Wpis z mikrobloga

@DariuszProkopowicz: BARIERY ROZWOJU PODMIOTÓW GOSPODARCZYCH W POLSCE
www.facebook.com/groups/KlubDyskusyjnyDariuszProkopowicz
twitter.com/DProkopowicz
Bariery rozwoju podmiotów gospodarczych w Polsce przyczyniają się do ograniczenia rozwoju przedsiębiorstw w Polsce, szczególnie podmiotów gospodarczych sektora MSP w Polsce

Aktywizacja przedsiębiorczości oraz innowacyjności podmiotów gospodarczych w Polsce powinna należeć do kluczowych aspektów polityki gospodarczej i strategii rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Procesy innowacyjne generują wzrost synergii i korelacji między zmieniającymi się czynnikami otoczenia bliższego i dalszego modyfikującymi działalność przedsiębiorstw i instytucji finansowych.

Bez rozwoju innowacyjności w Polsce nie mamy szans aby dogonić kraje wysoko rozwinięte i na zawsze zostaniemy gospodarczym wasalem tych krajów które Nas pod tym względem wyprzedziły o kilkadziesiąt lat. Bez rozwoju dużych projektów inwestycyjnych i wspierania innowacyjności w Polsce nie mamy szans aby zaktywizować wzrost gospodarczy w Polsce.
Aktywizacja innowacyjności powinna być integralnym, jednym z istotniejszych składowych pro rozwojowej polityki społeczno-gospodarczej w Polsce.

Należy więc także popierać polską, rodzimą produkcję, polskie usługi, polskie produkty, które coraz częściej jakościowo nie ustępują a nawet są lepsze od zagranicznych. W ten sposób wspieramy naszą przedsiębiorczość, nasz rynek pracy, przyczyniamy się do spadku bezrobocia w Polsce i wzrostu dochodów w Polsce!
Kwestia ta powinna być jednym z głównych celów wpisanych w pro rozwojową strategię polityki społeczno-gospodarczej w Polsce.

W korelacji ze znoszeniem barier przedsiębiorczości państwo powinno inspirować i wspierać proces tworzenia polskich nowych technologii i innowacji technicznych, technologicznych! Dla efektywnego rozwoju polskiej gospodarki niezbędne jest tworzenie polskich marek, właściwy kierunek który idealnie może się wpasowywać w projekty odbudowy przemysłu w Polsce. Aktywizacja innowacyjności i tworzenia nowoczesnych technologii powinna być integralnym, jednym z istotniejszych składowych pro rozwojowej polityki społeczno-gospodarczej w Polsce. Bez generowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych i bez odbudowy przemysłu w Polsce nie mamy szans aby dogonić kraje wysoko rozwinięte i na zawsze zostaniemy gospodarczym wasalem tych krajów które Nas pod tym względem wyprzedziły o kilkadziesiąt lat. Poza tym powinniśmy popierać tj. kupować polskie produkty, w ten sposób wszyscy możemy wpływać pozytywnie na wzrost produkcji, dochodów i zatrudnienia w Polsce. W ten sposób także możemy wyrażać swój patriotyzm. Poza tym sami zauważamy że polskie produkty coraz częściej nie tylko są tak samo wysoko jakościowe jak zagraniczne ale coraz częściej jakość naszych polskich produktów przewyższa te zagraniczne.

Bez odbudowy w Polsce przemysłu opartego na nowoczesnych technologiach nie mamy szans aby dogonić kraje wysoko rozwinięte i na zawsze zostaniemy gospodarczym wasalem tych krajów które Nas pod tym względem wyprzedziły o kilkadziesiąt lat. Sektor prywatny powinien inwestować w nowoczesne technologie a sektor publiczny powinien te inwestycje wspierać, pobudzać, promować ale aby ... nie przeszkadzać sektorowi prywatnemu. Kwestią kluczową jest to aby sektor publiczny wspierał i kooperował, inspirował planowanie i realizację dużych projektów inwestycyjnych realizowanych głównie przez sektor prywatny. Jest to szczególnie istotne w kwestii zaplanowania tak dużych projektów inwestycyjnych, które samodzielnie przez sektor prywatny raczej by nie zostały zrealizowane jak np. nowoczesne duże przedsiębiorstwa produkujące produkty o wysokim stopniu wartości dodanej, z zaangażowaniem nowoczesnej technologii. Poza tym w ramach dużych projektów inwestycyjnych inspirowanych i koordynowanych przez sektor publiczny a realizowanych głównie przez sektor prywatny to należą gałęzie w gospodarce takie jak energetyka (elektrownie jądrowe, farmy wiatrowe, elektrownie wodne i inne) oraz inwestycje komercyjne w gałęziach infrastrukturalnych i komunikacyjnych, rozwiązań szybkiego Internetu. Poza tym rząd w kontekście planowania i realizacji dużych projektów inwestycyjnych, powinien uwzględniać potencjał młodych wykształconych Polaków kończących uczelnie techniczne i inne aby zaangażować do tych projektów inwestycyjnych ten duży potencjał kapitału ludzkiego w Polsce aby ci młodzi wykształceni ludzie nie musieli wyjeżdżać z Polski celem znalezienia satysfakcjonującej pracy. Pojawia się w tym miejscu kluczowe pytanie, czy w ramach planowania i realizacji dużych projektów inwestycyjnych poprzez skoordynowane i skorelowane działania sektora publicznego i prywatnego nie można było by zaplanować zainspirowania, stworzenia infrastruktury parku technologiczno-naukowego, który z udziałem firm prywatnych przekształciłby się po kilku latach w coś co można by nazwać polską "Krzemową Doliną"?

W związku z powyższym nagromadzone w normatywach prawnych, administracji i instytucjach publicznych przeróżne bariery i ograniczenia rozwoju przedsiębiorczości w Polsce powinny być możliwie szybko niwelowane, ograniczane i znoszone.
Bariery te przyczyniają się do ograniczenia rozwoju przedsiębiorstw w Polsce, szczególnie podmiotów gospodarczych sektora MSP w Polsce tj. sektora który generuje największy udział wytwarzanego PKB. Kondycja tego sektora wpływa także w największym stopniu na poziom dochodów w Polsce, na stopę inwestycji, sytuację na rynku pracy oraz poziom wpływów podatkowych do Budżetu Państwa.
Niezbędnym jest więc wpisanie znoszenia tych barier przedsiębiorczości w Polsce w pro rozwojową strategię polityki społeczno-gospodarczej w Polsce.

opis odnośnika

www.facebook.com/groups/KlubDyskusyjnyDariuszProkopowicz

twitter.com/DProkopowicz
Pobierz
źródło: comment_wPSCGCSHIJV2ukev73Ar5u3GmZ2eWdyo.jpg