Wpis z mikrobloga

Przedstawiam swoje wyniki benchmarków serwera VPS w webh: http://openbenchmarking.org/result/1605314-OLEW-160419609
Dokleiłem je do wyników uzyskanych z testów VPSów od #digitalocean i #ovh Niestety nie potrafię usunąć tych zduplikowanych wyników, które zapisały się jako nazwy CPU więc po prostu je zignorujcie.

Jak widać, jest dobrze, nawet bardzo dobrze. Po cichu liczyłem na jakiś szalony overselling, który będę mógł obnażyć ale nic takiego podczas testów się nie ujawniło. Porównując z serwerem w ovh wydajność CPU i pamięci jest nieco lepsza u webh. Natomiast wydajność IO jest na tyle wyższa, że podejrzewam jakiś błąd. Nie wiem jakie "cywilne" rozwiązanie pozwala osiągnąć 4GB/s odczytu w IOzone :D

Dodatkowo zalety i wady, które zauważyłem podczas krótkiego okresu użytkowania. Kupiłem VPSa ze zniżką 90% tylko z myślą o puszczeniu na nim benchmarków więc nie przenosiłem na niego żadnych swoich usług ale myślę, że coś mogę już powiedzieć.

Na plus (oprócz wydajności):
- Lokalizacja w Polsce i NIEZŁE pingi. Niezłe, bo okazuje się, że różnica nie jest tak dramatyczna. Do serwerowni webh mam nie więcej niż 20km i ping 33ms. Do serwerowni OVH Strasbourg jakieś 900km (google maps w lini prostej) i 53ms. I tak pakiety czekają najdłużej na routerach brzegowych tpnetu i ostatniej mili połączenia xDSL
- Mniejsza firma. To może być wada lub zaleta w zależności od punktu widzenia ale przez mniejszą ilość klientów na pewno łatwiej będzie dotrzeć do kogoś z supportu lub uzyskać indywidualne podejście do jakiejś sprawy.
- Cena. 20zł/mieś to niezły deal za serwer o takich parametrach. O ile nie przeszkadzają wam wady o których poniżej

Na minus:
- OpenVZ!!! To rozwiązanie jest teoretycznie bardziej wydajne, przez co "oszczędniejsze" dla firmy hostingowej i pozwala wdrożyć takie funkcje jak np. snapshot backupy w ovh ale ma swoje minusy. Na przykład: Często łącze swoje serwery tunelami openVPN więc pierwsze na co zwróciłbym uwagę to brak możliwości utworzenia interfejsu tun. Podobno można to jakoś włączyć na OpenVZ ale u webh to nie działa. To pewnie nie jest jedyny scenariusz, gdy coś nie działa z OpenVZ i inne przypadki odkryłbym już "w praniu".
Ciekawostka: uname raportuje, że host kontenerów korzysta z jądra 2.6.32-042stab113.21. Niby, jako użytkownika vpsa powinno mnie to gówno obchodzić ale jądro 2.6.32 zostało wydane w 2009r. Debian stable byłby dumny
(ciekawostka do ciekawostki. Jądro 2.6.32 LTS straciło wsparcie w lutym tego roku. Virtuozzo chyba zapewnia support dla niego we własnym zakresie)
- (podejrzewam, że punkt związany z poprzednim) Problemy techniczne.
Przygotowując maszynę do testów spotkałem się z dziwnymi problemami, które opisałem wcześniej na mikro tutaj (przy okazji: smutno mi było, że osoba stojąca za @webh w żaden sposób się do tego nie odniosła. Napisanie, że sprawdzą to przy najbliższej okazji lub nawet #!$%@? mnie, że się nie znam a robię aferę już dałoby mi poczucie, że ktoś się temu przygląda). Od tamtego czasu okazjonalnie natrafiałem jeszcze na mniejsze bugi, głównie w panelu do zarządzania usługami oraz jeden bardziej dokuczliwy: kilkukrotnie miałem sytuację w której konsola SSH zamarzała na kilka sekund. Nie zdiagnozowałem czy to wina utraty połączenia czy samej maszyny. Na mikro zauważyłem wzmianki o podobnym problemie więc chyba mi się nie zdawało.

Podsumowując: Ja na razie zostaję w OVH. W tej chwili bardziej potrzebuję lokalizacji poza Polską niż w kraju i dużo bardziej odpowiada mi KVM niż openVZ. Serwer webh jest nieco szybszy ale i nieco droższy. Nie mogę w OVH liczyć na indywidualne traktowanie ale w zamian z ich usług korzysta dużo więcej osób przez co mam większe szanse, że problemy (o ile wystąpią) rozwiążą się "same" i nie ja będę musiał to zgłaszać do supportu.
Webh nie oferuje w tej chwili nic czego brakowałoby mi w ovh, mają za to kilka problemów. Dużo trudniej byłoby mi podjąć decyzję, gdyby np. wspierali IPv6

#serwery #vps #webh
  • 5
brak możliwości utworzenia interfejsu tun. Podobno można to jakoś włączyć na OpenVZ ale u webh to nie działa.


@olewales: Wystarczyło napisać na support, tun/tap włączamy ręcznie i masz możliwość z tych funkcjonalności korzystać.

Przygotowując maszynę do testów spotkałem się z dziwnymi problemami, które opisałem wcześniej na mikro tutaj (przy okazji: smutno mi było, że osoba stojąca za @webh w żaden sposób się do tego nie odniosła.


@olewales: Tutaj mamy trochę