Wpis z mikrobloga

Hej. Chce sobie wylać chodnik betonowy w ogrodzie, bedzie go ok 55 m długości. Chce go zrobić na ok 5 cm gruby i 70 cm szeroki, wychodzi mi, że 2 kubiki betonu wtedy spokojnie wystarczy (2 kubiki piasku mi przywioza za jednym razem za 200 zl).
A ile cementu bede potrzebował? 15 worków po 25 kg starczy? Czyli 375 kg...
I co ile robić przerwy (dylatacje).
I czy dawać zbrojenia (takie maty do wylewek).
#budownictwo
  • 19
  • Odpowiedz
@trustME:

Cytowany tekst...nie szkoda Ci psuc ogrod betonowym chodnikiem? Zdecydowanie przyjemniej jest miec zwirkowe sciezki


Uwierz mi, na pewno nie lepiej jak masz male dzieciaki - raz że ten żwirek za chwile będzie wszędzie porozsypywany, a dwa, że źle sie po tym jeździ wszelkimi dziecinnymi pojazdami, typu rower czy hulajnoga
  • Odpowiedz
@trustME: dzięki, dziwne,że na 1 kubik betonu trzeba ponad 1,3 kubika piasku a do tego jeszcze cement, hmm chyba bede musial jednak zrobić węższy
Składnniki na 1 m3 na worek cementu 25 kg
cement 160 kg 25 kg (19 l)
piasek 2200 kg 344 kg (211 l)
woda 75 l 11 l
  • Odpowiedz
@badtek:
Ale wiesz, że to jest przepis na chudy beton i słabo spisze się w roli chodnika?

Do tego chodnik musisz mieć na jakiejś dobre podbudowie, np. grunt stabilizowany cementem.
I tak, trzeba dać zbrojenie.
Poza tym betonowy chodnik o grubości 5cm bardzo szybko ci popęka i dylatacja nic tu nie da.
Lepiej zrób ten chodnik z kostki brukowej.
  • Odpowiedz
@badtek: 5 cm betonu nie zda egzaminu w żadnym wypadku, taka płyta popęka Ci szybciej niż Ci się wydaje. Może warto zastanowić się nad kostką brukową, lub też ewentualnie tą płytę wykonać jako żelbetową- co odradzam.
  • Odpowiedz
@badtek: działam w tej branży to może coś pomogę. Grubość 5cm to za mało. Pod spod daj jakieś kruszywo, a nie piasek, Dylatacji zrób co 2m. Całość zazbroj siatka, żeby nie klawiszowal beton po czasie. Beton najlepiej zamów na betoniarni, np klasy B20 z dodatkiem przeciwmrozowym. Cement+piasek to #!$%@? mieszanka. Do tego w przepisie masz 160kg cementu na m3, a powinno być 300kg. Wzdłuż chodnika zamontuj oczywiście obrzeża betonowe.
  • Odpowiedz
@badtek: popęka Ci beton bo cienki jest, dylatacje tak co 2m, musisz zazbroić siatką przeciwskurczową (może być prosta zgrzewana posadzkowa). Pod beton będzie potrzebna dobra stabilizacja czyt. piasek z cementem dobrze zagęszczony, beton polecam z betoniarni np. C16/20 czyli B20 z dodatkiem przeciwmrozowym bo będzie na zewnątrz i dłużej się oprze warunkom, samemu ciężko ukręcić B20, posadzkarze potrafią taki ukręcić ale to lata doświadczeń i mixokreta mają. Po bokach chodnika warto
  • Odpowiedz
@fazjoszi: @flager: @languser: @frez: dzięki za rady. Ja generalnie wiem jak zrobić dobry i trwały chodnik oraz jak układać kostkę. Tyle, że to nie będzie chodnik publicznego użytku, na którym parkują samochody, tylko mało używany chodnik w ogrodzie, który nie będzie obciążony masą większą niż 120 kg. Ja chce na to wydać max 500 zl.
Zrobię może 60 cm i 6 cm grubości. Jak gdzie niegdzie popęka to
  • Odpowiedz
@badtek: jak to dla dzieciaków to chudy wystarczy bo 10MPa to jak szlichta jest, ja jestem zwolennikiem mocniejszych i pewniejszych betonów ;)
  • Odpowiedz
@badtek: ja to w takim budżetowym projekcie ścieżki do betonu dodałbym mieszanki kruszywa i wtopilbym siatkę rabitza - tania, 2-3 zł metr. Chodzi tu juz nie nacisk , a warunki atmosferyczne szczególnie mróz. Może nie byłby to szalunek na lata ale zawsze by wsparlo wytrzymałość.
  • Odpowiedz
@Bezsprzecznie: fajna sprawa ale jednak wyszloby z 5 razy drozej, widze ze plytka 3cm 50x50 kosztuje 20 zl, potrzebowalbym przynajmniej 100 takich a wiec ponad 2 tys zl... ja chce dac max 500
  • Odpowiedz