Wpis z mikrobloga

Hej!
Czy warto uczyc sie #angularjs ? (dodaje ponownie bo nie otagowalem #javascript )
Chodzi mi o zastosowanie w aplikacji webowej, powiedzmy, ze rozbudowanej.
Znam #jquery i troche nie moge zaskoczyc filozofii angulara, ale duzo dobrego o nim przeczytalem i mysle, ze moze warto sie nauczyc? Nie pracuje w #webdev ale to moje hobby i powiedzmy, ze probuje stworzyc cos, co moze kiedys zarobi na siebie, ale tez po prostu dla wlasnej satysfakcji chce to zrobic.
Moze polecicie jakies konkretne tutoriale zeby ruszyc? Mam zalazek aplikacji zrobiony klasycznie - #laravel i widoki, ale wyglada na to, ze przejscie na angular'a i zrobienie wszystkiego na jednej stronie + REST api bedzie lepszym rozwiazaniem?
Bede wdzieczny za rady
  • 16
@trustME: Nie wiem co chcesz zrobić, ale dopasuj technologię do potrzeb. Czy warto poznać tak, ale radził bym od razu 2 wersję (zupełnie inna), już tym bardziej jeśli to hobby :)
@trustME: Warto. Dość dużo projektów aktualnie stawia się na Angularze. Jeśli chodzi o RESTowe API to z pomocą jQuery jak i czegokolwiek innego możesz napisać aplikacje typu SPA gdzie komunikacja odbywa się przez RESTowe API. Imho każda web aplikacja powinna mieć oddzielony backend od frontendu (chyba, że chodzi o jakieś dość specyficzne przypadki). Zyskujesz dzięki temu skalowalność i generalny porządek. Sam jakimś wielkim fanem Angulara nie jestem ale poznać imho warto.
@ImReally: czemu tylko 2 ? przecież 1 jeszcze z 2 lata to minimum będzie wykorzystana do nowych projektów, a do rozwijania starych to pewnie z 5 lat jeszcze będzie bardziej popularne od angulara 2 @trustME: jak najbardziej warto, tylko bez sensu jest łączyć angulara z laravelem czy symfony, bo oba są strasznie wolne, lepiej albo przejść na nodejs albo na phalcona jak już musi być php
czemu tylko 2 ?


@Jurigag: Twórcy angulara zrozumieli to co inni tzn. two-way binding nie zdaje egzaminu. Wersja 2 przechodzi na model zbliżony do tego w redux/flux. Tak naprawdę Angular 2 ma bardzo niewiele wspólnego z Angular 1. Rzeczywiście jest tak jak piszesz - v1 będzie wspierany jeszcze przez jakiś czas, ale jego dni są policzone.
nadal jest 1 rozwijana jakby nie patrzeć, przecież masz w 1 one-way binding również


@Jurigag: Inaczej widzę ten "rozwój" - dla mnie wygląda raczej na wsparcie. Ogólnie chodzi o modyfikowanie stanu tylko w jednym miejscu. Prawdopodobnie możesz zbudować podobną architekturę w v1, ale nie jest to odgórnie wymuszone i angular v1 nie był budowany z myślą o takim podejściu.
@trustME: IMO trzeba się uczyć języka a nie frameworka. W innym wypadku wszystko co się dzieje "pod spodem" pozostaje magią i rozwiązanie trywialnych problemów sprowadza się do kopiowania odpowiedzi ze stackoverflow. Gdy umiesz język to framework jest tylko narzędziem.

Sądzę, że zabawę z frameworkami lepiej zacząć od lżejszych rzeczy niż Angular np. od biblioteki Backbone, która może nie jest już na topie, ale to nadal dobre, rozwijane narzędzie (albo Backbone
@rozdajozadarmo: JS znam w miarę na tyle by rozumieć w miarę co się dzieje z tyłu i jak coś się dzieje to długo mija zanim się poddaje i piszę na StackO. Zacząłem intensywną naukę REACT'a jednak zamiast Angular'a czy Knockout'a (który frameworkiem nie jest a biblioteką). Podejście obiektowe dużo bardziej do mnie przemawia i łatwiej mi się współpracuje z JS dzięki temu bo podstawy programowania wyniosłem z C++/C#. Dzięki za sugestie,
@trustME:
Nie wiem czemu założyłem, że słabo znasz JS. Pewnie ze względu na to zdanie:

Znam #jquery i troche nie moge zaskoczyc filozofii angulara

Uznałem, że JS znasz od strony jQuery i z "czystym" JS nie miałeś do czynienia :)

Zacząłem intensywną naukę REACT'a jednak zamiast Angular'a czy Knockout'a (który frameworkiem nie jest a biblioteką)

React nie jest alternatywą do Angulara, czy Knockouta. React to tylko widok. Nie zbudujesz za jego
@rozdajozadarmo: ale żeś mi namieszał w głowie... stronka będzie ogólnie w PHP(Laravel) bo to umiem i dwa, że do dużej części całej aplikacji lepiej to zda egzamin, ale do panelu klienta właśnie zdecydowanie lepiej nada się SPA z wielu powodów...

React + Backbone będzie ok czy może React + coś innego? Knockout fajny ale w ogóle nie rozwijany już.
@trustME: A zaraz ktoś poleci Vue + Revue :) Teraz jest na topie. Ile ludzi tyle opinii. Myślę że warto spróbować liznąć kilku technologii i wybrać tę, która najbardziej nadaje się do danego zadania. Polecam ci zapoznać się z tym: http://todomvc.com/
Myślę, że analiza kodu tej samej aplikacji napisanej w różnych frameworkach da ci już jakieś odpowiedzi.