Wpis z mikrobloga

Mirki, czy Was też tak niemiłosiernie #!$%@?ą kierowcy jeżdżący po rondach zewnętrznym pasem, żeby skręcić w lewo / zawrócić?

Ja wiem, że to jest zgodne z przepisami. Ale san pomysł, żeby przed skrętem w lewo ustawić się na prawym pasie, jest jakiś niedorzeczny. A do tego jazda cały czas jednym pasem na włączonym lewym kierunkowskazie...

Jak dla mnie na takich rondach: prawy pas = w prawo i prosto, lewy pas = prosto, w lewo i zawracanie. Inne kombinacje tylko zaburzają płynność ruchu.

#kierowcy #ruchdrogowy #samochody #rondo
sowiq - Mirki, czy Was też tak niemiłosiernie #!$%@?ą kierowcy jeżdżący po rondach ze...
  • 19
  • Odpowiedz
@sowiq: Znak C-12 oznacza, że to nie jest skrzyżowanie z ruchem okrężnym (czyli z punktem na środku, który się omija z prawej strony). Jest to zwykłe "rondo", gdzie zjeżdżasz zawsze w prawo. Nie występuje tutaj zawracanie ani skręt w lewo. A z kierunkowskazem to się zgadzam: włączamy tylko przy zjeżdżaniu. W prawo.
  • Odpowiedz
@URBN_Rider: Idąc tym tokiem rozumowania ("a jakby wyprostować rondo..."), to przed wjazdem na rondo każdy powinien włączyć prawy kierunkowskaz? ( ͡º ͜ʖ͡º)

Ja wiem, że chociaż jest to kompletnie nielogiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa i płynności ruchu, jest to zgodne z przepisami. Tylko tak jak napisałem - 95% kierowców potrafi jeździć "normalnie" i ruch idzie bardzo płynnie. Ale trafi się te 5%, które zaburzają całą
  • Odpowiedz
@sowiq: Można tu podać wiele przykładów gdzie niektórzy kierowcy zgodnie z przepisami utrudniają poruszanie się. Ja jednak w kwestii ustępowania pierwszeństwa wolę stosować się do przepisów tak by w razie kolizji nie być winnym ;)

A tak przy okazji, może wiesz jak to jest przy wjeździe na takie rondo. Ta laguna wjeżdżając na rondo ma obowiązek zająć prawy pas na rondzie czy może wjechać sobie od razu na lewy a
  • Odpowiedz
A tak przy okazji, może wiesz jak to jest przy wjeździe na takie rondo


@kobeb: IMO jest tak, jak ja to zrobiłem. Tzn. wjechałem od razu na wewnętrzny pas, ale musiałem ustąpić Lagunie. Inaczej dwa pasy przed wjazdem na rondo nie miałyby sensu.
Na dobrą sprawę jak wjedziesz na prawy pas to masz zawsze pierwszeństwo. Możesz sobie jeździć dookoła przez cały dzień.
  • Odpowiedz
Na dobrą sprawę jak wjedziesz na prawy pas to masz zawsze pierwszeństwo. Możesz sobie jeździć ta dookoła przez cały dzień.


@sowiq: Tak wiem, ale mnie chodzi o sam moment wjazdu na to rondo. Gdybyś jechał lewym pasem jezdni prowadzącej do ronda równolegle z laguną (ona na prawym pasie) i w momencie wjazdu na rondo laguna od razu wbijałaby się na lewy pas ronda, który ty naturalnie chciałeś zająć. Dochodzi do
  • Odpowiedz
laguna od razu wbijałaby się na lewy pas ronda, który ty naturalnie chciałeś zająć


@kobeb: A to jest dobre pytanie. Zakładając opcję "wyprostowania ronda", na którą często powołują się policjanci, masz dwie opcje:
- skręt w prawo z 2 pasów na dwa pasy. Teoretycznie w takiej sytuacji powinieneś z prawego pasa wjechać na prawy, z lewego na lewy
- ale przepisy mówią, że po skręcie możesz zająć dowolny pas ruchu
  • Odpowiedz
@damian_co_dalej: No bo, kurka, masz rondo, objeżdżasz je dookoła żeby skręcić w lewo, ale policja i np. @URBN_Rider będą Ci mówić, że na rondzie skręca się tylko w prawo, bo jakby je wyprostować... ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
  • Odpowiedz
Zakładając opcję "wyprostowania ronda", na którą często powołują się policjanci


@sowiq: Ciekawe jak ci policjanci wyprostowali by to rondo https://goo.gl/maps/pqB89N5W21u
Obecnie wjazd od strony południowej to 2 pasmowa jezdnia, a rondo ma 3 pasy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Moim zdaniem wjeżdżający prawym pasem ma dowolność wyboru pasa na rondzie, a ten wjeżdżający z lewego pasa musi mu ustąpić. No ale jeszcze nie spotkałem osoby, która na
  • Odpowiedz
@sowiq: ech, pisałem wielokrotnie, na rondzie masz jeden (chyba, że tak jak tutaj) i odnosisz się względem nich, opuszczasz rondo - prawy kierunek, lewy kierunek jest bezsensu, musiałbyś zjechać do środka ronda Xd
  • Odpowiedz
@damian_co_dalej: Ale mi nie chodzi o poruszanie się po rondzie i zjeżdżanie z niego. Chodzi mi o ustawienie się przed rondem na prawym pasie podczas gdy chcesz (nie powiem "skręcić", bo zaraz ktoś się przyczepi) za pomocą ronda zmienić kierunek jazdy w lewą stronę.

Jakby nie patrzeć, jest to skrzyżowanie dwóch ulic. A czy w środku jest wysepka, którą trzeba objechać, czy jest to "zwykłe" skrzyżowanie ze światłami lub bez,
  • Odpowiedz