Wpis z mikrobloga

Jak działa korpo i wolny rynek.
Pracuję w punkcie sprzedaży. Punkt istnieje od ponad 10 lat, stali klienci, zawsze robimy plany sprzedaży w minimum 100%. Od firmy, która jest nad nami (nazwę ją firma x) a pod korpo dostajemy minimalna stawkę, na którą pozwala korpo. Firma x twierdzi, że stawka jest ok jeśli zatrudni się pracownika na umowę zlecenie za max 2500 brutto. My nie godzimy się na takie warunki.

Co robi firma x?
Firma x próbuje dogadać się w właścicielem najmowanej lokalizacji, aby dosłownie "wykopać nas" i firma x wejdzie na nasze miejsce zatrudniając 2 osoby na umowie zlecenie za jakieś grosze i zgarnie całą resztę, którą płaci korpo.
Na szczęście zarządca jest ok i staje po naszej stronie. Nie chce wpuścić firmy z zewnątrz.

Jedyne wyjście to wypowiedzenie współpracy firmie x, w wyniku tego korpo w porozumieniu z firmą x blokują nam dostęp do systemów. wypowiedzenie wchodzi w życie. Klienci przychodzą, ja nie mogę nic zrobić bo nie mam dostępu do systemów. Wyjaśniam czyta to jest wina i sugeruję złożyć reklamację ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Firma x znowu działa. Próbują dogadać się z zarządcą i argumentują to tym, że nie możemy obsługiwać klientów.
Zarządca stoi po naszej stronie.

Firmy x zmienić nie możemy, chociaż jest co najmniej kilka innych i wszystkie proponują wyższe stawki, nie pozwala na to korpo mimo, że nasza umowa z firmą x już nie obowiązuje. Są dogadani.

Założenie jest takie, że firmy na samym dole dostają to co dają firmy pokroju x i nie mają prawa negocjacji. Hajs robi korpo, hajs robi firma x, a firma na samym dole ma się zadowolić ochłapami.

#korpo #firma #wolnyrynek
  • 3
@jabl: Korpo nie chce działać z rozdrobnionymi firmami. Współpracują z pośrednikami, którzy skupiają 5-10 punktów. Pośrednik zgarnia ok 20-30% a de facto nic nie robi bo jego rola ogranicza się od sprawdzenia dokumentów i przesłania dalej do korpo.