Wpis z mikrobloga

Siemka Mirki.
Chciałbym rozpocząć swoją przygodę z #druk3d tylko zbytnio nie wiem jak zacząć. Mam do przeznaczenia 1,5-2k. Widziałem na znanym portalu aukcyjnym różne kity tylko nie wiem czy są cokolwiek warte. Drukarka może być gotowa jak i do samodzielnego złożenia (czasami coś grzebię z elektroniką, więc myślę, że nie będę miał ogromnego problemu).
Dzięki za pomoc

#drukarki3d
  • 12
@kk2345: Kilka pytań na początek:
1. Wiesz, jak taka drukarka pracuje? (Jak nie, zobacz na YT.)
2. Widziałeś kiedyś na żywo wydruk z jakiejś niskobudżetowej drukarki FFF?
3. Po co Ci taka drukarka?
Zasadniczo w granicach 2k możesz kupić kita znośnego, możesz kupić używaną drukarkę, możesz sam zbudować drukarkę.
@FlameRunner: Widziałem kiedyś u znajomego Zortaxa M200 w akcji, ale to nie ta półka cenowa. Jestem świadom, że za moje pieniądze kokosów nie będzie, ale chciałem drukarkę 3D tylko do celów hobbystycznych, żeby czasem wydrukować jakąś obudowę czy inny gadżet. Polecasz jakiegoś kita? Warto kupić używaną?

@profesorek92: Polecasz tą od GrawiResa?
@kk2345: M200 to też niskobudżetowy FFF. ;) W każdym razie wiesz, jak przebiega procesu druku, że jest raczej wolny, że wydruk ma widoczne warstwy i ścieżki - to właśnie chciałem ustalić.

Pytanie czy w ogóle warto mieć drukarkę do takich celów? Za 2000 zł, które wydasz na samą drukarkę, możesz mieć górę wydruków wykonanych na zlecenie i nie martwić się o zakup drukarki, naukę jej obsługi, miejsce dla niej, filamenty itd.
@FlameRunner: Myślę, że jednak warto. Fajnie nauczyć się czegoś nowego. Zawsze jest większa przyjemność że zrobienia czegoś "samemu". Zwłaszcza jeśli zaprojektuje się coś samodzielnie, to łatwiej poprawić i wydrukować dobrą wersję samemu niż czekać na wykonanie zamówienia i liczyć, że teraz jednak będzie ok.
@kk2345: Których konkretnie? Te najtańsze są... no, po prostu najtańsze i każdy ich element też będzie tani, wręcz absolutnie najtańszy możliwy.
Szczerze mówiąc chyba trochę się zagalopowałem ze stwierdzeniem, że w granicach 2000 zł kupisz znośnego kita, tak na szybko widzę tylko te wspomniane wyżej drukarki absolutnie najtańsze oraz coś takiego: http://www.printo3d.pl/sklep/drukarki-3d/printo-h2/, gdzie w wersji za 1790 masz niezbyt mocne używane silniki. Wersja z mocniejszymi, nowymi silnikami kosztuje już 2690...
@kk2345: Nie no, działać będzie, może nawet całkiem nieźle. Mocno mnie dziwi to, ile trzeba dopłacić do zestawu z nowymi i nieco mocniejszymi silnikami (innych różnic między tymi zestawami nie widzę). Wygląda jakby zdecydowanie bardziej opłacało się kupić tańszy zestawy diy i NA TEJ SAMEJ STRONIE dokupić do niego pięć nowych silników...
@kk2345: gdybym ja teraz kupował, to wziął bym jeszcze raz tą od Grawiresa. Licz się z tym, że to jest najtańsze z najtańszych, i głównie będzie służyć do zabawy w drukowanie, a nie jako drukarka. W sensie, że uzyskanie dobrej jakości wydruku, większego i bardziej skomplikowanego, będzie bardzo trudne, ale sam proces drukowania i kalibracji dla mnie jest wielką przyjemnością. Jeśli lubisz majsterkowanie i chcesz fajną zabawkę ma długie godziny, to