Wpis z mikrobloga

#protip na okres wakacji i nie tylko

Drodzy Mircy i Mirabelki!
Chciałbym ostrzec was przed PRĄDEM STRUGOWYM (ang. rip current), który corocznie jest przyczyną ogromnej liczby utonięć na całym świecie (również nad Bałtykiem).

Z uwagi zbliżających się wakacji, zapewne część z Was wyjdzie z piwnicy i wyjedzie na zasłużony urlop. Wielu z Was prawdopodobnie planuje lub już zaplanowało #wakacje nad morzem (zarówno #baltyk jak i #zagranico ).

#!$%@?, o których mowa występują na całym świecie w strefach przybrzeżnych mórz i oceanów. W uproszczeniu działają one od strony plaży w kierunku otwartego morza i ich siła jest zdolna porwać dorosłego człowieka. Tak, nawet świetnego pływaka.

Każdy z Was może znaleźć się w takiej sytuacji i każdy powinien wiedzieć, jak w przypadku takiej ewentualności należy się zachować, aby uratować życie własne lub innych.

Przede wszystkim NIE NALEŻY WALCZYĆ z prądem. Najlepszym rozwiązaniem jest wypłyniecie z obszaru na który ten prąd oddziałuje (często wystarczy kilka metrów). Należy płynąć zawsze równolegle do plaży. NIGDY W JEJ KIERUNKU, bo wtedy płyniemy pod prąd. To właśnie walka z prądem i płyniecie w kierunku plaży (co porwanemu może mylnie wydawać się właściwą drogą ratunku) prowadzi do wyczerpania organizmu i w konsekwencji do utonięcia.
Na załączonym obrazku czarnymi strzałkami oznaczono właściwą drogę wydostania się z prądu.

Jeżeli spanikowaliśmy i nie wiemy co robić, to należy po prostu nie robić nic i jedynie utrzymywać się na powierzchni wody. Prąd wypchnie nas w stronę morza, a im dalej będziemy od brzegu, tym siła prądu będzie słabsza i prawdopodobnie ktoś zauważy, że coś jest nie tak.

Tutaj pojawia się kolejne ostrzeżenie. NIGDY nie wchodźcie do wody będąc sami. Jeśli coś wam się stanie, nie możecie liczyć na jakikolwiek ratunek.

I jeszcze jedno, o co Was proszę: NIGDY NIE WCHODŹCIE DO WODY PO SPOŻYCIU ALKOHOLU.

Proszę byście poinformowali o tym członków swoich rodzin, znajomych, przyjaciół. Recepta na wyjście z tej opresji jest bardzo prosta. Niestety co roku wiele osób traci życie z powodu niedoinformowania i podejmowania żmudnej walki z żywiołem.

Pozdrawiam wszystkich i życzę bezpiecznych i udanych wakacji spędzonych poza piwnicą! ( ͡º ͜ʖ͡º)

Wikipedia: klik po więcej info

Ciekawe ilu z Was zdawało sobie do tej pory sprawę z tego zagrożenia?

#morze #wakacje
a.....t - #protip na okres wakacji i nie tylko

Drodzy Mircy i Mirabelki!
Chciałby...

źródło: comment_NS0GcqeYlKx931eneaPSyHbwgMv0vFUc.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
@anwaldt Dowiedziałem się o prądach strugowych na Long Island (dużo tam tablic informujących o tym zagrożeniu), wcześniej faktycznie nie zdawałem sobie sprawy z istnienia tego typu prądów (nad Bałtykiem nie widziałem żadnych ostrzeżeń). Najważniejsze to jak napisałeś płynąć "w bok".
  • Odpowiedz
@anwaldt: Zdarzyło mi się kiedyś walczyć z takim prądem, jakoś mi się udało do brzegu dotrzeć, ale nigdy nie byłem taki osrany, że naprawdę mogę nie dać rady. Tego dnia już nie wchodziłem xD
  • Odpowiedz
@robertt1969: Jasne, ale jakieś tematy odnośnie pomocy po np. skoku na główke, albo jak ocenić glebokość, odległość, jak zawiązać jakiś węzeł który może być przydatny. Wiesz, rzeczy o ktorych nie wiesz kiedy mogą Ci przydać
  • Odpowiedz