Wpis z mikrobloga

#prawojazdy
Mireczki, kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo? Czerwony, zawracający czy żółty który jedzie na wprost z drogi podporządkowanej? Może ktoś wie na 100% i mógłby opisać dlaczego jest tak, a nie inaczej? :)
Pobierz
źródło: comment_hUQU51yP26kiIg1knXsLRORvl8dnuBi0.jpg

Kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo?

  • Czerwony (Zawracający) 40.8% (1397)
  • Żółty (Jadący na wprost z podporządkowanej) 40.4% (1386)
  • Sprawdzam 18.8% (644)

Oddanych głosów: 3427

  • 287
Wróciłem do kompa a shitstorm ciągle trwa, hardo! jutra będę miał opinię urzędnika od bezpieczeństwa ruchu drogowego z naszego lokalnego urzędu marszałkowskiego to się podzielę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Znak ustąpienia pierwszeństwa dotyczy chwili wjazdu i przedawnia się po wyminięciu go. Jak już wjechałeś na docelową drogę (czyli zrobiłeś to bez kolizji i bez utrudniania ruchu), to już jesteś na drodze docelowej i na łączniku masz równe prawa - czyli zasada prawej ręki O ILE nie ma kolejnej granicy w postaci znaku ustąp pierwszeństwa tworzącego "wirtualną" linię wjazdu o którym wspomina @errorek95.

-------------------------
Fakt 1. Znak ustąp pierwszeństwa:
-> jest
@fnchuni: oczywiście ze żółty ma pierwszeństwo.
Najprościej jest wyjasnic to sobie gdy ze aut na drodze jest wiecej, np jadących z naprzeciwka do żółtego.
Wtedy czerwony staje sie tylko jednym ze skręcających w lewo, czemu żółty miałby patrzeć czy czerwony zawracał z drogi z pierwszeństwem, czy skręcał
@fnchuni: Pamiętam jak dziś podobną sytuację na nauce jazdy. Ja byłem czerwonym, a żółty skręcał w swoje prawo. Chciałem ustąpić pierwszeństwa, ale instruktor mi ładnie wytłumaczył, że żółty ma znak ustąp pierwszeństwa, więc on czeka, aż ja zakończę manewr. Instruktor, to policjant drogówki BTW.
@Bociek01: Mój pierwszy instruktor (policjant drogówki), nauczył mnie inaczej. Czerwony ma pierwszeństwo. Drugi i trzeci instruktor podczas zawracania (co na kursie C i CE wykonuje się bardzo często), uczyli mnie tak samo.
@kubica94: @Rud0brody: a teraz powiem Wam, że przez takie wpisy i gównoburze pod nimi to w sumie wiem, że już nic nie wiem. Wolałbym nie patrzeć w komentarze i jeździć tak jak mnie nauczono. Chyba wiele złego z tego powodu bym nie narobił. ( ͡ ͜ʖ ͡)
Szerokości Mirki.
@misthunt3r: Wyjątkowo dla Ciebie wyjaśnię: kiedy poruszasz sie droga z pierwszeństwem przejazdu, to niezależnie czy jedziesz przez skrzyżowanie prosto, skręcasz w lewo lub prawo, zawracasz - nadal masz pierwszeństwo. Prościej juz nie potrafię. Rozumisz?
@retoosh: no jasne, że je tracisz, o czym my mówimy? na filmiku załączonym wyżej wszystko masz objaśnione do 2 minuty. Gdybyś MIAŁ PIERWSZEŃSTWO PRZY ZAWRACANIU SAMOCHODY JADĄCE DROGĄ Z PIERWSZEŃSTWEM MUSIAŁBY BY SIĘ ZATRZYMAĆ ŻEBYŚ TY MÓGŁ ZAWRÓCIĆ

Prościej się nie da.
@vesterr: A dalej w artykule:

Jako, że tłumaczenie eksperta nie przekonało nas, o rozwiązanie zagadki poprosiliśmy podinspektora Armanda Koniecznego z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Oto jego interpretacja: W tej sytuacji nie powinno być wątpliwości. Pierwszy powinien przejechać pojazd A. Kierowca z auta B skręca w lewo i ma obowiązek przepuścić pojazdy jadące z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcające w prawo.
@unmonitoredalias: specjalista mnie zawiódł i poparł bojówkę czerwonego mówiąc, że należy to potraktować tak jak skrzyżowanie jednojezdniówek, ale musi to po weekendzie sprawdzić, bo brak pewności co do zasady zawracania na takim
@misthunt3r: Dzięki za info. Daj proszę znać po weekendzie, co dalej. Z tym skrzyżowaniem jednojezdniówek to nie bardzo, wyżej był wrzucany film z pokazanymi takimi przecinkami.
Zacytuję zdanie z jakiegoś forum, gdzie ten temat był roztrząsany (te same argumenty):
"Wyobraźcie sobie duże skrzyżowanie, na przełączce 10 aut i każdy krzyczy: ja z D-1, a ja z A-7, a ja nie pamiętam!"
@retoosh: jezeli czerwony ma pierwszenstwo to ma je rowniez przed jadacymi z jego prawej strny prosto. I co, oni maja sie zatrzymac bo on skreca?

Wiec jezeli juz zrozumiales dlaczego on skrecajac w lewo jest na ustap pierwszenstwa jadacym z jego prawej strony, to tam samo ma ustap jak ten z naprzeciwka. A jemu ustepuje bo zolty jedzie prosto.