Wpis z mikrobloga

Mirki z #pwr #automatyka i #plc

Na studiach mam zajęcia z podstaw automatyki i w ramach zajęć mamy zaprojektować program sterujący stanowiskiem Festo. Zaprojektowałem, działa, ale niestety, jedną z komend wykonuje w oparciu o czujniki (0-1), a nie o pomiar analogowy, a prowadzący się uczepił tego analogowego i w sumie się nie dziwię. Mianowicie mam platformę, która z krążkiem (czarnym lub srebrnym) podjeżdża do góry i na krążek zostaje nasunięty tłok siłownika. Krążki różnią się od siebie wysokością, więc siłownik zmierzy inną wartość w zależności od koloru krążka.

I teraz mam pytanie jak do tej wartości zmierzonej się dobrać, bo jeśli chodzi o taki rodzaj programowania to jestem zielona noga ( ͡° ʖ̯ ͡°) Znam tylko adres tego czujnika analogowego i tyle, nie wiem co dalej. Mam pomysł jakby to rozegrać, ale nie wiem jak zacząć:

1. Tłok nasuwa się na krążek
2. Mierzy "wysokość" krążka
3. Jeżeli wysokość jest > od X to setuje np. M0.8 jeśli wysokość < X to setuje M0.9

Chcę tylko wiedzieć jak odczytać wartość analogową i przejść z niej na setowanie pamięci, z resztą sobie poradzę.
A, robimy w TIA Portal 13

#kiciochpyta
  • 4
@DarkAlchemy: musisz wiedzieć pod jakim adresem (pewnie jakiś word) masz to wejście analogowe i tam w zależności od sygnału będzie zmieniała Ci się wartość. Adres możesz sobie sprawdzić albo ustawić w oknie konfiguracji hardware
@DarkAlchemy: no jak masz adres to tam Ci się zmienia wartość w zależności od sygnału analogowego. Robisz sobie jakieś porównanie i dajesz że np jeśli wartość w tym adresie jest wyższa niż (bloczek porównania), to setujesz M0.8