku świętuje się większość świąt w układzie stacjonarnym, żeby nie burzyć porządku kalendarzowego. Na dobrą sprawę datę Bożego Narodzenia też można w ten sposób skorygować ;)
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: u nas jest "Nicz na Iwana Kupała", też w tym klimacie:
"Tak jak w dawnych czasach nad brzegiem jeziora Gołdopiwo w lipcową noc płonie wielki ogień. Zwyczaj ocalały z czasów pogańskich jest nieodłącznym atrybutem Nocy Kupały i dziś. Organizatorzy dbają, by ogień miał wysokość kilku metrów i przede wszystkim oświetlał krąg bawiących się ludzi, aby stworzyć niepowtarzalny urok."
  • Odpowiedz