Wpis z mikrobloga

Też was drażni utożsamianie Unii Europejskiej z Europą, tak jakby wyjście z UE oznaczało wypisanie się z Europy? Na Starym Kontynencie, zależy jak licząc, jest ok. 50 państw, natomiast w UE jest tylko 28. Poza UE są bogate państwa takie jak Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein, Andora, Monako, San Marino oraz cała masa państw bałkańskich. Czy ktoś twierdzi, że te wszystkie państwa nie należą do Europy, nie prezentują takich samych wartości? Otóż uniofile tak właśnie twierdzą i gdy pojawia się wątek Brexitu lub wyjścia Polski z UE to podnosi się larum, że jak można 'wypisać się' z Europy, że to zaprzeczenie jej wartości, że poza UE czeka tylko marginalizacja znaczenia na arenie międzynarodowej, bieda oraz nędza. Unia Europejska ani nie zapewnia rozwoju gospodarczego, bo można należeć do Strefy Schengen i do Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie będąc członkiem UE, ani nie zapewnia bezpieczeństwa, bo nie ma własnej armii a za bezpieczeństwo odpowiada NATO. UE zapewnia za to masę nakazów, zakazów, ogranicza suwerenność kraju, jest przesiąknięta korupcją, lobbingiem oraz częstym narzucaniem chorych idei i niemieckiej racji stanu. Można spokojnie być w Europie, a poza Unią Europejską, tylko że niektórzy nie potrafią tego pojąć i plują się że UE = Europa.

#polityka #4konserwy #neuropa
  • 22
@Gorti
A jak zdefiniujesz Europę? Od razu powiem, że to nie jest geograficzny kontynent, tylko historyczno-kulturowy. Gdzie postawić granice? Niektóre z krajów, które wymieniles to są bogate państwa, których nikt nigdy tak nie wydymal jak III Rzesza, ZSRR, czy mocarstwa koalicji antyhitlerowskiej.
@Gorti "bogate państwa takie jak ... cała masa państw bałkańskich"
Jeśli nie od współpracy ukształtowanej przez struktury UE zależy prestiż na świecie i w miarę przystępny poziom życia, to dlaczego te bogate kraje bałkańskie są spychane zawsze gdzieś tam daleko?
@Gorti
Nawiazujesz tutaj (nie wprost) do marszu sobotniego. Flagi niebieskie z gwiazdami to flagi zarówno UE, jak i Rady Europy. Możemy nie być w UE, ale Rada Europy stanowi lokalna organizacje a la ONZ. I obecna władza ma w dupie pewne organy tej organizacji.
@ripp1337: Jeśli bawimy się w takie gierki kiedy Polska 'przyłączyła się' do Europy to było to w 1989 roku, gdy uniezależniliśmy się od ZSRR i zgłosiliśmy akces do szeroko rozumianej Europy Zachodniej - zaczęliśmy podpisywać umowy handlowe, stowarzyszeniowe, wyraziliśmy chęć akcesji do organizacji międzynarodowych w których były państwa Europy Zachodniej, zaczęliśmy przyjmować rozwiązania prawne takie jak w Europie Zachodniej.
@Mesmeryzowany: Wiem jak działa EOG i Schengen, spokojnie. Mój wpis nie dotyczy Polski, ale całego spoglądania na Unię Europejską jako na Europę i agresywnych ataków na pomysł, że można normalnie funkcjonować poza UE.
@Gorti: ja mysle jednak, ze nie ma co porownywac Polski z Norwegia i innymi bogatymi panstwami Europy z przyczyn ktorych chyba nie musze tlumaczyc. W momencie kiedy u nas poziom zycia rosl, w krajach balkanskich konczyli powoli sie wyrzynac miedzy sasiadami, a region dalej jest niestabilny.
Wypowiadam sie ogolnie niezaleznie (i niepokornie hehe) od dyskusji
Unia Europejska ani nie zapewnia rozwoju gospodarczego, bo można należeć do Strefy Schengen i do Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie będąc członkiem UE


@Gorti: Zapewnia. Polska dostaje wielomiliardowe dotacje i jest beneficjentem UE, więc jak najbardziej nam się opłaca członkostwo.

Gdybyśmy wyszli z UE i mieli dołączyć do EOG to po pierwsze i tak musielibyśmy wprowadzić większość dyrektyw unijnych u siebie (a przez brak przedstawicieli nie mielibyśmy szansy na udział w ich
przecież od tego roku Polska staje się płatnikiem netto, więc i tak będziemy więcej wpłacać a mniej dostawać.


@Stev: Ale ty może czytaj coś więcej niż nagłówki? Polska płatnikiem netto będzie tylko przez chwilę z racji opóźnień w wypłatach.

http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska-bedzie-platnikiem-netto-w-ue-w-2016-r,220,0,1976796.html

Z powodu opóźnienia w uruchomieniu nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020 nasz kraj stanie się płatnikiem netto – stwierdził Jerzy Kwieciński na antenie radia Wnet.

Wiceminister ocenia, że opóźnienie w rozpoczęciu
Pobierz
źródło: comment_m6QWgdWav7wjw4tfgeRL8UUIEkueDX9d.jpg
@rzep: Ten wpis nie był o Polsce tylko UE = Europa, ale odpowiem Ci. Polska rozwijała się gospodarczo w takim samym stopniu przed wejściem do UE, co po wejściu do UE, a były nawet chwile w 90's gdy mieliśmy rekordowy ponad 7% wzrost gospodarczy. Także jak widzisz, UE nie zapewniła nam wzrostu gospodarczego a co najwyżej podtrzymała go na tym samym poziomie. Państwa europejskie będące poza UE, też zaliczają wzrost gospodarczy,
Polska rozwijała się gospodarczo w takim samym stopniu przed wejściem do UE, co po wejściu do UE, a były nawet chwile w 90's gdy mieliśmy rekordowy ponad 7% wzrost gospodarczy.


@Gorti: Zjawisko konwergencji nie jest Ci znane? Polska gospodarka zaczynała hamować, a wejście do EU popchnęło ją do przodu.

Także jak widzisz, UE nie zapewniła nam wzrostu gospodarczego a co najwyżej podtrzymała go na tym samym poziomie. Państwa europejskie będące poza
@rzep: Tak jak mówiłem - to nie był wpis na ten temat i dyskutujemy o czymś zupełnie innym niż chciałem, ale ok. Jest mi znane, odniosłem się do tego, że wg Ciebie bez UE nie da się rozwijać gospodarczo. Pytasz o państwa przez ostatnie 12 lat czy rok po roku? 2015 - Monako i Islandia. Oczywiście, że wiele firm zyskało dzięki UE, nikt tego nie podważa, tak samo jak tego że
Jest mi znane, odniosłem się do tego, że wg Ciebie bez UE nie da się rozwijać gospodarczo.


@Gorti: Gdzie napisałem, że się nie da?

Pytasz o państwa przez ostatnie 12 lat czy rok po roku? 2015 - Monako i Islandia.


Monako - państwo z ludnością 7x mniejszą od Sosnowca.

Islandia - państwo, które wychodzi z kryzysu i miało negatywny wzrost gospodarczy w 2014.

Oczywiście, że wiele firm zyskało dzięki UE, nikt