Wpis z mikrobloga

Angus Deaton (Nobel z ekonomii w 2015) dołączył do grona osób popierających pomysł bezwarunkowego dochodu podstawowego jako jedną z recept na przyszłość.

cały artykuł

jestem ciekaw co na to Mirki

#ekonomia #dochodpodstawowy #neuropa

Bezwarunkowy dochód podstawowy?

  • przyszłość 43.5% (50)
  • wymysł leniwych lewaków 39.1% (45)
  • inne ale podobne koncepcje (np. negatywny podatek dochodowy) 7.8% (9)
  • sprawdzam 9.6% (11)

Oddanych głosów: 115

  • 12
@Majk_: @rzep: To prawda, automatyzacja jeszcze nie zaszła tak daleko i mówimy tu o perspektywie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset lat. Jednak na końcu tego artykułu co podlinkowałem, jest wymienionych parę eksperymentów, które mają odbywać się już teraz.

A number of experiments are currently in the works.

Switzerland will hold a basic income referendum later this June. Other basic income experiments are set to start in the Netherlands, Finland, and Canada
@tr0yl: przyszłość, ale taka której raczej nie doczekamy
100 lat temu fabryka zatrudniała 1000 pracowników, dzisiaj zatrudnia 100 i produkuje tyle samo albo nawet więcej (nie czepiajcie się dokładnych liczb, tylko tak obrazowo podałem)
a co będzie za kolejne 100 lat?
postępująca wydajność i automatyzacja sprawia że pracy będzie coraz mniej i będzie trzeba ludzi utrzymywać, ale wtedy społeczeństwa już będzie po prostu na to stać
@tr0yl: Nie musisz szukać takich bezpośrednich przykładów. Już teraz w wielu krajach masz bardzo rozwinięte systemy socjalne, które pozwalają utrzymać się na pewnym bardzo podstawowym poziomie bez pracowania. Do tego coraz więcej rzeczy jest oferowana "za darmo" (opieka zdrowotna, edukacja etc.).
@tr0yl: bzdury, żeby coś takiego było, to wszyscy muszą najpierw #!$%@?ć. Jak ludzie zaczną gorzej pracować, bo będą wiedzieć, że x $ im się należy czy się stoi czy się leży, to będzie płacz, że gospodarka upada ;-)
@tr0yl: i czemu właściciel maszyn, fabryki będzie pracował, żeby wyżywić ludzi, którzy nic nie robią, płacąc na nich w podatkach? I co będą robić ci ludzie? Przecież przestaną się rozwijać i popadną w nałogi i otępienie nie mając pracy.