Wpis z mikrobloga

Mirki. Moi rodzice mają problem z telewizorem kineskopowym Sony Trinitron 25 cali. Mianowicie przez długi czas po włączeniu go nie ma obrazu z dekodera - zamiast tego są poziome czerwone latające linie.Dużo czasu mu zajmuje "zaskoczenie" Fonia w porządku, włącza się od razu, OSD wyświetla normalnie, tak samo numery kanałów i symbole. Na kanałach innych niż AV obraz czarny. Dekoder połączony jest kablem euro. Próbowaliśmy podłączać do innego gniazda AV, ale nie przyniosło to żadnego efektu. Odkryliśmy też, iż na okienku podglądowym z PIP obraz wyświetla się normalnie, jednak jest problem z "rzuceniem" go duży ekran. Jaka może być tego przyczyna?

#telewizor #telewizory #elektronika #rtv #pytaniedoeksperta
  • 12
@Jubei: Z tym, że mój ojciec go kupił jakieś 3 tyg. temu na giełdzie(przywieziony ze szwabistanu) i trochę głupio go wyrzucać teraz. Co w nim może być nie tak? Ile by kosztowało ewentualne wyregulowanie go w serwisie?
@Jubei: Kineskopowa rasa panów. Ten Trinitron daje lepszej jakości obraz niż marna TNka w budżetowym januszotelewizorku. Diluj z tym (chyba, że masz telewizor OLED, bo dopiero ta technologia przebija CRT).
@JackThrash: Zdejmij tylny panel i szukaj spuchniętych kondensatorów. Nie pchaj łapek do lampy kineskopowej, zasilacza i trafa, kineskop wymaga niestety rozładowania - bez tego jest dosyć niebezpieczny. Bezpieczniej byłoby jednak, gdyby serwisował go specjalista.
@vvkurvv_ostry: co? xD Teraz to odpłynąłeś zupełnie. Rozumiem, że telewizja w HD nic ci nie mówi. Kurde, w tych czas możesz kupić zajebiste telewizory od KG za bezcen a ty bredzisz o wyższości crt. Usuń konto. (ᵔᵔ)
@Jubei: Kiedy to 100% prawda, a Trinitrony to była śmietanka CRT. Do dziś np. miłośnicy retrogrania używają najchętniej telewizorów i monitorów z tymi kineskopami (najlepiej takich z najwyższej półki, pozwalających np. podłączyć sygnał RGB). Biedacy męczą emulatory podłączone do LCDków. Rozdzielczość niewiele znaczy, gdy kolory są przekłamane, a obraz rozmyty skalowaniem (fuj). Oczywiście, do "normalnego" oglądania TV nadal jest świetny.
@vvkurvv_ostry: Ojciec go rozebrał, poruszał stykami od AV i jak na razie działa. Mam nadzieję, że na dłużej.
@Jubei: Ja sam byłem sceptyczny odnośnie kolejnego "dziada CRT", tym bardziej, że w alternatywie był kilkuletni LCD za odrobinę więcej. Ostatecznie wybrali sobie CRT. Muszę powiedzieć, że byłem pozytywnie zaskoczony jakością obrazu(HD to nie jest, ale wygląda jak "coś pośredniego") i cholernie przypadła mi do gustu jakość dźwięku i jego donośność. :)
@lubielizacosy: Porównane względem jakości obrazu. Zero smużenia, prawdziwe 16,7 mln kolorów i głęboka czerń - to rzeczy, z którymi panele LCD do dziś mają problem, a zwłaszcza popularne TN które wsadzają do telewizorów. 4k do 25 cali niepotrzebne. Przepychanek na wielkość matrycy nie brałem pod uwagę - nie jestem Januszem cebulakiem, który musi powiesić jak największe szkiełko w salonie, bo "somsiadowi oko zbieleje, a i Halinka nie bendzie siem wstydzić do