Wpis z mikrobloga

Mircy pomocy!
Zachcialo mi sie zainstalowac legalnie windows 10 w miejsce pirata 7 i katastrofa. Mialem dual boot z Ubuntu 16.04. Po instalacji win 10 chcialem standardowo zapodac live cd i naprawic grub przy pomocy "boot repair" coby miec znow wybor systemu i okazuje sie, ze partycja na ktorej byl linuks jest "unallocated" (patrz na screenshot z GParted) Teraz pytanie, czy jest szansa, ze moja partycja home wciaz istnieje i da sie do niej w jakis sposob dostac? Live cd w ogole nie montuje tej partycji.

Troche jasniej:
- Win 10 zainstalowany w miejsce win 7 na dev/sda2 (partycja sformatowana osobiscie)
- Ubuntu 16.06 bylo na dev/sda4 ktora byla podzielona na root (/) i osobno /home (nic nie usuwalem ani nie formatowalem przy instalacji)

Jak tego nie odzyskam to bede w ciemnej dupie bo oczywiscie nie mam backupu kilku waznych dokumentow.

#kiciochpyta #linux #linuks #informatyka #windows10 #ubuntu
miguelsanchez666 - Mircy pomocy! 
Zachcialo mi sie zainstalowac legalnie windows 10 ...

źródło: comment_Q4UgrDG5XPoOzWe4XkeCripBwZdiGN2X.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@miguelsanchez666: strzelam, że masz tablicę partycji GPT robioną pod GParted lub instalatorem linuksa a Windowsowi właśnie coś #!$%@?ło i tak z dupy nie może jej odczytać, więc prawdopodobnie #!$%@?ł Ci całą tablicę partycji (nie dosłownie - będziesz miał teraz jaja z instalacją Windowsa + jaja z przywracaniem linuksa).

  • Odpowiedz
@SunnO: Oczywiscie, ze tablica zrobiona na GParted. Winda zainstalowana bez problemow wiekszych. Niesle musiala namieszac, ze GParted widzi ja jako unallocated (zamiast dwoch: root i home) a windows to juz nic nie widzi.
Jak nic sie wiecej nie wyjasni to robie nowa tablice i ubu od poczatku (,)
  • Odpowiedz
@miguelsanchez666: znam ten ból bo przechodziłem go już kilkanaście razy. Niemalże każde postawienie windowsa obok linuksa, w moim przypadku kończy się tworzeniem tablicy partycji na nowo, bo albo Windows nie chce się zainstalować albo linux/GParted jej nie rozpoznaje.
  • Odpowiedz
@miguelsanchez666: nie no jak już zainstalujesz to działa :) u mnie również działa i działało przez kilka lat. Problemy pojawiają się przy instalacji linuksa/windowsa a nie w trakcie użytkowania dual boota :]
  • Odpowiedz