Wpis z mikrobloga

Mirki, Mireczki. Szybkie pytanie - i jak można to szybka i zwięzła odpowiedź. Chcę się zagłębić w tajemną sztukę SQLa. Składać zapytania potrafię, teorię też nieco ogarniam (normalizacja, schemat gwiazdy, trigery itp.) Ale to dalej podstawy. Chciałbym mocno poznać ten temat. Tylko ni mom pojęcią jak :/

Gdy się ludzie pytają o to jak np. się uczyć Javy to wszyscy odpowiadają: wymyśl sobie projekt i go realizuj. I w przypadku takich języków nie mam problemu z przykladowym celem. Jedank w przypadku baz to nie za bardzo jestem w stanie wymyślić sensowny projekt w samym sql który mógłbym zrobić... Póki co stawiałem sobie proste bazy w Oracle, ładowałem i przetwarzałem dane przestrzenne ale to wszystko było raczej w ramach ciekawostek aniżeli jakiegoś projektu.

Ktoś coś? Czy od razu polecicie dorzucić PHP/JS i robił wielą apkę (czego chciałbym uniknąć).
#sql #bazydanych #oracle
  • 4
Dobre pytanie... Chyba za wcześnie żeby odpowiedzieć na to pytanie. Patrząc na to co teraz robię zawodowo to jedno i drugie... odpowiem tak - raczej transakcyjne.
Może wymyśl sobie np. bazę klientów tv cyfrowej? Trochę tabel dotyczych klientów (dane adresowe itd), trochę rzeczy dotyczących faktur, coś o nadawanych kanałach, odcięciach sygnału itd. Sporo dłubania ale pozwoli przetestować wiedzę w praktyce. No i spróbuj wygenerować przynajmniej kilkaset tysięcy rekordów w tabelach i coś z tego wyraportować w mniej niż 0,2 sek ;)