Wpis z mikrobloga

PONIŻEJ MOJE TŁUMACZENIE KONFERENCJI PRASOWEJ Z UDZIAŁEM ELONA MUSKA PO UDANYM LĄDOWANIU FALCONA 9 Z MISJI CRS8 (DUŻO CIEKAWYCH INFORMACJI, TAKŻE O PRZYSZŁOŚCI SPACEX).

Fanpage SpaceX Polska ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Elon wspomniał, że lądowanie na statku było bardzo ważne, bo w około połowie misji lądowanie takie będzie konieczne (misję do GTO i poza orbitę) ze względu na ograniczoną ilość paliwa. Z czasem gdy SpaceX udoskonali swoją technologię lądowań na oceanie będzie coraz mniej, najpierw 1/3, później nawet tylko 1/4. Najbliższe lądowanie na lądzie to prawdopodobnie trzecia misja od teraz. Dwie kolejne będą bardzo ciężkimi lądowaniami na statku (ze względu na wiatr i temperatury przy powrocie z wysokich orbit).

Z myszami, które Musk nazywa myszonautami, wszystko w porządku, chociaż jak sam przyznał zwierzaki w zerowej grawitacji musza być mocno zdezorientowane.

Okienko startowe Falcona podczas misji do ISS jest niedługie ze względu na prędkość z jaką stacja porusza się na orbicie. Musk mówił wręcz o sekundach.

Pierwszy stopień z misji CRS8 najprawdopodobniej będzie pierwszym, który zostanie użyty ponownie. W pierwszej kolejności SpaceX planuje kilka testów, w tym dziesięć statycznych odpaleń rakiety (mają nadzieje, że uda im się wykonać je na Florydzie, bez transportu rakiety do Teksasu i z powrotem). Jeśli wszystko pójdzie po myśli Elona, to rakieta uda się w kolejną misję już w czerwcu (będzie to najprawdopodobniej normalna misja komercyjna, nie testowa). Musk zaznaczył, że w przyszłości rakiety będą gotowe do ponownego lotu w ciągu kilku tygodni.

Przed misją Elon obstawiał, że szanse na udane lądowanie to około 66%. Ekipa SpaceX pozbyła się wszystkich problemów, które wystąpiły w przeszłości, jeśli więc coś miałoby pójść nie tak to musiałaby to być nowa usterka.

Musk uważa, że lądowanie na statku było kamieniem milowym dla SpaceX, gdyż możliwość ponownego używania rakiet zmniejsza koszty diametralnie i pozwala w eksploracji kosmosu mierzyć coraz to dalej i śmielej.

Kilka najbliższych lat zajmie SpaceX sprawienie, że ponowne używanie rakiet będzie szybkie, bezproblemowe i wydajne. Na ten moment udowodniono, że technologia ma sens. Elon przewiduje jeszcze kilka wypadków, z czasem będzie ich jednak coraz mniej. Celem jest rutyna, w której rakietę wystarczy wyczyścić, zatankować i użyć ponownie.

Pierwszy człon, który wylądował w grudniu zostanie w ciągu najbliższych kilku miesięcy wystawiony przed siedzibą SpaceX w Hawthorne, gdy tylko firma uzyska pozwolenie od FAA (ze względu na bliskość lotniska).

Podczas misji CRS8 rakieta mogła lądować na lądzie, w ramach testów zdecydowano jednak, że wyląduje na statku (do wyboru była mała szansa na udane lądowanie na lądzie vs duża szansa na udane lądowanie na statku).
Statek, na którym lądował Falcon ma cztery silniki, które mogą obracać się o 360 stopni. Silniki działają cały czas, by statek utrzymał bezwzględną pozycję GSP. Podczas lądowania misji CRS8 statek utrzymywał pozycję z dokładnością do metra.

Po wylądowaniu odchylenie rakiety od pionu wynosiło 2-3 stopnie. Maksymalnie rakieta nie przewróci się aż do odchyłu sięgającego 8-9 stopni (morze musiałoby być bardzo wzburzone, by do tego doszło). Po lądowaniu rakieta jest spawana do statku przy użyciu specjalnych nakładek na jej rozkładane nogi.

SpaceX będzie ciągle zatrudniał nowych pracowników. Elon wspomniał, że pod koniec roku chcą startować co 2-3 tygodnie.

W porcie rakieta stawiana jest na specjalnym stojaku (tak samo jak na stanowisku startowym, stawiana jest w oparciu o swoją konstrukcję, która to umożliwia) tak, że jej nogi zawieszone są w powietrzu i można je złożyć. Następnie rakieta kładziona jest w pozycji poziomej i transportowana.

Elon wspomniał, że od początku zdecydowano się na jak najszybsze latanie na orbitę z ładunkami komercyjnymi. Jako, że niektóre testy (szczególnie związane z lądowaniem) można było przeprowadzić jedynie rzeczywiście wynosząc rakietę na orbitę, toteż uznano, że bezsensownym byłoby przy okazji na tym nie zarobić.

Podczas lądowania rakieta przechylała się ze względu na mocny wiatr (80 km/h).

Musk śmieszkował, że powinni nazwać Falcona Heavy Falcon 27, by ludzie zdawali sobie sprawę z tego ile ta maszyna będzie miała silników i o ile trudniejsze będzie lądowanie trzema członami jednocześnie. Podczas lotu FH dochodzić będzie do trzy razy większej liczby rozłączeń członów niż ma to miejsce w przypadku Falcona 9, co dodatkowo skomplikuje sprawę. Możliwości rakiety będą jednak o wiele większe, w szczególności jeśli chodzi o wynoszenie ciężkich satelitów na GTO (w tym momencie tylko rakiety Ariane mogą tego dokonać). Kiedy FH dotrze na orbitę będzie największą rakietą (pod względem ciągu), która tego dokonała od czasów promów kosmicznych oraz rakiet Satruna V i pozostanie nią aż do momentu gdy działanie rozpocznie SLS.

Elon zapytany o to jak często można będzie używać członów, którym uda się wylądować odpowiedział, że cześć z elementów będzie mogła zostać użyta nawet i 1000 razy, praktycznie wszystko w członie będzie mogło polecieć w 10-20 misjach, z minimalnymi naprawami liczba ta wzrośnie do 100.

Elon ma nadzieję, że pozostałe firmy (np. ULA) także będą mogły używać swoich rakiet ponownie.

Musk mówiąc o najlepszych momentach SpaceX wspomniał o pierwszym dotarciu na orbitę, pierwszy starcie Dargona, sprowadzeniu Dragona z powrotem na ziemię, lądowaniu Falcona na ziemi oraz lądowaniu na statku. Jeśli chodzi o przyszłość to Elon uznał, że gdy starty i lądowania zaczną być nudne (będą tak częste) to właśnie to będzie oznaką sukcesu SpaceX w tej dziedzinie. Na przyszłość ekscytująca jest natomiast wizja lądowania trzech pierwszych stopni FH.

W planach rzeczywiście jest odzyskiwanie owiewek, które kosztują kilka milionów dolarów każda.

Prace nad Dragonem 2 są już na ukończeniu. Na samym początku przeprowadzone zostaną testy bez udziału ludzi. Pierwsze loty testowe z astronautami (we współpracy z NASA) odbędą się pod koniec 2017 roku.

Podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, który odbędzie się we wrześniu w Meksyku Musk przedstawi plany związane z misją na Marsa. SpaceX pokaże m.in. plan założenia na czerwonej planecie pierwszego ludzkiego miasta. Elon stwierdził, że plan ten zabrzmi jak szalony więc mają nadzieję przynajmniej dostarczyć ludziom nieco rozrywki.

Źródło: SpaceX Polska

#spacex #elonmusk #rakiety #technologia #nauka #mars #kosmos #astronautyka
Matt_888 - PONIŻEJ MOJE TŁUMACZENIE KONFERENCJI PRASOWEJ Z UDZIAŁEM ELONA MUSKA PO UD...

źródło: comment_CJkqFE6A0XBG8yjkhPWijJgHbph9njMx.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@Norwag93: Elon śmieszkował o tym i sam się poprawiał, np kolejny lot odzyskanego teraz pierwszego stopnia powiedział, że odbędzie się w maju, po czym uznał, że znając jego to jednak raczej czerwiec :D
  • Odpowiedz