Wpis z mikrobloga

Ćwierć tysiąca lat po Rewolucji Francuskiej, która wypracowała fundamenty laickiego państwa, Polska chce wprowadzić możliwość wyboru matury z religii.

#polityka #pis #neuropa #4konserwy

---
By komentować w tym wpisie, poproś użytkowniczkę o dodanie Ciebie na białą listę - odwiedź link ( http://www.wykop.pl/wpis/13731947/od-dzis-w-moich-wpisach-na-mikroblogu-moga-pisac-t/ ), i napisz, dlaczego to właśnie Ty powinieneś tez tam być (wystarczy, że podasz linki do 2-3 swoich wartościowych wpisów). Jest to zabezpieczenie przed niemiłymi i/lub złośliwymi użytkownikami.
  • 34
@NadiaFrance @glosnik @Crtz @Doctor_Manhattan @Matthew @Ofacet:

Na wykopku wielu dziwi się Rosjanom że wychwalają morderców którzy narobili burdel w ich kraju, a plusują takie- za przeproszeniem- dyrdymały. Francuzi(oraz ludzie którzy chwalą rewolucję we Francji) jak widać to również homo-sovieticusy.

Przypominam również, że w Polsce również mamy rozdział Kościoła od państwa, z tym że wygląda to inaczej niż we Francji. U nas obowiązuje model przyjazny, taki jak we Włoszech lub Portugalii. We
@CrtZ: Oczywiście, że w Polsce jest rozdział kościoła i państwa. Kościół nie jest monopolistą jeśli chodzi o religię jak ma to miejsce w Lichtensteinie(katolicyzm) lub Szwecji czy Anglii, gdzie król jest zarówno głową państwa i kościoła. To nie Izrael gdzie w wojsku, instytucjach państwowych czy szkole trzeba przestrzegać przepisów pokarmowych, oraz gdzie cywilne prawa osobiste podlegają wyłącznie jurysdykcji sądów rabinackich. Nie musisz posyłać dzieci na religię, niewierzący mają śluby cywilne itp.
@M4CH3T4: Dziedzictwem rewolucji francuskiej jest też Deklaracja praw człowieka i obywatela. Rozumiem, że dla ciebie walka o nie, to również popieranie masowego ludobójstwa niewinnych ludzi?

Przypominam również, że w Polsce również mamy rozdział Kościoła od państwa, z tym że wygląda to inaczej niż we Francji. U nas obowiązuje model przyjazny


Religia w szkołach, finansowanie katechetów przez państwo, udział kleru w uroczystościach państwowych, święcenie państwowych inwestycji, czy jawne mieszanie się episkopatu
@Doctor_Manhattan: Szkoda, że rewolucjoniści nie mówili o tych prawach osobom które szły pod gilotynę.

Religia w szkołach, finansowanie katechetów przez państwo, udział kleru w uroczystościach państwowych, święcenie państwowych inwestycji, czy jawne mieszanie się episkopatu do polityki (co jest łamaniem Konkordatu) ro rzeczywiście bardzo przyjazna relacja, ale rozdziałem bym tego nie nazwał.


Oczywiście, że to jest rozdział. Proszę, UE akceptuje 3 modele rozdziału https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Rozdział_państwa_od_Kościoła

Kler jako obywatele mają prawo uczestniczyć w uroczystościach
@M4CH3T4: Pytam, czy pochwała deklaracji to wg ciebie jawne popieranie masowego ludobójstwa niewinnych ludzi? Bo tak wygląda twój tok myślenia.

O "rozdziale" wyłożyłem swoje zdanie. Obecna sytuacja wg mnie nim nie jest.

Kler jako obywatele


I jako obywatele kropią święconą wodą instytucje publiczne? XD

Tak jak mówiłem, wam przeszkadza to, że większość Polaków to katolicy


Ależ skąd. Przeszkadza mi mieszanie się Kościoła w sprawy państwa, naciski na polityków (jak obecne ws.
@Doctor_Manhattan: Nie, tak samo jak nie przeszkadzają mi hasła socjalistów/bolszewików o prawach robotników. Przeszkadza mi to, że rewolucja we Francji pod hasłami "Wolność, Równość, Braterstwo" pociągnęła za sobą masę niewinnych osób. Ty jak widzę gdzieś masz masę trupów i cały czas zaslaniasz się "prawami człowieka". Inne kraje nie musiały grzebać wielu swoich obywateli, żeby przejść z systemu feudalnego do kapitalistycznego(wymieniony wyżej Liechtenstein czy Wielka Brytania).

O "rozdziale" wyłożyłem swoje zdanie. Obecna
Nie, tak samo jak nie przeszkadzają mi hasła socjalistów/bolszewików o prawach robotników.


@M4CH3T4: A mnie nie przeszkadza dziedzictwo rewolucji w postaci praw człowieka, czy laickości, co nie znaczy, że "popieram" rzeź, jakiej dokonali, co mnie i innym imputujesz.

UE jak najbardziej akceptuje taki model jaki występuje w Polsce


Bo na papierze wygląda to dobrze. Problem w tym, że w Polsce przepisy o rozdziale nie są w niektórych przypadkach przestrzegane.

Skoro jest