Wpis z mikrobloga

Chcę postawić serwer z hyper-v lub ESXi i jednocześnie storage czyli na jednej VM FreeNAS z dostępem do kilku dysków HDD tak by pozostałe VM były już po iscsi na ZFS. Czy dobrze kombinuję? czy jakoś inaczej to powinno być. Zależy mi na późniejszym dodawaniu dysków a jak zrobię sprzętowy to będzie dużo mniejsze pole manewru bez ZFS. System na USB się praktykuje? w tym wypadku raczej odpada bo by musiał być tam też FreeNAS?

#sysadmin #siecikomputerowe
  • 6
@breja: ESXi na usb działa bez problemu. Wystarczy 4 GB pendrive i nie musi być szybki bo jak już wstanie esx to pen nieużywany praktycznie.

Co do dysków. Możesz przekazać fizyczne dyski do maszyn wirtualnych bez robienia vmfsa, acz udostępnianie ich dalej dla kolejnych maszyn wirtualnych nie wydaje mi się dobrym pomysłem. W przypadku błędów odczytów i zapisów może to przywiesić całego esxi.

Natomiast udostępnianie z takich dysków zasobów po sambie
@breja: troche nie kumam. dla przykladu masz teraz 10 dyskow kazdy po 1 tera, 1 dysk dajesz na hot spare.
czyli 9 dyskow na dane, dajesz jeden raid 5 to wychodzi 8 tera miejsca. i teraz chcesz udostepnic freenasowi aby dawal miejsce innym maszynom po iscsi.

Jak tutaj chcesz dolaczyc dyski? musisz zrobic nowego raida i to dla freenasa bedzie nowy volumen na dane
Tak samo jakby dla esx pojawil sie
@houk: @mojwykop2: dzięki za odpowiedzi
moj "pomysł" z FreeNAS zrodził się z nieznajomości opcji w datastore i vmfs, bo jeżeli możliwe jest dokładanie dysków i zrobienie najpierw raid1 a potem bez rozkładania wszystkiego przerobienie na raid5 i dokładanie dysków to mi pasuje.
@breja: na wejsciu czy mowisz o sprzetowym czy programowym raidzie.

bo prawdziwy raid to robi Ci kontroler raid serwera i os nic nie wie ze pod spodem jest raid
np masz sewer - 2 dyski po 160gb, i zrobisz na nim raid-1 to instalujac jakikolwiek system zobaczysz ze masz do wyboru 1 dysk ktory ma 160gb.

raz robilem migracje z raid5 do raid6 (z poziomu kontrolera raid) wg instrukcji mialo pojsc
@mojwykop2: mówię tylko o raidzie programowym dlatego na początku się zastanawiałem gdzie dać freenas by to przetrwało :) Najlepiej by było postawić to na 2 oddzielnych maszynach wtedy byl by FreeNAS z ZFS i bajerami a tu tylko VM ale nie mam tyle sprzętu oraz kart 4x1Gb by to jakoś sensownie połączyć razem.
@breja: no to jak potrzebujesz i wirtualizacji i rozszerzalnosci dyskow po iscsi to:
2 dyski sprzetowo w raid-1 na nim stoja esx w nim vm freenas
a freenas bierze reszte dyskow i dostarcza po iscsi

ale to jakas dziwna hybryda, ja bym tak nie zrobil.