Wpis z mikrobloga

Mam prośbę do posiadaczy teleskopu klasy Synta 10. Chciałbym zobaczyć co jestem w stanie zobaczyć za pomocą takiego teleskopu z kitowymi okularami. Mam na myśli "surowy" obraz bez długiego naświetlania - to co jestem w stanie zobaczyć patrząc przez okular.

W Google jest mnóstwo niesamowitych zdjęć, ale jestem laikiem i nie jestem w stanie zweryfikować czy to jest zdjęcie rzeczywiście wykonane takim teleskopem, czy to jest podrasowany obraz, czy może długo naświetlany kadr. Np. Saturn z doskonale widocznymi pierścieniami, Jowisz z wyraźnymi pasami i wielką planą, itd.

Czy do takich obserwacji wystarczy to co jest w zestawie? Czy musiałbym kupić dodatkowy sprzęt?


#astronomia
  • 11
@rozdajozadarmo: Kitowe okulary do najlepszych nie należą, ja już sam szukam sobie 15 mm z co najmniej 70 st. polem i szerokopolowego 30mm do Synty 8''. Aczkolwiek Jowisza widziałem bardzo dobrze zarówno przez 25mm i 10mm w kitowcach i jakość obrazu była taka, że pasy widać wyraźnie, podobnie jak powierzchnię Księżyca czy pierścień Saturna. Swoją Syntę mam od niedawna, nie miałem jak sprawdzić ich na DSO bo ani faza Księżyca ani
@mactrix: A masz może jakieś fotki z kitowych okularów do Synty 8? Nie muszą to być Twoje zdjęcia, możesz podrzucić jakieś zdjęcia z Googla, które odpowiadają temu co sam widziałeś.

Chcę mieć po prostu jakiś punkt odniesienia co przez sprzęt tej albo odrobinę wyższej klasy można zobaczyć nie kupując nic więcej niż to co daje producent w standardowym zestawie, a że jestem totalnym laikiem to nie potrafię zweryfikować tego co sam
@rozdajozadarmo: Oko ludzkie nie ma funkcji naświetlania niestety. Obrazów kolorowych jak ze zdjęć google nie zobaczysz. Są one robione profesjonalnymi kamerami CCD z długim czasem naświetlania, dochodzi do tego jeszcze obróbka zdjęcia w programach typu Photoshop. O ile planety będą miały barwy to mgławica i galaktyki head z reguły szarymi plamkami światła, czasem z widocznymi pewnymi strukturami. Niestety oko to nie matryca aparatu i na kolorowe obrazy jak z google nie
Oko ludzkie nie ma funkcji naświetlania niestety. Obrazów kolorowych jak ze zdjęć google nie zobaczysz. Są one robione profesjonalnymi kamerami CCD z długim czasem naświetlania, dochodzi do tego jeszcze obróbka zdjęcia w programach typu Photoshop. O ile planety będą miały barwy to mgławica i galaktyki head z reguły szarymi plamkami światła, czasem z widocznymi pewnymi strukturami. Niestety oko to nie matryca aparatu i na kolorowe obrazy jak z google nie ma co
@rozdajozadarmo: Mam syntę 12'' i planety ogląda się w niej niewygodnie. Wszystko przez montaż dobsona. Obiekty US wolę obserwować przez 6'' newtona na paralaktyku, jest to dużo wygodniejsze.

Co do DSów, to gromady kuliste jak i otwarte widać naprawdę świetnie a dysponuję jedynie kitowymi okularami plus TMB 5mm. Jakieś lepsze kupię może jesienią, na razie muszę przystopować z zakupami bo to hobby pożarło mi naprawdę kupę kasy :)

Galaktyki wyglądają już
@rozdajozadarmo: będzie widać jakie szare plamki o różnych kształtach i często subtelnych strukturach. Polecam wygooglowac "szkice astronomiczne" tak to mniej więcej wygląda przez teleskop zależy jeszcze jaka apertura ale to powinien być napisany model sprzętu przy szkicu.