Wpis z mikrobloga

@theone1980: @dqdq1: Przykro mi, zdjęcie to ewidentny fejk. O ile prawdą jest to, że w fotografii można sobie dowolnie manipulować stosunkiem rozmiarów Księżyca i obiektów w tle poprzez zmianę ogniskowej, to istnieje też bardzo dużo rzeczy, których autor tego zdjęcia dorobić zapomniał:

1. atmosfera ziemska - obiekty bardzo niesko nad horyzontem są spłaszczone, przebarwione i zniekształcone, ponieważ przechodzą przez bardzo dużą masę powietrza
2. rotacja - podczas wschodu i zachodu
źródło: comment_UeF6kNFy9oNd8vNlNYkx4ylwXrNoi9Mz.jpg
@theone1980: Księżyc na horyzoncie jest mniejszy, niż Księżyc wysoko na niebie. Po pierwsza znajduje się minimalnie dalej od obserwatora (do jednego promienia Ziemi), po drugie jest spłaszczony w pionie. Dla ludzkiego oka może wydawać się większy, ale rzeczywistość można zweryfikować w bardzo łatwy sposób robiąc zdjęcie naszego satelity podczas wschodu oraz kilka godzin później, podczas górowania.

http://www.stargazing.net/david/moon/moonrisesize.html
źródło: comment_17JS4DIrHb7NnQiGOTsSs4SYK61tq4AQ.jpg
@namrab: #!$%@?, nie skali obrazu. Ja tutaj mówię o prawdziwym wyglądzie Księżyca, a nie jakimś cholernym powiększaniu go za pomocą trików.

Księżyc nigdy nie będzie wyglądał w rzeczywistości tak wielki, bo jest #!$%@? za daleko.

W dupie mam jakieś powiększanie obiektu za pomocą odpowiednich szkieł, to wciąż jest modyfikowane zdjęcie.