Wpis z mikrobloga

#elektronika #diy #majsterkowanie

Cześć, Mircy, chcę ukazać zasadę działania zawieszenia aktywnego (z regulowanym prześwitem). W tym celu chcę użyć silnika krokowego (1), aby poruszać amortyzatorem (2). Na wale silnika zamocuję tarczkę, a do niej przymocuję ramię, które z drugiej strony dołączę do amortyzatora. Tarczka miałaby 3 pozycje: a b i c. I tutaj pojawia się szereg pytań...
1. Jaki silniczek krokowy będzie w stanie rozciągnąć (oczywiście luźno działający - bez oporów) amortyzator?
2. Jak sterować silnikiem krokowym, aby zajmował on jedynie te 3 pozycje (a,b i c)?

Z góry dzięki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pobierz reaper6161 - #elektronika #diy #majsterkowanie

Cześć, Mircy, chcę ukazać zasadę dz...
źródło: comment_CC1FCrxiSBNXYLLQtClW70LAAX87BDQZ.jpg
  • 8
@reaper6161: pomyśl nad przekładnią śruba-nakrętka aby był ruch liniowy a nie obrotowy. A jeśli chodzi o to aby silnik krokowy obracał się tylko do pozycji danej to wystarczy dać po jednej krańcówce na pozycję. Co do parametrów silnika to musisz znać charakterystykę amortyzatora(z reguły jest podawana przez producenta).
@reaper6161: Zależy od amortyzatora, ale nawet najmniejsze serwa mają moment ponad 1kg. Najtańsze kosztuje ok 10zł z Allegro. Ustawienie takiego serwa na docelowej pozycji jest bardzo proste ze względu jak się steruje takim serwem.
@reaper6161: czemu nie? to już kwestia obsłużenia w programie. Pseudokod dla punktu A:

jeżeli(krańcówkaA==1 && NastępnaPozycja==B) kręć w lewo
jeżeli(krańcówkaA==1 && NastępnaPozycja==C) kręć w prawo

Tu tylko trzeba by popracować nad obsługą styków i tyle.
@reaper6161: szukaj silnika krokowego z przekładnią. Gotowy z elektroniką masz na botlandzie albo electroparku. To o ile obróci się silnik wyznacza ile tranzycji ABCD mu zadasz. (Silnik ten ze sterownikiem ULN200X - ostatniej cyfry nie pamiętam). Sterować tym możesz za pomocą prostego układu na arduino. Kod nie będzie skomplkikowany