Wpis z mikrobloga

Mirki czyszcząc lozyska w starych rolkach towotem maszynowym (lozyska abec 7 zamknięte) starałem sie nie dawać zbyt duzo tego smaru tylko tak na styk i teraz po zakreceniu kolek do szyny te kólka po 3 sekundach od zakrecenia sie zatrzymują, widac ze cos jest nie tak i stawiany jest opor. W nowych rolkach zauważyłem ze smar jest również na styku zewnętrznej strony lozysk z płozą ale na żadnych filmikach instruktażowych nie bylo nic mówione aby styk lozysk i plozy tez nasmarować smarem. To jak to w końcu jest? Smarować tylko w środku lozyska czy na śruby i jakies inne elementy tez?

#rolki
  • 18
  • Odpowiedz
@muffman: Myłeś te łożyska? Towot to kupa nie smar do łożysk ( przerobiłem już kilka smarów do łożysk w rowerze). Weź pod uwagę że smar może hamować łożysko, wydaje mi się że do takich łożysk powinno się używać czegoś bardziej płynnego. Towot jest bardzo gęsty i lepki, dobry jest tam gdzie trzeba zużyć kilogram smaru żeby coś zabezpieczyć a nie nadać poślizg.
  • Odpowiedz
Smaru w rolkowych łożyskach powinno się pozbywać, a nie go stosować... Smar stosuje się raczej do łożysk maszynowych, gdzie masz stałe obroty ;p Ja swoje łożyska czyszczę w myjce ultradzwiękowej, a zamiast smaru mam płynny olejek wazelinowy, który grosze kosztuje.

Kółka wymieniam w sezonie co najmniej 2x, a łożyska mi trzymają już drugi rok w takiej formie czyszczenia.
  • Odpowiedz
@muffman: Stanie w rozpuszczalniku to nie mycie, co najmniej shake, a najlepiej to pędzel itd. Ta oliwka podana wyżej może być ok, ale wydaje mi się że może być jednak nieco za rzadka.

Weź też po uwagę że łożyska nie są wieczne, może warto je wymienić? Wypada sprawdzić luz itd
  • Odpowiedz
@muffman: Ten taki test kręcenia kółkiem w szynie to miarodajny nie jest. Inaczej zachowuje się łożysko podczas takiego testu, a inaczej podczas obciążenia gdy na nich jeździsz. Smaru dajesz bardzo małą kropelkę na jedną kulkę i kręcisz łożyskiem żeby nasmarowało całość. Moje to się zatrzymują po 1 sekundzie, a nie zauważyłem oporów podczas jazdy i wielkiej różnicy między fabrycznie nasmarowanymi SG9, które kręciły się te kilkadziesiąt sekund. Sama oliwka z
  • Odpowiedz